Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


HB index: Bude spolehlivým ukazatelem cen bytů?

Autor: Petr Zámečník | 21.04.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
HB index: Bude spolehlivým ukazatelem cen bytů?

Hypoteční banka spustila nový cenový index cen nemovitostí. Vychází z reálných údajů o nemovitostech při poskytování hypotečních úvěrů. V čem má výhody a v čem naopak zaostává za jinými cenovými indexy? A jak se vyvíjely ceny bytů za poslední rok?

Cenových indexů na trhu s nemovitostmi je více. Údaje o skutečně realizovaných cenách sleduje kupříkladu i Český statistický úřad. Jeho indikátor má ovšem nemalou nevýhodu: Je dostupný přibližně rok až dva zpětně. Letos se tedy dozvíme, jak se vyvíjely ceny bytů v roce 2009.

Ceny nemovitostí sleduje kupříkladu též Institut regionálních informací. Nemá ovšem přístup ke skutečně realizovaným cenám, vychází pouze z realitní inzerce. A zejména v období realitní krize, kterou si prodávající nechtěli připustit a raději setrvávali s nereálnými očekáváními na náhodného kupce, se inzerovaná cena od skutečně zrealizované významně lišila.

Nový HB index by měl obě zmíněné nevýhody eliminovat. Vychází z reálných cen, které má Hypoteční banka jakožto poskytovatel hypotečních úvěrů k dispozici. A má je k dispozici on-line, tudíž může cenový index zveřejnit krátce po ukončení čtvrtletí. Na druhou stranu ale vychází pouze z údajů cen nemovitostí, na něž kupující čerpaly hypoteční úvěr... od jediné banky.

Cenový index Hypoteční banky je počítán na základě poměrně složitého vzorce ukrytého v informačním systému. Většina současných indexů se zabývá pouze základními atributy: cenou, velikostí a polohou nemovitosti. Průměrné ceny tak bývají zkresleny kupříkladu stavem a kvalitou nemovitostí.

Hypoteční banka naopak vychází ze 78 atributů, které zadávají odhadci nemovitostí přímo do systému. Z nich následně regresní model (představte si cosi jako chytrou matematickou černou skříňku) odhadne, které jsou nejdůležitější, a těm také přidělí při stanovování indexu nejvyšší váhu. Aktuálně využívá aktivně 25 až 30 atributů. Sám na sebe následně prozradí, jak moc je spolehlivý. To jsou ty cenné údaje nacházené v nudné statistice.

Tabulka: Sledované atributy HB indexu

Název parametru

Upřesnění

katastrálníidentifikace

kraj, obec, katastr, ulice

poloha v obci

centrum, širší centrum, okrajová část

okolí nemovitosti

typ okolní zástavby

dopravní dostupnost

pěšky, autem

rizika

právní, finanční, životní prostředí, sociální

technické parametry

tech. stav, konstrukce, kolaudace, rekonstrukce

velikost nemovitosti

podlahová plocha

napojení na veř. sítě

elektro, plyn, kanalizace, kabelová síť

kupní cena, obvyklá cena

výše, datum, typ dokladu; v Kč

Zdroj: Hypoteční banka

Jak se ceny nemovitostí vyvíjely?

HB index byl za 1. čtvrtletí 2011 prezentován prvně. Nicméně Hypoteční banka sbírá data již delší dobu - konkrétně od 1. čtvrtletí 2010. A jak se za tu dobu ceny nemovitostí změnily? Prakticky vůbec. Největší pohyb zaznamenaly pozemky, jejichž cena stoupla o více než 4 %. U rodinných domů zaznamenal index "dno", od něhož se ceny mírně odrazily vzhůru. A u bytů se pohyby pohybují na úrovni statistické chyby.

"V prvním čtvrtletí roku 2011 jsme u bytů zaznamenali kromě poklesu tržních (obvyklých) cen bytů i největší pokles nabídkových cen, tedy těch, které nabízí prodávající. Dalším faktorem, který má vliv na ceny bytů v České republice, je největší převis nabídky nad poptávkou ze všech nemovitostních kategorií. Nemůžeme s určitostí říci, zda ceny bytů v letošním prvním čtvrtletí již dosáhly svého dna,“ uvedl k vývoji cen bytů Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Nejproblematičtější na sledování jsou rodinné domy. Každý je jiný. Zahrnout je do statistik je téměř nemožné. Index Hypoteční banky sledující ceny rodinných domů jejich cenu navíc očišťuje o cenu pozemku.

Ceny pozemků patří k nejstabilnějším. Neprojevila se na nich ani realitní krize. "Dostupnost kvalitních pozemků v České republice se snižuje, pozorujeme v řadě lokalit dokonce převis poptávky nad nabídkou,“ komentoval ceny pozemků Petr Němeček.

K čemu je index dobrý?

Index má své mouchy. V prvé řadě sleduje jen úzký segment nemovitostí - nemovitosti financované hypotečním úvěrem Hypoteční banky. Ovšem i takové indexy mají význam a jsou sledovány i ve světě. Větší nevýhodou je jeho zatím krátká historie. Až čas ukáže, zda se uchytí.

Index pochopitelně neprozradí, jak se vyvíjela cena konkrétní nemovitosti. Neprozradí ani, jak se vyvíjely nemovitosti v konkrétním městě či regionu. To ale nedokáží ani jiné indexy. Index spotřebitelských cen (inflace) také nevypoví nic o tom, jak se změnila cena rohlíků ve vašem oblíbeném pekařství. Přesto svou hodnotu má.

Anketa

Považujete nemovitost k vlastnímu bydlení za dobrou formu spoření na penzi?

Ano. (168)
 
Ne. (63)
 Celkem hlasovalo 231 čtenářů

HB index: Bude spolehlivým ukazatelem cen bytů? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Staré pravidlo... Kruton | 21.04.2011 23:17

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »