Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


H-System: Černá můra pokračuje

H-System: Černá můra pokračuje

Levné bydlení zaplatili již dvakrát. Nyní jim hrozí třetí platba v plné ceně. Tak se zhroutil sen o levném novém bydlení v černou můru, která nekončí. Jejich domy jdou do dražby – a pokud o ně nechtějí přijít, zaplatí je znovu. To je H-System.

H-System byl podvodný developerský projekt. V roce 1993 začala lákat klienty výstavbou levných domků. Ti museli složit peníze ještě předtím, než společnost zahájila stavbu. Z většiny rodinných domků ovšem zbyly jen základové desky – a společnost v roce 1997 zkrachovala.

Okradení klienti se smířili se ztrátou, založili Stavební bytové družstvo Svatopluk a domy dostavěli. „Se správcem konkurzní podstaty jsme se v rámci družstva dohodli na výstavbě i dostavbě celého projektu a investovali dalších téměř 100 milionů korun, domy zkolaudovali a zabydleli,“ uvádí Martin Junek, tiskový mluvčí družstva. Jenže správce konkurzní podstaty se změnil a nyní jde projekt do dražby bez ohledu na následnou dostavbu.

Nový správce konkursní podstaty zahrnul celou současnou hodnotu rodinných domů v Horoměřicích společnosti H-Systém. Celá výstavba v odhadní ceně 122 mil. Kč tak jde do dražby s vyvolávací cenou 62 mil. Kč. Tu budou muset znovu zaplatit klienti původního H-Systemu, kteří se obávají, že v opačném případě domky skoupí spekulanti.

Varováním je pro ně případ Jaroslava Sýkory, který byl připraven svůj dům odkoupit. Nesouhlasil ovšem s cenou navýšenou o 150 % a nezahrnující náklady na dostavbu, které vynaložil. „Nakonec byl dům pana Sýkory prodán bez jeho vědomí za pětinovou hodnotu společnosti CIB Property,“ uvádí tisková zpráva SBD Svatopluk.

Kauza H-System měla i soudní dohru. Hlavní organizátor podvodu Petr Smetka odešel v roce 2004 do vězení s rozsudkem na 12 let, přičemž jeho žádost o podmíněné propuštění soud v roce 2012 zamítl. V roce 2006 dostaly podmíněný trest Ivan Král a Pavel Středa. Další tři čelní představitelé H-Systemu – Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma – dostali v roce 2011 podmíněné tresty. Nejvyšší soud ovšem verdikt zrušil pro příliš mírné tresty a vrátil věc Vrchnímu soudu, který se měl trestem tří viníků zabývat znovu. A nebýt amnestie Václava Klause, nepochybně by se jím znovu zabýval…

Projekt H-Systému byl souzen jako podvod založený na principu Ponziho schématu, kdy jsou dříve příchozí klienti vypláceni z nově příchozích. Odsouzení i amnestovaní představitelé H-Systemu ovšem stále odmítají, že by bylo záměrem podvést klienty. "U soudu nezazněl jediný důkaz, že bychom vymýšleli podvod. Tady zaznělo hodně nepravd. Máme výčitky, že jsme to nedotáhli do konce. Dá se říci, že jsme v některých chvílích lehkomyslně spravovali majetek. Ale v žádném případě jsme neplánovali od začátku podvod,“ uvedl Petr Smetka po soudu v únoru 2004.

Systém založený na Ponziho schématu může fungovat poměrně dlouho, byť využití developerského projektu k tomuto druhu podvodu je poněkud netradiční. Pro klienty je potřeba vykazovat nějakou činnost, která je u reálné výstavby nákladnější než u „běžně užívaných“ podvodných investičních schémat. Vedle investic jsou klienti podváděni také fiktivními přísliby úvěru.

V Česku zatím největším podvodem na bázi Ponziho schématu byl projekt EDBUSY, který za „drobný poplatek“ v řádu desetitisíců korun sliboval půjčku v řádech milionů, kterou klient nebude muset splácet. Část půjčky měla být investována a z výnosu z investic měla být pokryta i splátka prvního úvěru, který klient měl mít možnost využít libovolně. Vše bez zajištění i pro lidi v exekuci.

Podvod EDBUSY se držel poměrně dlouho. Společnost vyplácela vysoké provize za získání klientů a díky čekací době do 10 měsíců dlouho nevzbuzovala u lapených klientů podezření. Pak ji začala šetřit policie, čehož společnost využila k dalšímu zdůvodnění, proč se úvěry nerozdávají.

Výsledkem podvodu byla škoda přes 500 mil. Kč, dva zadržení představitelé společnosti a „nástupnický“ podvod s názvem Company Management. Princip nového podvodu byl stejný, jen klienti na půjčku měli čekat 12 měsíců, což poskytlo podvodníkům více času.

Lapit se na vějičku Ponziho schématu není tak obtížné, jak ukázali i profesionální investoři z investičních bank a podílových fondů. Na největším podvodu v historii tratily i oni. Bernard Madoff vylákal z profesionálních investorů 65 mld. USD a vyfasoval 150 let vězení. Jeho podvod přečkal dokonce několik desetiletí a úspěšně prošel několika kontrolami z americké komise pro cenné papíry.

Anketa

Souhlasíte s amnestií Václava Klause?

Ano. (7)
 
Ne. (28)
 Celkem hlasovalo 35 čtenářů

H-System: Černá můra pokračuje >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »