Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Fixace hypotéky. Podle čeho se klienti rozhodují?

Autor: Luboš Svačina | 18.05.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Fixace hypotéky. Podle čeho se klienti rozhodují?

Hypoteční banky nabízí pro jednotlivé fixace různé úrokové sazby. Snaží se tak klienty ovlivnit? A podle čeho si vlastně klienti dobu fixace vybírají? Statistiky FINCENTRUM HYPOINDEXu cosi o chování klientů naznačují.

Hypoteční banky někdy bývají obviňovány z toho, že úrokově zvýhodňují fixace, které by jim potenciálně mohly v budoucnu přinést vyšší výnosy. Příklad: očekávají-li pokles úrokových sazeb v následujících obdobích, nalákají klienty zvýhodněnými sazbami na dlouhodobé fixace a v dalších letech budou na takto uzamčeném rozdílu vydělávat. A opačně. Očekávají-li nárůst úrokových sazeb, zvýhodní krátkodobé fixace. Rozhodují se však klienti podle nabízených úrokových sazeb?

Přednost mají pětileté fixace

Z krátkodobého hlediska statistiky FINCENTRUM HYPOINDEXu tuto hypotézu zdánlivě potvrzují. Podle březnových statistik činil rozdíl mezi úrokovými sazbami pro jednoleté a pětileté fixace bezmála 0,4 p. b. Průměrná úroková sazba pro pro hypotéky s jednoletou fixací byla 5,76 % a pro pětileté fixace 5,37 %. A tomu také "odpovídaly" statistiky oblíbenosti jednotlivých fixací.

Klienti při výběru fixačního období dali jednoznačně přednost hypotékám s pětiletou fixací. V březnu si hypotéku na pět let zafixovalo 53,1 % žadatelů, kdežto pro jednoletou fixaci se rozhodlo pouze 13,8 % klientů. Zbývající třetina klientů (33,5 %) si vybrala jinou než pětiletou či jednoletou fixaci. Co do objemu čerpaných prostředků činil podíl pětiletých fixací 48,8 % a jednoletých 16,4 %. V tomto srovnání si jednoleté fixace nepatrně polepšily, což je dáno tím, že klienti žádající jednoleté fixace v průměru čerpají vyšší částky. Vysvětlením může být, že tito movitější klienti počítají s tím, že úvěr brzy částečně či úplně splatí. 

Graf 1: Vývoj úrokových sazeb hypoték a preferencí klientů (2008 - 3/2009)

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Podle čeho nastavit dobu fixace?

Z dlohodobého hlediska však statistiky signalizují něco jiného. Z grafu č. 2 je zcela zřejmé, že od začátku měření FINCENTRUM HYPOINDEXu až do února 2008 byly výrazně levnější hypotéky s jednoletou fixací. Přesto zájem klientů o tuto variantu nijak výrazně nepřivyšoval zájem o pětileté fixace ba spíše naopak. Drtivou část měřených období měly na vrch i tak pětileté fixace.

Graf 2: Vývoj úrokových sazeb hypoték a preference klientů ve výběru doby fixace

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX, ČNB

Klienti bank se evidentně rozhodovali na základě jiných kritérií, než je bankami nabízená úroková sazba pro jednotlivé fixace. A to je jednoznačně správně. Volba doby fixace hypotečního úvěru je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí a klienti by svou volbu měli buď přizpůsobit svým budoucím potřebám a plánům nebo své rozhodnutí orientovat podle očekávaného vývoje úrokových sazeb (ač jsou takové predikce jakkoliv složité).

Jaké faktory mohou ovlivňovat rozhodování klientů o volbě fixačního období? 

 • plány na předčasné splacení úvěru (krátká fixace)
 • očekávaný pokles/růst úrokových sazeb (krátká/dlouhá fixace)
 • konstantní výše splátky (fixace na po celou dobu splatnosti hypotéky)
 • papírování související s častým refixováním hypotéky (dlouhá fixace)
 • a další

  Zdá se, že klienti se spíše snaží predikovat vývoj úrokových sazeb a reagují na měnově politická opatření České národní banky. Důkazem mohou být statistiky počínající červnem 2007, kdy ČNB po dlouhé době rozhodla o navýšení základních úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu (2T repo sazba vzrostla na 2,75 %), a klienti na tuto změnu ihned reagovali. V obavách, že končí období levných úvěrů, začali úvěry masivně fixovat na delší období. A v listopadu 2007 již činil podíl pětiletých fixací 50,53 % ze všech nově poskytnutých hypotečních úvěrů. Bez ohledu na to, že hypotéky s jednoletou fixací byly tou dobou stále výrazně levnější. 

  Závěr

  Z předchozích odstavců vyplývá, že obchodní strategie bank postavená na lanaření klientů k nevýhodným fixacím by byla nejspíš neúspěšná. Rozdílnost bankou nabízených úrokových sazeb hypoték reálně odráží odhad banky ohledně vývoje úrokových sazeb na finančních trzích. A pokud mají - nyní levnější - víceleté fixace sledovat nějaký další obchodní cíl, pak se jedná spíše o snahu banky zavázat si klienta a zabránit tak jeho přetažení konkurencí v době refixace úvěru.


 • Anketa

  Jakou byste v současnosti volil/a dobu fixace?

  1 rok (57)
   
  2 roky (18)
   
  3 roky (39)
   
  4 roky (2)
   
  5 let (68)
   
  10 let (3)
   
  15 let (8)
   
  Fixaci na celou dobu splatnosti (11)
   
  Jinou (10)
   Celkem hlasovalo 216 čtenářů

  Fixace hypotéky. Podle čeho se klienti rozhodují? >> sdílejte na sociálních sítích

   
  Reklama

   

   

  Související subjekty

  Komentáře


  K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

  Přidejte komentář

  * Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
  Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
  Opište text z obrázku: *

  * Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


  Články z Hypotéky

  Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

  Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0
  Komerční sdelení
  br2016-300-300

  redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

  „Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

  Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

  Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

  Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

  PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

  Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Další články »

  Krátké zprávy z Hypotéky

  20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

  Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

  Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

  Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

  Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

  Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Další krátké zprávy »

  Anketa

  Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

  Rozhodně ano. (343)
   
  Spíše ano. (49)
   
  Spíše ne. (47)
   
  Rozhodně ne. (56)
   Celkem hlasovalo 495 čtenářů

  Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

  redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

  „Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

  Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

  Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

  Komentářů: 0 / 0

  Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

  Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

  Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

  Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

  Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

  Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

  Další články »