Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Gabriela Pithartová: Nemůžete splácet? Obraťte se na poradce

Autor: Petr Zámečník | 11.12.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Gabriela Pithartová: Nemůžete splácet? Obraťte se na poradce

"Pokud se klient dostane do problémů se splácením a nemůže úvěr řádně splácet, doporučuji, aby se co nejdříve obrátil na naše poradce," říká v rozhovoru Gabriela Pithartová, ředitelka Správy marketingu a komunikace společnosti Cetelem.

Jaký objem vašich úvěrů tvoří půjčky na vybavení nemovitostí?

Účelové Osobní půjčky Cetelem, které klienti využívají na vybavení svých domácností, tvoří zhruba  15 % z objemu poskytnutých osobních půjček. Podíl Osobních půjček poskytnutých na rekonstrukce nemovitostí je ještě větší. Oba tyto účely tak hrají významnou roli ve skladbě celého našeho produktového portfolia, a proto jim věnujeme patřičnou pozornost.

Čím lidé nejčastěji vybavují svou domácnost na úvěr?

Klienti využívají získané finanční prostředky zejména na nákup nového nábytku, vyměňují staré kuchyňské linky za nové včetně vestavěných spotřebičů, stejně tak vybavují své domácnosti moderní elektronikou či produkty dlouhodobého charakteru.

Jak vysoká je průměrná hotovostní půjčka?

Průměrná výše půjčky logicky záleží na jejím účelu. Bude jiná, pokud si kupujete novou televizi na splátky nebo zda si berete Osobní půjčku na novou kuchyň. Obecně se dá říci, že Osobní půjčky na rekonstrukce se pohybují v řádech přes 100 000 korun.

Jaký úvěrový produkt lidé nejčastěji využívají na zařízení své domácnosti?

K vybavení domácností a rekonstrukcím využívají naši klienti nejčastěji účelovou Osobní půjčku Cetelem. Ta jim nabízí RPSN již od 8,83 % (úroková sazba od 8,5 % p.a.), optimální dobu splácení (v maximální délce 10 let), maximální částku až 1 milion korun a navíc nulový poplatek za vedení i uzavření úvěru. K poskytnutí této půjčky nepotřebuje klient žádné ručení a schválené finanční prostředky má k dispozici během několika dní na svém účtu.

Další možností je využití nákupu na splátky u některého z našich obchodních partnerů. Spolupracujeme s více jak 4 500 specializovanými partnery v oblasti domácích spotřebičů, výpočetní techniky, ale i nábytku a bytového zařízení, u nichž si mohou klienti vybrat z různých typů úvěrových produktů.

V jakém ročním období si lidé nejčastěji vybavují domácnost na úvěr?

Klienti si vybavují své domácnosti po celý rok, i přesto se dají vysledovat určité sezónní výkyvy zvýšeného zájmu, zejména na jaře a pak na přelomu září a října.

Kdo jsou nejčastější klienti, kteří si na vybavení domácnosti půjčují?

Obecně lze říct, že hlavní skupinou jsou lidé v produktivním věku, tedy ve věku 31– 55 let, se středně vysokým rozpočtem domácnosti a rodinným zázemím.

Co musí klient splnit, aby získal právě zmíněnou osobní půjčku? Kde ji lze získat?

Pro poskytnutí Osobní půjčky Cetelem od klienta požadujeme splnění standardních podmínek, jako je doložení pravidelného zdroje příjmů, plnoletosti či vlastnictví bankovního účtu u některé z bankovních institucí v České republice.

O půjčku mohou klienti žádat prostřednictvím telefonu nebo osobně na pobočce. Pokud je klientovi žádost schválena a zašle potřebné doklady, finanční prostředky získá do třech pracovních dnů na svůj bankovní účet. Klient může zažádat o půjčku i na internetu (ON-LINE půjčka Cetelem), kde si prostřednictvím on-line formuláře sám vybere, jakou částku potřebuje a jaká výše měsíční splátky a délka splácení mu nejlépe vyhovuje. Po vyplnění on-line žádosti se okamžitě dozví výsledek předběžného posouzení. Pak stačí jen zaslat smlouvu s potřebnými dokumenty.

Jak si ověřujete, zda je žadatel dlužník či neplatič?

Společnost Cetelem je členem sdružení Solus, z jejíž databáze získáváme informace a zařazujeme je do svého systému vyhodnocování žádostí. Jednotlivým příznakům je přiznána různá míra odpovědnosti a to může ovlivnit schválení žádosti. Stejně tak záleží i na tom, zda klienta již známe a řádně splatil či splácí některý z našich produktů, anebo zda se jedná o zcela nového klienta, u kterého ještě neznáme jeho platební historii.

Jak často mají tito lidé potíže se splácením svých závazků?

Měsíčně se do problémů dostává malé procento našich klientů. Denně sledujeme a vyhodnocujeme, kolik klientů neplatí v řádném termínu a u velké části z nich je stačí na zpoždění upozornit a oni dlužnou částku uhradí. Stává se, že klient zapomene splátku poslat, anebo má nesprávně nastavený příkaz k úhradě.

Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet v příštím roce v souvislosti s předpokládanou změnou ekonomické situace v ČR.

Jak mají klienti postupovat v případě, že se dostali do platební neschopnosti? Jak v takovém případě postupuje Cetelem?

Pokud se klient dostane do problémů se splácením a nemůže úvěr řádně splácet, doporučuji, aby se co nejdříve obrátil na naše poradce, kteří se budou snažit najít spolu s ním optimální řešení. Tím může být například odklad měsíčních splátek úvěru nebo nový kalendář splácení. V takových případech pak postupuje Cetelem individuálně, tj. dle konkrétní situace klienta.

Předpokladem je ale klientova ochota aktivně se účastnit řešení problému a pasivně nečekat, až se jeho dluhy nahromadí.

Děkuji za rozhovor.

Anketa

Jaké formě financování pořízení bytu či domu dáváte přednost?

Hypotéka. (53)
 
Úvěr ze stavebního spoření. (32)
 
Překlenovací úvěr. (7)
 
Půjčka od známých a příbuzných. (5)
 
Naspoření prostředků a pozdější koupě. (31)
 Celkem hlasovalo 128 čtenářů

Gabriela Pithartová: Nemůžete splácet? Obraťte se na poradce >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »