Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Expanze hypoték pokračuje. Neotřesitelný rekord z roku 2007 padl

Autor: GOLEM FINANCE | 27.07.2015 19:15 | Kategorie: Hypoindex | 0 komentářů
Tagy: Golem Finance Hypotéka

Obavy z nárůstu sazeb vzedmuly rekordní vlnu zájmu o úvěry na bydlení a suma sjednaných hypoték vystoupala na téměř 20 miliard Kč. Na co někdy banky potřebují 3 měsíce, zvládly letos během 30 červnových dní. Jak se budou sazby dál vyvíjet a zvládají banky odbavovat takto silnou poptávku?

Rekordně nízké úrokové sazby, rostoucí ceny nemovitostí, pozitivní očekávání vývoje ekonomiky, ale zároveň obava z brzkého nárůstu úrokových sazeb přinesly nový rekord na trhu hypoték.Banky poskytující své výsledky Fincentrum Hypoindexu v červnu sjednaly 10 794 hypotečních úvěrů, což je o 7 více, než v dosud rekordním červnu 2007. Oproti roku 2007 však výrazně vzrostla průměrná výše hypotéky, takže celkový objem sjednaných úvěrů vystoupal na 19,75 miliardy korun. Jen pro představu: v letech 2006, 2009 a 2010 na dosažení 20 miliard banky potřebovaly celé první čtvrtletí. Dosavadní rekord z června 2007 – 18,7 mld. Kč tímto padl

O jak velký skok se jedná, je patrné také z meziročního srovnání. Objemy sjednaných hypoték zpravidla v červnu dosahují vrcholu. Jinak tomu nebylo ani v loňském roce, kdy banky sjednaly hypotéky za 15,2 miliard korun. Letos jsme však o 30 % výše. Velký podíl na rostoucí sumě sjednaných hypoték má rostoucí průměrná výše úvěru.

Zatímco v loňském roce průměrná částka vystoupala nad hranici 1,7 mil. Kč pouze třikrát. Letos se pod hranici 1,7 mil. Kč se ještě nepodívaly. Faktorů, které se podílejí na růstu průměrné výše úvěru, je hned několik. Jednak to jsou rekordně nízké úrokové sazby, 100% hypotéky nevyjímaje, takže klienti dosáhnou při stejné úrovni příjmů na vyšší částky. Ale zároveň je to také nárůst cen nemovitostí, rostoucí prodeje bytů v novostavbách a vyšší poptávka po hypotékách na samotnou výstavbu, kde je zpravidla průměrná financovaná částka vyšší, než u ostatních účelů.

Banky zatím nápor klientů zvládají

Obavy ze zpožďování schvalovacích procesů se zatím nepotvrdily. „Bankovní sektor zpracoval za první pololetí více než 50 tisíc hypoték a v červnu se pohyboval na horní hraně kapacit, nicméně k zásadnímu zpomalení nedochází. Problémy jsou lokální, kdy se na jedné pobočce sejde nebývalé množství obchodů,“ komentuje aktuální situaci na trhu Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na úvěrové financování bydlení. A doplňuje: „i přes dovolené je značný zájem, navíc, jak jsem uvedl výše, hodně obchodů přepadlo z června do července. Červenec bude hodně podobný červnu co do výsledku, nicméně si myslím, že rekord června nepřekoná. V srpnu očekávám mírný pokles produkce a v září již tradičně přijde oživení a nárůst.“

Úrokové sazby stagnují. Na podzim

Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték v červnu podle dat serveru hypoindex.cz stagnovala na květnových 2,05 %, čímž se naplnila naše predikce. Index nabídkových sazeb GOFI, který s velkou úspěšností predikuje vývoj FINCENTRUM HYPOINDEXu totiž v dubnu a květnu stagnoval na 2,15 %. A červnu již nepatrně vzrostl na 2,17 %. Podobný vývoj nyní očekáváme i v případě FINCENTRUM HYPOINDEXU.

Růst úrokových sazeb však nebude dramatický. Sazbami směrem vzhůru dosud pohnuly jen 4 banky, ostatní vyčkávají a je možné, že během podzimních měsíců některé banky své hypotéky dokonce zlevní. Důležitý bude vývoj ceny zdrojů na mezibankovním trhu, které před nedávnem otočily trend a pozvolna klesají, ale hlavní roli bude hrát vzájemná konkurence bank a snaha o posílení tržního podílu.

Tip: Přehledné srovnání nabídek jednotlivých bank naleznete v našem srovnávači nejlepších sazeb hypoték

 Rostou i úvěry stavebních spořitelen

Červen přinesl zajímavá čísla i z pohledu stavebních spořitelen. Spořitelny začínají těžit z rostoucí vlny zájmu o pořízení bydlení a jejich výsledky po dlouhé době vystupují z šedého průměru. Celková částka, kterou stavební spořitelny v červnu rozpůjčovaly činí 4,675 miliard korun, což je nejvyšší částka od května 2012. V meziročním srovnání objem poskytnutých úvěrů vzrostl o 12 %.

V uplynulém měsíci největší meziroční nárůst zaznamenala Wüstenrot stavební spořitelna (WSS), jejíž objem sjednaných úvěrů meziročně vzrostl o 113 % a skokový nárůst o bezmála 70 % vykázala i Modrá pyramida (MP), která dokonce v objemu sjednaných úvěrů překonala Stavební spořitelnu České spořitelny (SSČS). Trhu však stále dominuje Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), jejíž produkce vzrostla v červnu meziročně o 10 % na 2,4 mld. Kč. Jedinou spořitelnou, které objem sjednaných úvěrů v červnu meziročně klesl, je Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS). V součtu za celý rok si však RSTS stále drží s přehledem druhou příčku s objemem 3,7 mld. Kč.

  ČMSS SSČS MP RSTS WSS CELKEM
Objem sjednaných úvěrů
(mld. Kč, červen 2015)
2,4 0,6 0,7 0,8 0,2 4,7

Meziroční změna
(%, červen 2015/2014)

10% 0% 68% –3% 113% 12%
Objem sjednaných úvěrů
(mld. Kč, leden – červen 2015)
12 2,7 2,5 3,7 0,8 21,7

 

Na bydlení letos banky půjčí přes 200 miliard korun 
   

V součtu od začátku roku suma sjednaných hypoték činí 90,7 miliardy korun, což je o 28 % více než ve stejném období loňského roku. Rostou však i stavební spořitelny, které za uplynulých 6 měsíců sjednaly úvěry za 21,7 miliardy korun. Banky a stavební spořitelny za první pololetí tedy na účely bydlení rozpůjčovaly přes 110 miliard korun.

 Už v květnovém odhadu jsme počítali s možným objemem 175 mld. Kč, což je rekordní číslo, aktuálně odhad letoška analyzujeme a budeme ho korigovat směrem vzhůru, tedy bezpochyby nad hranici 175 mld. Kč sjednaných hypoték.

Expanze hypoték pokračuje. Neotřesitelný rekord z roku 2007 padl >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypoindex

Monika Hrušová | 07.04.2015 00:00 Ve vztahu k financím jste pečovatelé nebo tradicionalisté? Zjistěte to

I když většinou mají Češi na všechno odpověď a vypadá to, že často nejsou spokojeni se svým životem, ani se svými financemi, opak je pravdou. Patříme mezi nejspokojenější obyvatele střední a východní Evropy. Ve srovnání se Slováky, Poláky, Maďary a Rumuny jsme spokojenější nejen s kvalitou života, ale také s životním standardem a finanční situací. Ukázal to mezinárodní průzkum TNS AISA pro společnost Provident Financial. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 21.08.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2013: Úrokové sazby stouply na 3 %

Pokles úrokových sazeb se v červenci zastavil. Průměrné sazby dle Fincentrum Hypoindexu stouply na 3 %. Jedná se o přestávku před dalším propadem, nebo již bylo nalezeno úrokové dno? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 17.07.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červen 2013: Rekordní rok pokračuje

Úrokové sazby nezastavily svůj pokles ani v červnu. Fincentrum Hypoindex ubral další setinku procentního bodu a zakotvil na 2,95 %. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.07.2013 12:48

Další články »

Krátké zprávy z Hypoindex

24.10.2016 16:00 Škodův palác v novém

Praha plánuje do budoucna přesunout své zaměstnance ze Škodova paláce do nové radnice. Smlouvu s vlastníkem nemovitosti, společností Škodův palác, má město až do roku 2028. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.09.2016 10:40 Novela stavebního zákona byla schválena

Od poloviny příštího roku nebude zapotřebí povolení kupříkladu ke stavbě skleníku nebo bazénu na pozemku rodinného domu. Novela stavebního zákona, která prošla vládou má ulehčit především drobným stavebníkům. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 14:31 Finanční úřady poprvé udělili pokuty za nepřiznané majetky

Nejvyšší vybraná pokuta byla 2,7 milionů korun, bohužel finanční správa nesmí uvádět za jaký prohřešek tato pokuta byla udělená. Celkem loni na příjmech osvobozených od daně přiznali lidé 82 miliard korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.09.2016 11:49 Chátrající budovy pomůžou odstranit státní dotace

27 míst v České republice dostane nový vzhled. Stát vyčlenil na demolice chátrajících budov do roku 2018 celkem 300 milionů korun. Jenom letos se budou bourat stavby ve výši za 69 milionů korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.08.2016 13:31 Profi Credit poskytl důchodci nemravnou půjčku

Finanční arbitr nařídil úvěrové firmě Profi Credit miliardáře Davida Berana vrátit důchodci úroky, které po něm požadovala při uzavření revolvingového úvěru. V rozporu s dobrými mravy totiž firma poskytla úvěr, kde dlužná částka už při podpisu smlouvy vyrostla o více než 60 procent. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 16:58

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů