Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


GE Money Bank a mBank diskriminují cizince

23.05.2008 17:18 | Kategorie: Nezařazeno | Komentáře zakázány komentářů

Na Sdružení obrany spotřebitelů se v posledních dnech obracejí cizinci, kterým není umožněno užívat některé bankovní služby. SOS proto provedlo průzkum mezi bankami, které působí na českém finančním trhu.

Z šetření vyplývá, že společnost mBank neumožňuje zřídit běžný účet cizincům. Cizím státním příslušníkům je také upírána možnost čerpání půjčky, konkrétně u GE Money Bank. Chování těchto dvou společností spatřuje SOS jako diskriminační, jelikož jiné bankovní domy tyto služby cizincům nabízejí. Diskriminací spotřebitele se SOS zabývá ve spolupráci s nevládní organizací Iuridicum Remedium (IuRe) a to v rámci projektu Co je a není diskriminace.

Zákon o ochraně spotřebitele ve svém § 6 diskriminaci zakazuje. V přístupu ke službám nemůže být tedy zacházeno se spotřebiteli dvojím způsobem a to jen na základě státního občanství. V případě neumožnění otevření běžného účtu a nebo čerpání půjčky je to ze strany zmíněných bank diskriminační jednání. V tomto konkrétním případě si SOS uvědomuje skutečnost, že případné vymáhání pohledávky musí mít úvěrová společnost účinným způsobem zabezpečeno. Neztotožňujeme se však s názorem, že takovým zajištěním je institut českého státního občanství. „Není možné tvrdit, že toto zvýšené riziko je paušálně spjato se všemi občany majícími jiné než české občanství, “ vysvětluje právnička SOS Eva Petlachová.

Je mnoho bank, které cizinci otevření běžného účtu a čerpání půjčky poskytují. V případě úvěrů většinou požadují záruky typu trvalého pobytu v ČR, případně alespoň po dobu splácení úvěru, dále doložení finančního příjmu na území ČR. U hypotečních úvěrů pro občany EU postačuje, že nemovitost leží na území ČR. U cizince z třetího státu mimo EU se většinou vyžaduje trvalý pobyt a příjem na území ČR. To je jen příklad, že prostředkem k zajištění pohledávky není nezbytně institut státního občanství příjemce služby.

Podmínka trvalého či dlouhodobého pobytu pro otevření běžného účtu diskriminuje ty, kteří chtějí v ČR legálně pobývat, případně i pracovat, což budou opět převážně občané jiné národnosti. V takových případech představuje číslo bankovního účtu důležitý údaj pro zaměstnavatele. V dnešní době je již pramálo firem, které vyplácejí odměnu v hotovosti. Navíc vyloučení skupiny spotřebitelů - cizinců je v tomto případě bezdůvodné a nepřiměřené, v jiných EU členských státech nevídané. 

SOS zaslalo stížnost ČNB na neadekvátní chování ze strany GE Money Bank vůči spotřebitelům – cizincům, kterým banka neumožňuje čerpat půjčky. Stejně tak byl zaslán podnět, aby ČNB prošetřila způsob, jakým mBank přistupuje k cizincům, kterým brání v otevření běžného účtu.

GE Money Bank a mBank diskriminují cizince >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Nezařazeno

Cházod Ranuby | 01.04.2013 00:00 Záporné sazby hypoték? Do deseti let

Fincentrum Hypoindex klesá způsobem, který byl ještě před několika lety těžko představitelný. Jen v období února 2012 až 2013 průměrné sazby klesly o čtyři desetiny procentního bodu. Nejedná se přitom o pokles náhodný, ale vše nasvědčuje tomu, že se jedná o trend, který jen tak neskončí.   Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

| 04.02.2011 01:02 5 tipů na zajímavé webové stránky

Potřebujete informace z katastru nemovitostí. Přemýšlíte, jak uspořit na energiích nebo si chcete ověřit, zda vaše nemovitost neleží v záplavovém území? Všechny tyto informace naleznete na internetu. Zdarma a dokonce i bez nutnosti registrace. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.07.2013 15:58

Další články »

Krátké zprávy z Nezařazeno

08.03.2016 12:13 Největší položkou výdajů domácností zůstává bydlení

Až 21 % výdajů tvoří náklady na bydlení včetně energií a vody z celkových výdajů domácností. U osob důchodového věku je to dokonce až 28 % výdajů.   Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 09.03.2016 15:55

08.02.2012 15:37 Prohlášení k zadržení šéfredaktora Fincentrum Media

Skupina Fincentrum přijala se znepokojením zprávu o zadržení šéfredaktora divize Fincentrum Media Petra Zámečníka indonéskou policií. Petr Zámečník je šéfredaktorem Fincentrum Media od roku 2007, pod jeho vedení spadají v České republice odborné portály Hypoindex.cz, Investujeme.cz nebo ČeskéReformy.cz. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2009 15:01 Britský realitní trh pomalu ožívá

Ceny rezidenčních nemovitostí začaly po dlouhé době pomalu stoupat. Realitní makléři pozorují nárůst poptávky po bydlení především v Londýně a jižní Anglii. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.05.2008 09:38 Výstavbu výrobního areálu společnosti Kemper financovala UniCredit Leasing

UniCredit Leasing financovala náklady na výstavbu výrobního objektu společnosti Kemper. Celkové náklady dosáhly hodnoty 160 milionů Kč. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.04.2008 14:55 URBIS INVEST veletrh investičních příležitostí

Letošní ročník veletrhu URBIS INVEST se uskuteční v termínu od 22. do 26. 4. na brněnském výstavišti. Jedná se o jednu z největších přehlídek investičních příležitostí v oboru real estate. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů