Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Evergreen na téma hypoteční úvěry: úroková sazba, fixace

Autor: Luboš Svačina | 16.10.2007 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Evergreen na téma hypoteční úvěry: úroková sazba, fixace

Zájem o hypoteční úvěry v posledních měsících trhá rekordy a optimismus pravděpodobně žadatelům o hypoteční úvěry ještě nějaký čas vydrží. V jakých úrovních úrokových sazeb se v současnosti hypoteční úvěry pohybují a jaké podmínky úvěrů aktuálně banky nabízí? Jakou dobu fixace při současném vývoji zvolit a jaký je výhled do budoucna?

Ceny nemovitostí a nájmů společně se zvyšující se životní úrovní občanů České republiky v posledních letech neuvěřitelně rostou. Důkazem tohoto tvrzení je vývoj tzv. P-indexu, který sleduje vývoj cen na trhu s nemovitostmi a zahrnuje v sobě ceny dokončených i stávajících bytů a rodinných domů.

Zdroj: http://www.p-index.cz/

O bydlení zároveň začínají uvažovat silné ročníky s datem narození na rozhraní sedmdesátých a osmdesátých let a stále více lidí začíná zvažovat investici do vlastního bydlení s ohledem na očekávané zvýšení DPH u stavebních prací, které začne platit od příštího roku.

Málokdo ze zájemců o vlastní bydlení má dostatek finančních prostředků na přímý nákup nemovitosti, a proto volí financování z cizích zdrojů tedy hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření.

Zaměřím se na první variantu - hypoteční úvěr. Současná průměrná výše hypotečního úvěru se pohybuje kolem 1 750 000 Kč a průměrná doba splatnosti je v rozmezí od 15 do 25 let (zdroj: Úrokové sazby hypoték prudce rostou), což pro většinu žadatelů znamená velmi vysoký závazek a jeho splácení bude významně ovlivňovat rodinný rozpočet na dlouhou dobu dopředu. Při rozhodování o vhodném řešení je potřeba důkladně zvážit několik faktorů, které v důsledku ovlivní celkovou cenu financování.

Zpočátku lze ušetřit i několik tisícikorun, pokud se žadateli podaří využít zvýhodněných marketingových nabídek, které se snaží zlákat nové klienty. Často se jedná o snížené poplatky za zpracování hypotečního úvěru, odhad zastavované nemovitosti zdarma, popř. sleva na pojištění nemovitosti či žadatele. Zde se však jedná jen o krátkodobý efekt úspory.

Z dlouhodobého hlediska celkovou cenu hypotéky ovlivňuje částečně poplatek za vedení úvěrového účtu, ale především úroková sazba úvěru, jelikož každá desetina procenta rozdílu je schopna - při splatnosti úvěru v řádu desítek let - úvěr prodražit o tisícikoruny. Úroková sazba je vždy stanovována fixně na určitou dobu, v rámci níž se nemění výše měsíčních splátek, ale zpravidla nejsou umožněny mimořádné splátky úvěru. Toto období se nazývá fixační doba úrokové sazby.

Současnou výši sazeb zobrazuje tabulka "Úrokové sazby hypotečních úvěrů", kde jsem jako příklad zvolil klienta, který zvažuje koupi nemovitosti určené k bydlení v hodnotě 2 250 000 Kč a v současnosti má k dispozici alespoň 15 % vlastních prostředků a zbytek nákladů souvisejících s pořízením bude financovat hypotečním úvěrem.

Tabulka 1: Úrokové sazby hypotečních úvěrů

Data k 10. 10. 2007

V tabulce jsou uvedeny úrokové sazby, které lze získat z webových stránek a informačních materiálů bank, kde jsou nejčastěji uvedeny s poznámkou, že se jedná o minimální úrokové sazby.

Nárok na minimální sazbu, odpovídající údajům v tabulce, má častěji dlouhodobý klient s průkaznou historií pohybů na běžném účtu. V případě, že o hypotéku žádá nový klient, jsou zpravidla tyto sazby podmíněny závazkem pravidelného využívání běžného účtu, který je klient velmi často donucen si k hypotečnímu úvěru otevřít. Dále může být podmínkou udělení "zvýhodněné" úrokové sazby pojištění zastavěné nemovitosti prostřednictvím partnerské pojišťovny, uzavření životního pojištění atp. Tyto podmínky mají své logické opodstatnění a nelze upírat bankám snahu o tzv. krosselování klienta.

Klient má tedy již základní přehled o výši úrokových sazeb a nyní zbývá rozhodnutí, jakou zvolit dobu fixace. Nejnižší úroková sazba, jak je patrno z tabulky, odpovídá jednoletému fixačnímu období (nejnižší minimální sazby nabízí ČS a Wüstenrot), což je pro klienta velice lákavé, ale musí počítat s tím, že následující rok bude uzavírat dodatek k hypotéce - s aktuálními sazbami.

Aktuální vývoj průměrných úrokových sazeb hypotečních úvěrů zachycuje ukazatel Hypoindex.

Zdroj: Hypoindex

Za poslední tři měsíce došlo k velmi výraznému zvýšení úrokových sazeb zapříčiněnému zejména zvyšováním mezibankovních úrokových sazeb. Banky očekávají další zvyšování mezibankovních sazeb.

Jakou strategii tedy při současném vývoji zvolit?

V situaci, kdy budeme předpokládat udržení trendu růstu úrokových sazeb a klient neuvažuje o mimořádných splátkách nebo předčasném splacení před dobou splatnosti úvěru - tyto operace lze provádět zpravidla jen při změně fixace - doporučil bych klientovi pokusit se vyjednat s hypotečním bankéřem co nejnižší úrokovou sazbu pro delší fixační období (4,55 - 4,85%).

Banka je ochotna v případě delších fixací klientovi vyjít vstříc, jednak z důvodu menších administrativních nákladů souvisejících s údržbou smlouvy, a také z důvodu většího zavázání získaného klienta. Z tohoto pohledu vypadá nejlépe nabídka BAWAG Bank, Komerční banky a Živnostenské banky.

Opačný názor na vývoj úrokových měr hypotečních úvěrů vyjádřila ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová: "Problémem pro žadatele o úvěr je podle našeho mínění fakt, že peněžní trh nyní přestřeluje ve svých očekáváních ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb. Peněžní trh, potažmo investoři, se domnívá, že ČNB bude utahovat svou měnovou politiku rychleji, než pravděpodobně v realitě bude. Důvodem pro tento předpoklad je fakt, že ČNB opakovaně podceňuje sílu české koruny, která působí výrazně protiinflačně. Pokud je náš názor správný, pak by to znamenalo, že nejlacinějším řešením by bylo nefixovat úrokovou sazbu vůbec. Pokud se to žadateli o úvěr zdá jako příliš riskantní řešení, pak podle našeho mínění je druhou "nejlevnější" a zároveň bezpečnější možností fixovat úrokovou sazbu jen na velmi krátkou dobu, tj. na rok až dva roky."

Za předpokladu stagnace úrokových sazeb případně jejich poklesu by byla vhodnější strategie s krátkou dobou fixace (1 rok), kde nejnižší minimální sazby nabízí Česká spořitelna a Wüstenrot hypoteční banka.

Zdroj: Investujeme.cz

Evergreen na téma hypoteční úvěry: úroková sazba, fixace >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »