Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Finanční krize a stavební spoření – nejčastější otázky

V současné době panující ekonomická krize přirozeně vyvolává v lidech pocit nejistoty a nutí nás klást si celou řadu otázek. Ty nejčastější otázky týkající se ekonomické krize v souvislosti se stavebním spořením pro Vás zaznamenali a zodpověděli odborníci z Raiffeisen stavební spořitelny a. s.

 

Jak se ekonomická krize dotýká stavebního spoření?

            Vzhledem k samotné podstatě a ojedinělé konstrukci stavebního spoření, která zaručuje naprostou bezpečnost, se krize a s ní spojené turbulence na akciových trzích klientů stavebních spořitelen nedotýkají. Bezpečnost stavebního spoření je obecně dána tím, že k financování úvěrů na bytové potřeby používají stavební spořitelny vklady svých klientů, kteří jsou ve fázi spoření. Tento systém, který používá i Raiffeisen stavební spořitelna, je tudíž zcela bezpečný a v podstatě nezávislý na akciovém trhu či současném vývoji finanční krize. Všichni – noví i stávající – klienti mají stále ze stavebního spoření stejný a garantovaný výnos a statní prémii. Stavební spořitelny mají volné prostředky pro úvěrování bytových potřeb obyvatelstva a fixované úrokové sazby stavebních úvěrů na celou dobu jejich splácení.

Jsou vklady pojištěny?

            U všech bank v ČR, a tedy i u stavebních spořitelen, je zajištěno pojištění vkladů fyzických a právnických osob prostřednictvím Fondu pojištění vkladů, jehož činnost je upravena zákonem o bankách. Fond pojištění vkladů vytváří finanční rezervy z příspěvků bank, které jsou použity pro výplatu vkladů v případě potíží některé z bank. S účinností od 15. 12. 2008 jsou vklady fyzických i právnických osob na účtech stavebního spoření pojištěny až do výše 50.000 EUR a 100 % kreditního zůstatku, a to včetně úroků a připsané státní podpory.

Jaký způsob nakládání s finančními prostředky je v současné době bezpečný?

            Možností, kam uložit své peníze, je samozřejmě hodně. Běžným způsobem spoření jsou termínované vklady, které nám ale po zdanění zpravidla nepokrývají ani inflaci. Tento rok zřejmě nebude výjimkou a z toho důvodu lze termínované vklady doporučit jen jako okrajovou krátkodobou možnost. Při investici do podílových fondů je zase potřeba velice pečlivě zvážit, jakého výnosu chcete dosáhnout a jaké riziko hodláte podstoupit. Stavební spoření je naopak (a to nejen v době krize) vhodnou možností, jak investovat své peníze zcela bezpečně. Mimo zajímavého úročení získáte také státní podporu a hlavně možnost v budoucnu čerpat výhodný úvěr ze stavebního spoření na financování Vašeho bydlení.

Hovoří se o zpřísnění podmínek poskytování úvěrů. Bude se to týkat i klientů RSTS?

            Klienti, kteří dlouhodobě spoří u Raiffeisen stavební spořitelny, jsou jejími známými klienty. V průběhu spořící fáze si vyzkoušeli odkládat určitou finanční částku stranou, není tedy důvod jim pravidla zpřísňovat. Navíc jim po celou dobu splácení úvěru RSTS garantuje stejnou výši úrokových sazeb, nemusí se tak bát, že by došlo ke zvyšování splátek. Pro nové klienty má RSTS podmínky nastaveny dostatečně obezřetně, není tedy důvod je měnit. V Raiffeisen stavební spořitelně je na obezřetný přístup při poskytování úvěrů kladen obzvláště velký důraz – v zájmu klienta i spořitelny. Že se přístup, který usiluje o předcházení vzniku problémů klientů, vyplácí, potvrzuje i skutečnost, že RSTS vykázala k 31. 12. 2008 jednu z nejnižších klasifikací na trhu - pouhých 2,01 %.

Je vhodné zakládat stavební spoření právě nyní?

Právě teď je velmi vhodná doba založit si stavební spoření a naplánovat optimální řešení bytových potřeb vzhledem ke svým finančním možnostem. Všechny stavební spořitelny totiž teď zatím mají více vkladů než úvěrů, ale tento poměr by se měl pravděpodobně vyrovnat do roku 2012. Potom si budou stavební spořitelny na úvěry pro své klienty také půjčovat na mezibankovním trhu a podmínky se tak vyrovnají hypotečním bankám.

Finanční krize a stavební spoření – nejčastější otázky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »