Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Evropané jsou při pořízení nemovitosti na hypotéku zvyklí platit část ceny z vlastních úspor

Autor: | 23.09.2010 12:04 | Kategorie: Hypotéky | Komentáře zakázány komentářů

Při sjednávání hypotečních úvěrů hradí většina Evropanů část kupní ceny z vlastních úspor. Potvrzují to data o hypotečních trzích evropských zemí, jenž má k dispozici Hypoteční banka. Italové například našetří předem až polovinu ceny kupované nemovitosti, než si jdou zažádat o hypoteční úvěr. Nemovitosti jsou zde navíc jen mírně levnější, než v nejdražším Německu. Němci nejen z důvodu vysoké ceny nemovitostí dávají přednost nájemnímu bydlení, bydlí takto šest z deseti domácností. Velké rozdíly jsou kromě požadavků na vlastní úspory, nebo v cenách nemovitostí také ve zvyklostech fixovat úrokové sazby.

„Každá země si během své historie projde rozdílnou zkušeností, ať už kulturní, ekonomickou, nebo politickou, což má samozřejmě vliv na myšlení jejích občanů. Odráží se to pak v rozdílných požadavcích zákazníků. Nejinak je tomu u klientů hypotečních bank. Zatímco Ital předem počítá, že polovinu nové nemovitosti zaplatí z vlastních úspor, Maďar řeší, v jaké měně si hypoteční úvěr sjednat. Čech si rovnou svou hypotéku zafixuje alespoň na tři roky,“ poukazuje na základní rozdíly mezi evropskými státy Bohdan Suchánek, marketingový ředitel Hypoteční banky. „I proto je někdy těžké srovnávat vývoj hypotečních trhů jednotlivých zemí v Evropě,“ dodává.

Italové platí více než polovinu ceny nemovitosti z vlastní kapsy

Průměrný Evropan si podle dat Evropské hypoteční federace (EMF) před tím, než si zažádá o hypotéku, naspoří zhruba čtvrtinu z odhadní ceny nemovitosti. Daleko nejvíce z vlastní kapsy hradí při pořízení nemovitosti v Evropě Italové. Průměrná hodnota ukazatele výše úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, tzv. LTV,  zde činí jen 48 %. Jinými slovy: Italové si berou hypotéku na méně než polovinu hodnoty kupované nemovitosti a zbylou část hradí ze svých vlastních zdrojů. Přitom průměrná odhadní cena nemovitosti, zde patří mezi nejvyšší v Evropě a dosahuje 249 700 €. To je obdobná cena, jakou zaplatí v Itálii zájemce o nejnovější Ferrari 599 GTO.

Nejvyšší ceny realit vykazuje Německo. Průměrná cena kupované nemovitosti zde dosahuje 276 600 €, nicméně na rozdíl od Italů financují Němci převážnou část kupní ceny hypotékou a pouze zhruba 28 % hradí ze svého. Průměrná doba splatnosti hypoték dosahuje v Německu 31 let, což je téměř stejně dlouhá doba, po jakou svoji nemovitost splácejí podstatně méně zadlužení Italové. Z důvodu vysokých cen vlastnického bydlení převažuje jak v Itálii, tak Německu sklon k nájemnímu bydlení. U našich západních sousedů této možnosti využívá téměř 60 % domácností. Navíc je napříkald v Německu bydlení v nájmu stejěn prestižní záležitostí, jako bydlení ve vlastním.

Jak vyplývá z následující tabulky, Italové a Němci nejsou zdaleka jediní, kteří se snaží alespoň část kupní ceny uhradit z vlastních zdrojů.

Tabulka: Průměrná výše LTV ve vybraných zemích Evropy

Země 

BEL

DNK

EST

FRA

GER

IRL

ITL

LVA

LTU

POL

PRT

ESP

SWE

GBR

Průměr

Průměrná hodnota LTV

80 %

80 %

80 %

73 %

72 %

80 %

48 %

80 %

80 %

80 %

71 %

80 %

80 %

87 %

74,90 %

Zdroj: Hypoindex.cz, EMF ( www.hypo.org )

V České republice jsou také klienti zvyklí platit si část pořizované nemovitosti ze svých úspor. Statistiky Hypoteční banky, která je největším poskytovatelem hypoték v ČR, ukazují, že největší podíl z celkového objemu poskytnutých úvěrů mají v současnosti hypotéky do 85 % LTV. Hypoteční banka ale například jako jedna z mála bank v ČR stále svým klientům nabízí hypotéky až do 100 % z odhadní ceny nemovitosti. Zájem Čechů o tyto hypotéky je ale nízký, řádově v jednotkách procent – i Češi preferují na své bydlení použít část svých úspor.

Hypotékám v cizích měnách odzvonilo

Před příchodem finanční krize zažívaly v Maďarsku a Polsku velký rozkvět hypotéky v cizích měnách. Díky posilujícímu kurzu zlotého a forintu se tyto hypotéky téměř „splácely sami“ a podíl tohoto typu hypoték dosahoval v některých bankách až 80 % produkce. S příchodem finanční krize se situace obrátila, reálná výše splátek v Maďarsku skokově vzrostla o desítky procent a hypotéky přerostly svým klientům velice rychle „přes hlavu“. Ze slepé uličky nakonec musela maďarským domácnostem pomoci jejich vláda. Výsledkem je velice rychlý odklon od tohoto typu hypoték. V posledním čtvrtletí loňského roku již polské banky poskytly 77,4 % hypotečních úvěrů v domácí měně, 14 %  v eurech a 8,1 % v dříve tolik oblíbených švýcarských francích.

Na Slovensku fixní sazby téměř neznají

Ačkoliv slovenský a český trh mají mnoho společného a dokonce řada českých bank má na Slovensku „své sestry“, preference klientů v obou zemích jsou diametrálně odlišné. Podle průzkumu Hypoteční banky by více než 80 % lidí dalo v České republice přednost fixním sazbám. Na Slovensku je to přesně naopak. V loňském i letošním roce zde zcela dominují hypotéky s plovoucí úrokovou sazbou, případně hypotéky fixované na dobu jednoho roku.

Kromě Slovenska si vysokou popularitu udržují flexibilní úrokové sazby hypoték také v dalších zemích Evropské unie jako je Polsko, Velká Británie, Itálie nebo Francie, kde hypotékám s plovoucí sazbou dává přednost zhruba 70 % klientů bank. Na opačném břehu stojí země jako Německo, Švýcarsko a Rakousko, kde se podíl hypoték s fixní úrokovou sazbou pohybuje také od 70 % výše.    

„Příklon k variabilním sazbám v některých zemích vyplývá z lokálních zvyklostí, kde je hypotéka s variabilní sazbou již dlouhou dobu stabilně poskytovaným produktem. Klienti ji znají, vědí nejen o jejích pozitivech, ale také si plně uvědomují rizika, která z ní plynou. Jsou tedy připraveni na neustálé výkyvy a změny ve výši měsíčních splátek. Rodinný rozpočet si plánují s dostatečnou rezervou i na navýšení měsíčních splátek. Nedávný průzkum Hypoteční banky ale ukázal, že více než 80 % Čechů stále preferuje jistotu v podobě fixních sazeb,“ říká Bohdan Suchánek, marketingový ředitel Hypoteční banky.

Evropané jsou při pořízení nemovitosti na hypotéku zvyklí platit část ceny z vlastních úspor >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »