Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


GoHome.cz najde i "Dům se zahradou v Českém ráji"

Autor: Luboš Svačina | 12.03.2009 00:04 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
GoHome.cz najde i "Dům se zahradou v Českém ráji"

Čerstvou novinkou na českém realitním trhu je internetový vyhledávací server GoHome.cz. Čím se odlišuje od konkurence? Co nového tato aplikace přináší a jaké jsou její slabé stránky?

Na českém trhu existuje celá řada internetových portálů zprostředkovávajících koupi, prodej či pronájem nejrůznějších nemovitostí. Zpravidla se jedná servery jednotlivých realitních kanceláří nebo portály shromaždující inzeráty jednotlivých realitek, z nichž drtivá většina těchto serverů funguje na velmi podobném principu. Výjimkou je například internetový portál MAPMAP.CZ, kde vyhledávání nemovitostí funguje prostřednictvím mapového rozhraní, a nyní nově spuštěný vyhledávací server GoHome.cz


Podobně jako zmíněný server MAPMAP.CZ, (bližší informace k aplikaci MAPMAP naleznete v článku "Hledáte byt? Najdete ho v mapě...") také GoHome.cz shromažďuje obsah z drtivé většiny nabídek realitních kanceláří a portálů s nemovitostmi v České republice. Specifikem této aplikace je však tzv. sémantické vyhledávání konkrétní nemovitosti fungující na principu internetového vyhledávače Google, které je navíc doplněno speciálním geografickým modulem. Uživatel tak nemusí vyplňovat jednotlivé položky vyhledávacího formuláře (cena, lokalita, velikost atp.), jak je tomu na většině serverů, ale do vyhledávacího pole stručně popíše hledanou nemovitost. Např. prodej bytu v Rakovníku 70 m2 v ceně do 2 500 000 Kč.

„GoHome.cz je vlastně virtuální realitní makléř. Stačí se ho zeptat, a on prohledává internetové stránky s nabídkami nemovitostí. Propracovaná technologie dokáže rozpoznat zadaný dotaz. Proto můžete napsat: „byt v Praze jedna kolem padesáti metrů čtverečních”. Systém vám vyhledá byty 50 metrů čtverečních v rozmezí plus mínus několik metrů,“ vysvětluje Petr Slavík, zástupce české pobočky společnosti GoHome.cz.

Mateřskou firmou vyhledavače GoHome je chorvatská společnost Pravi klik d.o.o. Přičemž Chorvatsko je také první zemí, kde byl vyhledávač GoHome.cz spuštěn. V současné době již funguje také v Itálii (www.gohome.it) , Slovensku (www.gohome.sk) , Chorvatsku (www.gohome.hr), Slovinsku (www.gohome.si), Srbsku (www.gohome.co.rs) a České republice (www.gohome.cz) a provozovatelé plánují jeho spuštění také v dalších evropských státech. „V letech 2009 – 2010 chceme expandovat na trhy v Polsku, Rakousku, Bulharsku a Rumunsku,“ komentuje expanzivní strategii Andrea Pavleković, brand & marketing manager společnosti GoHome.

Silné stránky a zajímavosti vyhledávače GoHome.cz

Jak již bylo uvedeno výše, unikátnost serveru GoHome.cz spočívá ve způsobu kontextového vyhledávání respektive zadávání popisu vyhledávané nemovitosti. Uživatel nemusí vyhledávat reality pouze podle několika málo kritérií např. názvu města či obce (i to server umožňuje), ale do vyhledavače lze zadat také označení území nebo oblasti (např. Český ráj, Vysočina nebo Šumava). Stejně tak vyhledávač umožňuje hledanou nemovitost blíže specifikovat - zadat například požadavek na vybavení domu či bytu (např. dům s bazénem, se zahradou, vlastním plynovým kotlem apod.) a vyhledávací robot automaticky přefiltruje nabídky tak, aby co nejvíce odpovídaly vašemu zadání. 

Další novinkou, kterou ocení především zájemci o koupi nemovitosti, je sledování změny cen u jednotlivých nabídek. Do vyhledávacího pole stačí zadat např. "pokles ceny bytů v Liberci" a robot serveru GoHome vám předloží nabídky nemovitostí, u nichž v uplynulých dnech či týdnech došlo ke snížení ceny. A co víc, při kliknutí na ikonu vedle data zveřejnění inzerátu či změny se uživateli zobrazí trend vývoje ceny konkrétní nemovitosti (dřívější ceny). 

Obrázek 1: Odpověď na zadání "pokles ceny bytů v Liberci"


Mezi další funkcionality serveru GoHome.cz, které ocení častí návštěvníci serveru, patří filtr, díky kterému si může uživatel nechat vyhledat pouze novinky v nabídce realitních serverů a nemusí se tak proklikávat všemi nabídkami nemovitostí znovu. 

Slabé stránky a nedokonalosti serveru GoHome.cz

Někteří uživatelé zvyklí na vyhledávání nemovitostí na realitních serverech mohou jako nedostatek vnímat absenci fotografií vyhledaných nemovitostí. Obrázek nemovitosti sice získáte ihned po prokliku na konkrétní realitní server, ale přece jen není nad to, hned vedle ceny a dalších parametrů vidět, jak konkrétní nemovitost vypadá. 

GoHome je mezinárodní projekt a při jeho rozšiřování se provozovatelé logicky musí potýkat se specifiky jazyků v jednotlivých zemích. Jinak tomu není ani v České republice v případě češtiny. I přesto, že vyhledávač dokáže celou řadu požadavků smysluplně přelouskat, na některé formulace je prozatím krátký. Uživatel, aby dosáhl co největší efektivity vyhledávání, by měl svůj požadavek formulovat co možná nejblíže řeči realitních makléřů. Vyhledavač zatím "nerozumí" například zdrobnělinám ("byt ze zahrádkou"), číslům vyjádřeným slovem ("byt 4+1 za milion") apod. Nicméně požadavek stačí přeformulovat a k požadovanému výsledku se určitě dostanete.
 
Poslední výtka se vztahuje k neaktuálnosti některých inzerátů. Po kliknutí na odkaz k vyhledané nemovitosti se nezřídka stává, že vyhledávač vás přesměruje na stránku realitní kanceláře, kde se dozvíte, že nemovitost již byla prodána nebo inzerát byl z jiného důvodu odstraněn.

Jedná se však spíše o drobné nedokonalosti, s kterými provozovatelé navíc počítají a uživatelům pod ikonkou vykřičníku nabízí možnost případnou chybu v zobrazeném výsledku vyhledávání nahlásit a podílet se tak na zdokonalování systému.

Závěr

Vyhledávač GoHome.cz je bezpochyby zajímavým, a na českém trhu dosud unikátním, nástrojem pro vyhledávání nemovitostí, jehož další zajímavosti, ale i případné nedostatky, objevíte až vlastním testování. O své zkušenosti se můžete podělit v diskuzi pod článkem.

Anketa

Jak často navštěvujete webové stránky s realitní inzercí?

Vůbec (7)
 
Párkrát do roka (9)
 
Jednou za měsíc (18)
 
Jednou za týden (18)
 
Každý den (26)
 
Několikrát za den (3)
 Celkem hlasovalo 81 čtenářů

GoHome.cz najde i "Dům se zahradou v Českém ráji" >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »