Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


GOLEM FINANCE: Jak se bude vyvíjet financování bydlení v roce 2011?

Autor: | 03.02.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | Komentáře zakázány komentářů

V roce 2010 byl poskytnut celkový objem hypotečních úvěrů za 90 mld. Kč (dle statistiky MMR 84,8 mld. Kč plus nevykazující banky mBank, LBBW a Oberbank jejichž objem v součtu přesáhl 5 mld. Kč). Počet poskytnutých hypoték se dostal až k hranici 55 tisíc úvěrů. Meziročně vzrostly hypotéky o 17% v objemu a v počtu o téměř 18%.

To je důkaz, že po dvou letech stagnace, hypoteční trh oživil. V případě úvěrů ze stavebního spoření to bylo bohužel naopak. Vloni se poskytl objem těchto úvěrů za 58,3 mld. Kč, což je oproti roku 2009 o 12% méně. Trh financování bydlení tak v roce 2010 rostl o 3,6%. Jak vyplývá z našeho grafu, bylo financováno celkem 148,8 mld. Kč. Oživení bylo evidentně taženo hypotečními úvěry.  

Pro odhad vývoje letošního roku v oblasti financování bydlení budeme pracovat jako obvykle se dvěma scénáři.

První scénář, který nazýváme konzervativní, je založen na předpokladu, že hypoteční financování v letošním roce neporoste, navíc zde předpokládáme negativní dopad vládních úsporných opatření v oblasti stavebního spoření. Druhý scénář, optimistický, vychází z předpokladu pokračujícího oživení ekonomiky v průběhu letošního roku a mírném dopadu vládních opatření v oblasti stavebního spoření.

Výsledek letošního roku bude závislý na vývoji několika klíčových faktorů, které mají zásadní vliv na poptávku po úvěrech v oblasti financování bydlení a se kterými dlouhodobě pracujeme, tedy:

ZÁKLADNÍ FAKTOR

KONZERVATIVNÍ SCÉNÁŘ

OPTIMISTICKÝ SCÉNÁŘ

Důvěra klientů v budoucnost

Vývoj nezaměstnanosti bude vykazovat nárůst, dojde k větší destabilizaci zaměstnanosti ve státním sektoru, firmy nebudou vytvářet nové pracovní příležitosti, hlavním důvodem by mohlo být případné oslabení německé ekonomiky.

Nezaměstnanost nebude dále růst a zklidní se situace ve státním sektoru. Udrží se zvýšená důvěra v budoucnost – ekonomika domácností se pomalu bude vylepšovat, i když nezaměstnanost nemusí nutně statistiky klesnout, přesto ekonomicky stabilní domácnosti budou mít lepší pozici než v posledních dvou letech.  

Vývoj úrokových sazeb

Úrokové sazby začnou výrazněji narůstat už ve druhém čtvrtletí roku a dynamika růstu se zrychlí ve druhé polovině roku, sazby narostou v průměru o více než 0,5%.

Úrokové sazby zůstanou blízko svého dna a na velmi příznivé úrovni. Hypotéka bude cenově velmi dostupná a výhodnější pro větší objemy než úvěr ze stavebního spoření, tyto podmínky se udrží i ve druhé polovině roku, sazby výrazně neporostou, poroste konkurenční tlak a tím tlak na marži bank, průměrný nárůst sazeb nepřekročí 0,2%.

Vývoj trhu s nemovitostmi

Trh bude dál zamrzlý. Ceny nemovitostí budou stagnovat, bude dále přetrvávat očekávání v ještě další pokles cen nemovitostí na straně kupujících. Developeři nebudou ochotni zreálnit své ceny nových bytů a budou vyčkávat na oživení poptávky.

Trh se začne reálně vzpamatovávat. Nemovitosti si budou sedat na své cenové dno, nabídka na trhu je dostatečná a klienti, kteří odkládali v době recese svůj záměr koupit nemovitost, se rozhodnou svůj projekt realizovat. Ve velkých lokalitách si někteří developeři uvědomí, že musejí své ceny zreálnit, jinak by nemovitosti neprodali (především v Praze).

Zásahy státu a EU

Vláda rozhodne o omezení účelovosti v oblasti podpory stavebního spoření. Zruší navíc daňové úlevy odpočtu úroků u hypoték (Pozn.: Rychlost účinnosti zrušení podpory prakticky ale tento rok nezasáhne). Diskuse o omezení podpory stavebního spoření se bude protahovat po celou část roku, zprávy v médiích budou ovlivňovat běžné střadatele negativním směrem z pohledu stavebního spoření.

Podpora odpočtu úroků u hypoték a úvěrů ze stavebního spoření zůstane zachována. O stavebním spoření bude rozhodnuto bez průtahů a nebude zvolena drastická varianta omezení účelovosti. Stavební spoření si i nadále zachová parametry výhodného masového produktu.

Chování vlastníků českých bank

Chuť půjčovat bude limitována situací v kontextu s ekonomikou vlastníka banky.

Banky se nebudou bát půjčovat – akční nabídky budou stimulovat k realizaci úvěru a banky budou i nadále uvolňovat některé podmínky úvěrování, konkurenční boj se bude zostřovat.

OBJEM POSKYTNUTÝCH HYPOTÉK

Odhad: 90 mld. Kč

Odhad: 105 mld. Kč

OBJEM ÚVĚRŮ STAVEBNÍHO SPOŘENÍ

Odhad: 50 mld. Kč

Odhad: 60 mld. Kč

Je prakticky nemožné přijít (stejně jako vloni) s přesným odhadem. To je patrné z níže uvedeného grafu, kde prezentujeme i náš první odhad letošního roku, kdy se v hypotékách kloníme k mírně optimistickému scénáři a v oblasti úvěrů ze stavebního spoření jsme spíše konzervativní. Věříme, že výsledek bude lepší, nicméně v kontextu reálné situace se radši držíme „při zemi“.


Zdroj: MMR, banky a stavební spořitelny, hypoindex.cz, GOLEM FINANCE s.r.o.

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:

Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o.

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank

GOLEM FINANCE: Jak se bude vyvíjet financování bydlení v roce 2011? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »