Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Exekutoři bijí na poplach. Sníží nižší odměny vymahatelnost práva?

Exekutoři bijí na poplach. Sníží nižší odměny vymahatelnost práva?

Ministerstvo spravedlnosti uvažuje o snížení exekutorského tarifu o 2/3. Tím by klesly příjmy exekutorů. Těm se to nelíbí a varují před snížením vymahatelnosti práva.

Vymáhání pohledávek stát přesunul na soukromé exekutorské úřady. Protože jsou exekutoři odměněni pouze v případě zaplacení alespoň části dluhu dlužníkem, jsou vysoce motivováni na vymožení pohledávky. Pokud nejsou úspěšní, zaplaceno nedostanou.

Nyní ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil možnost snížení exekutorského tarifu až o dvě třetiny. To se pochopitelně exekutorům nelíbí. Jde jim o živobytí. Ovšem podle jejich názoru by takové snížení vedlo k likvidaci exekutorských úřadů a s tím spojené snížení vymahatelnosti práva. „Navrhovanými úpravami usilujeme o vybudování férovějšího prostředí v oblasti exekucí tak, jak jsme to opakovaně slíbili občanům,“ oponuje Robert Pelikán, ministr spravedlnosti.

Ministerstvo spravedlnosti vidí prostor až pro dvoutřetinové snížení exekutorského tarifu. „Při provedení plánovaných koncepčních legislativních změn, kterými je především vyřešení problematiky vícečetných exekucí a zavedení obligatorních záloh prostřednictvím návrhu novely exekučního řádu, se prostor pro úpravu odměn exekutorům podstatně rozšíří, a to zhruba o dvoutřetinové snížení,“ uvádí ministerstvo spravedlnosti.

Došlo-li by ke snížení minimální odměny ze současných 3 000 Kč za vymožení pohledávky na 1 000 Kč. Při vymáhání pohledávky 20 tis. Kč po dobu 2 let by to odpovídalo 50 Kč měsíčně. Tolik ovšem podle Pavly Fučíkové, prezidentky Exekutorské komory ČR, stojí zaslání doporučeného dopisu s doručenkou dlužníkovi. Náklady navíc má exekutor stabilní a výnos obdrží pouze v případě vymožení pohledávky.

Petr Polanský, člen prezidia Exekutorské komory ČR, považuje zavedení povinných záloh na exekuční náklady za možné řešení, ale podle jeho názoru snížení tarifu o 2/3 nenahradí. Zálohy mohou dosahovat pouze do výše 50 % nákladů exekuce a 50 % odměny exekutora. Reálné náklady tak nepokryjí. Pomůže ale snížit počet exekucí bez šancí na vymožení, jejichž náklady nesou exekutorské úřady. Většina nových exekucí je vedena na osoby, které jsou již v exekučním rejstříku. V průměru vychází 5,8 exekučních řízení na jednu osobu. Věřitel nenese za exekuci žádnou zodpovědnost i podle usnesení Ústavního soudu.

Graf 1: Počet exekucí na tytéž osoby
  

exekuceZdroj: Exekutorská komora ČR

Soukromí exekutoři v současnosti vedou 4,5 milionu exekučních řízení vůči 750 tisícům osob v celkové výši 350 mld. Kč. Podle Vladimíra Plášila, viceprezidenta Exekutorské komory, je přibližně 70 % dluhů v exekucích nevymahatelných a exekutoři za jejich vymáhání, k němuž jsou povinni, nedostávají zaplaceno. Exekutoři na druhou stranu ale dostatečně nevyužívají relativně nové možnosti vybírání záloh na náklady exekuce a odměnu exekutorů. Tím by již nyní mohli snížit exekuce vedené vůči chronickým neplatičům s nevymahatelnými závazky.

Martin Tunkl, člen prezídia Exekutorské komory ČR, upozornil na rozpor mezi odměňováním insolvenčních správců a exekutorů. Zatímco jejich činnost je ve své podstatě obdobná, minimální odměna exekutora je 500 Kč v případě, že pohledávku vymůže, zatímco insolvenční správci mají státem garantovanou odměnu 45 tis. Kč. Vymahatelnost pohledávek v exekuci je přitom vyšší než v rámci insolvenčních řízeních. Na druhou stranu insolvenční správci jsou správci majetku, exekutoři „pouze“ vymáhají pohledávky. Navíc exekutoři mají působnost danou pouze na území České republiky, insolvenční správci získávají prostředky společnosti v insolvenci z celého světa.

Snížení exekučního tarifu o 2/3 by bylo pro většinu exekutorů podle Petra Polanského likvidační. Exekutorská komora ČR ve své prezentaci varuje, že v případě snížení exekučního tarifu dojde k ukončení činnosti všech exekutorských úřadů a propuštění 3 100 zaměstnanců. Ani za současných podmínek se nedaří obsadit 18 volných exekutorských úřadů.

„Podle mého názoru to povede ke zhroucení systému a snížení vymahatelnosti práva v České republice,“ upozorňuje Jan Mlynarčík, člen prezídia Exekutorské komory ČR. Otázkou je, kdo bude pohledávky v takovém případě vymáhat. Nabízí se převod exekucí zpět na stát a státní exekutory, kteří byli neefektivní a jejichž úspěšnost byla minimální, nebo přechod vymáhání do šedé až černé ekonomiky.

Tip: Neplatit nájemné… je to normální?

Podle Jana Mlynarčíka náhrada škody za běžící případy exekucí bude činit přibližně 100 mld. Kč, které by v případě likvidace exekutorských úřadů zaplatil stát, resp. daňoví poplatníci.

Zda ke snížení exekutorského tarifu skutečně dojde, ještě není rozhodnuto. „O budoucí, detailní podobě změn samozřejmě vedeme odborný dialog s Exekutorskou komorou,“ uvádí Robert Pelikán. Exekutorská komora ČR ho v této souvislosti pozvala na mimořádný sněm soudních exekutorů na 12. května 2016 a ministr pozvání přijal.

Anketa

Je právo v ČR dostatečně vymahatelné?

Ano. (6)
 
Ne. (24)
 Celkem hlasovalo 30 čtenářů

Exekutoři bijí na poplach. Sníží nižší odměny vymahatelnost práva? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »