Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Exekutoři proti teritorialitě: Polemika s ministrem spravedlnosti o budoucnosti soudních exekutorů

Když ve středu 13. července vystoupili před médii zástupci Exekutorské komory ČR a velmi detailně a konkrétně rozporovali analýzu Ministerstva spravedlnosti ČR, kterou úřad a především ministr Robert Pelikán argumentují při prosazování snížení exekučního tarifu, odezva v médiích byla značná.

I díky odborné studii renomované společnosti Grant Thornton se jasně ukázalo, že ministerská analýza stojí na nereálných základech, počítá se smyšlenými modely exekutorských úřadů a obecně obsahuje celou řadu dalších faktických chyb. Dalo by se proto očekávat, že v tuto chvíli ministerstvo spravedlnosti v čele s Robertem Pelikánem projeví snahu o věcnou debatu, sejde se s vedením Exekutorské komory ČR, vysvětlí své zdroje informací i představy o budoucnosti exekutorského stavu. 
A především, že začne brát vážně varování a obavy soudních exekutorů, že snížení tarifu byť „jen“ o jednu třetinu bude znamenat postupný rozpad systému vymáhání exekucí. Bohužel, nestalo se tak…

Stal se vlastně pravý opak. Pan ministr neupustil od lehce sarkastického až pohrdavého tónu, s jakým k soudním exekutorům hovořil při nedávném mimořádném sněmu právě k tématu exekučního tarifu. Jeho vyjádření ke kritice ministerské analýzy a opětovně vyřčeným obavám exekutorů se dají shrnout tak, že ministr se opravdu rozhodl snížit exekuční tarif za každou cenu, nehledě při tom na následky, o kterých navíc veřejnosti bez jakýchkoliv relevantních podkladů říká, že nepřijdou. Budoucnost exekučního stavu u něj, bohužel, leží na žebříčku priorit mnohem níže, než lákavá vyhlídka politických bodů, které určitě u značné části veřejnosti získá tím, že soudním exekutorům ještě více znepříjemní život.

Jako názorová platforma proti zavedení teritoriality, která sdružuje řadu soudních exekutorů z malých, středních i velkých úřadů, považujeme za nutné se k několika postojům ministra spravedlnosti vyjádřit:

1)     Ministr spravedlnosti zcela bagatelizuje hrozbu, že by exekutorské úřady po snížení tarifu končily svou činnost. „V případě, že takový následek nastane, tak jsme s tím srozuměni. Pravděpodobně k ničemu takovému nedojde, a když, tak zaniknou dva nebo tři úřady z šedesáti,“ řekl ministr doslova. 

S tím nemůžeme souhlasit a máme pocit, že ministr spravedlnosti opravdu nezná ani současnou situaci soudních exekutorů, a těžko pak může domýšlet, jaké následky bude mít snížení exekučního tarifu o jednu třetinu. K zániku úřadů dojde se stoprocentní jistotou. Dva nebo tři úřady ze šedesáti by v blízké budoucnosti zanikly i bez snížení tarifu, protože už současná ekonomická situace soudních exekutorů není v mnoha případech dlouhodobě udržitelná. Zvyšující se počet nevymožitelných exekucí, se kterými jsou spojené pouze náklady a žádný příjem, to vše „vykompenzováno“ stále větší agendou přecházející ze soudů na exekutory – to je velmi výbušný koktejl, který chce ministerstvo spravedlnosti ještě „vylepšit“ snížením tarifu. Úřady nejen, že budou zanikat, ale zanikne jich většina!

2)     Ministr spravedlnosti tvrdí, že když už nějaké exekutorské úřady po snížení tarifu zaniknou, budou to ty malé, velké úřady nebudou nijak ohroženy.

Opět omyl, který pravděpodobně vychází z neznalosti prostředí, nebo v horším případě jeho ignorování. Zde neplatí, že čím větší, tím odolnější. Ano, větší úřady budou moct déle těžit z exekučních případů, které jsou v běhu a budou se řešit ještě podle starších pravidel. Ale i ty budou postupně vyčerpány a velikost agendy se náhle stane přítěží, která takovému velkému úřadu zlomí vaz stejně, jako se to o pár měsíců dříve stalo těm malým.

3)     Na argument, že soudní exekutoři budou své posty opouštět, argumentoval ministr spravedlnosti tím, že přijdou jiní, protože zájem tu je. 

Skutečně? Opravdu je zájem lidí, kteří studují nebo vystudovali právo, aby se stali soudními exekutory, jejichž odpovědnost je obrovská, mediální obraz pošlapáván ze všech stran včetně vlastního ministra, který je do funkce jmenuje, výdělky jsou stále nižší a ještě musí žít s tím, co jim ministr spravedlnosti vzkázal, tedy že podmínky se mohou kdykoliv změnit? Vidíme okolo sebe řadu soudních exekutorů, kteří začali svou funkci vykonávat poměrně nedávno, ale už nyní jsou z ní vyčerpaní a demotivovaní a uvažují, že se raději budou věnovat jinému právnímu oboru.  Skutečný zájem o exekutorskou profesi nejlépe dokresluje i fakt, že už dnes se jen těžko daří obsazovat uvolněné pozice soudních exekutorů. Kde se tedy náhle vezme ten zájem, když navíc bude snížen exekuční tarif a tedy odměna exekutorů?

4)     Exekutorských úřadů by mohla být klidně polovina, říká ministr spravedlnosti. 

Tady už pan ministr zřejmě naznačuje, jakým směrem se budou ubírat jeho další kroky a že u snížení tarifu o třetinu nechce končit. To ostatně i vcelku otevřeně prohlásil. Problémy zde vidíme dva. Jednak snížení exekučního tarifu o jednu třetinu bude naprosto stačit k tomu, aby se počet exekutorských úřadů na tu „vysněnou“ polovinu zredukoval. A za druhé, máme tu 4,5 milionu běžících exekučních případů. Má pan ministr představu, kdo se o tyto exekuce postará? Kdo zajistí, aby lidé, kteří se domáhají svého práva, byli vyslyšeni? Tato otázka zaznívá už poměrně dlouho, z úst pana ministra ale zodpovězena nebyla.

Závěrem je třeba říci, že podporujeme návrh Exekutorské komory ČR na ustanovení expertní pracovní skupiny, která by provedla skutečnou analýzu odvětví za účasti renomovaných odborníků z oblasti ekonomiky, státní správy a justice. Podle této skutečné analýzy by se pak mohly navrhovat a přijímat opatření směřující ke zlepšení vymáhání exekucí v České republice.

Zároveň vyzýváme ministra spravedlnosti, aby upustil od dle našeho názoru bezhlavého snižování exekučního tarifu (ať už v jakékoliv výši) a raději vedl odborný dialog se zástupci soudních exekutorů (a samozřejmě odborníků), a společně se pokusili najít cestu, po které by se vymáhání exekucí u nás mělo vydat. 

Soudní exekutoři sdružení v názorové platformě Exekutoři proti teritorialitě 

Exekutoři proti teritorialitě: Polemika s ministrem spravedlnosti o budoucnosti soudních exekutorů >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »