Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Helclová: „Naším cílem je podporovat rozvoj bydlení v ČR“

Helclová: „Naším cílem je podporovat rozvoj bydlení v ČR“

Zajímají vás programy na opravy a modernizace bytových domů? Jste mladá rodina, která zvažuje investici do nemovitosti? Pak by vás měl zajímat dnešní rozhovor s JUDr. Ing. Evou Helclovou, ředitelkou Státního fondu rozvoje bydlení, jehož cílem je podpora rozvoje bydlení.

Mohla byste čtenářům představit Státní fond rozvoje bydlení?
Státní fond rozvoje bydlení byl zřízen v červenci 2000 zákonem č. 211/2000 Sb., sídlí v Praze a další regionální pracoviště má v Olomouci. Fond je jedním z nástrojů plnění Koncepce bytové politiky do roku 2020 schválené vládou. Naším cílem je podporovat rozvoj bydlení v ČR. Snažíme se tedy motivovat vlastníky k investicím do zvyšování kvality a prodlužování životnosti bytového fondu a snižování jeho energetické náročnosti. Dále podporujeme posilování dostupnosti bydlení především pro sociálně, zdravotně či jinak znevýhodněné občany, ale i mladé rodiny. V průběhu let transformoval SFRB formu podpory z dotačních, nevratných podpor na nástroje revolvingové, především zvýhodněné úvěry, čímž se snaží zajistit dlouhodobou udržitelnost podpory bydlení, pro více zájemců bez omezení stavu státního rozpočtu.

Za poměrně zajímavé projekty Státního fondu rozvoje bydlení považuji podporu mladých rodin. Jaký program pro mladé lidi letos nabízíte?
Stejně jako v loňském roce, tak i letos je otevřený program pro mladé rodiny a jednotlivce, Program 150. Pro letošní rok je v programu připraveno k čerpání 100 mil. Kč.

Jaké jsou tedy specifika Programu 150?
Jak název programu napovídá, je možné žádat o úvěr do výše 150 000 Kč. Úrok je fixován po celou dobu splácení na 2% p. a. a to po dobu 10 let s měsíční splátkou 1 380 Kč. Program je určený pro mladé rodiny či jednotlivce, kteří pečují o nezletilé dítě. Podmínkou pro čerpání úvěru je vlastnictví nebo alespoň spoluvlastnictví na nemovitosti a žadatel nesmí v roce podání žádosti dovršit 36 let. Využít program mohou např. na rozšíření bytu o další místnost, modernizaci koupelny, kuchyně či bytového jádra, ale také na dveře, podlahy, schodiště, ústřední topení nebo připojení domu k sítím – vodovod, plyn, kanalizace, elektřina apod. Úvěr lze využít také na zateplení, výměnu oken, instalaci venkovních žaluzií nebo garážových vrat. Podmínky programu se řídí nařízením vlády č. 28/2006 Sb., kde zájemci naleznou kompletní výčet prací, na které lze finanční prostředky využít včetně dokumentů a potřebných žádostí.

Rovněž by naše čtenáře zajímaly další programy Státního fondu rozvoje bydlení…
Další program, který je v letošním roce otevřený, je program na opravu a modernizaci bytových domů. Tento program budou čtenáři znát spíše pod názvem Panel 2013+ a v letošním roce je pro žadatele připraveno k čerpání 600 mil. Kč. Dále je to program na Výstavbu nájemních bytů, kde je připraveno 300 mil. Kč.

Představte blíže program Panel 2013+ , jaké jsou podmínky k jeho získání?
Program je určen pro všechny vlastníky bytových domů, bez rozdílu technologie výstavby (panelové, cihlové) a mohou jej využít družstva, společenství vlastníků, fyzické a právnické osoby, stejně jako města či obce. V programu poskytujeme nízkoúročené úvěry na revitalizaci bytového fondu, kdy je kladen důraz na komplexní opravy, tak aby vlastníci vynakládali finanční prostředky účelně. Z programu je možné podpořit rekonstrukce vedoucí k prodloužení životnosti domu, ale i zvýšení jeho kvality a snížení energetické náročnosti. Program je unikátní i v tom, že nabízí možnost fixace úroku po celou dobu splatnosti, kterou lze nastavit až na 30 let. Úrok je poskytován od 0,75% při fixací na 10 let. Podmínky programu se řídí nařízením vlády č. 468/2012 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

….a program na Výstavbu nájemních bytů?
Zde je podpora poskytována formou nízkoúročeného úvěru na výstavbu nájemních bytů, který kryje až 70 % rozhodných výdajů na stavbu. Úroková sazba je stanovena od 2% p. a. v případě výstavby bytů pro vymezené skupiny. Do této skupiny spadají senioři (od 65 let), sociálně, zdravotně či jinak znevýhodnění občané. V případě výstavby standardních nájemních bytů bez omezení uživatelů je úroková sazba od 3,5% p. a. po celou dobu splatnosti úvěru. Splatnost může být sjednána až na 30 let. Vázací lhůta pro dodržení podmínek užívání bytu po kolaudaci je stanovena na 10 let. Příjemcem podpory může být investor jak z veřejnoprávní oblasti, nezisková organizace nebo soukromý investor. Podmínky programu se řídí nařízením vlády č. 284/2011 Sb.

Podporuje Státní fond rozvoje bydlení i další finanční programy?
Jistě musím zmínit program JESSICA, který je v podstatě ověřuje možnost využití revolvingových nástrojů i v rámci evropských fondů. Program je pilotně testován ve znevýhodněných zónách měst s Integrovaným plánem rozvoje měst a je určen pro vlastníky bytových domů na opravy a modernizace bytového fondu.

Nově pro rok 2015 otevíráme program Živel. Tento program poskytuje finanční prostředky na obnovu bytu nebo domu postiženého živelní pohromou, jako jsou kroupy, přívalové deště, vichřice nebo povodně, umožňuje však i podporu protipovodňových opatření. Dosud byla podpora možná pouze na odstraňování následků povodní.

Podporu pro lepší bydlení neposkytujeme pouze v podobě úvěrových programů, ale snažíme se občanům poskytovat i praktické informace a rady, které s bydlením souvisí. Proto byla spuštěna informační platforma Portál o bydlení. V lednu 2014 SFRB spustil internetový portál www.portalobydleni.cz. Cílem portálu je soustředit rozsáhlé informace z oblasti bydlení na jednom místě, přehledně je strukturovat, ověřovat a ručit za jejich relevantnost, aby pomohly občanům vyřešit jejich bytovou situaci. V loňském roce portál především pomáhal s aplikací nového občanského zákoníku. V tomto roce se chceme zaměřit na jednotlivé cílové skupiny a poskytnout jim informace, které hledají.  V první fázi spouštíme sekci pro seniory, která se bude poskytovat praktické informace, které pomohou řešit životní situace seniorů, dostupný bude přehled seniorských domů, pečovatelské služby a v neposlední řadě bude poskytováno aktuální zpravodajství zaměřené na seniory.

Jakým způsobem se na vás mohou čtenáři obracet s dotazy k jednotlivým programům?
Na webových stránkách SFRB jsou uvedeny kontakty, ať už telefonické nebo e-mailové, které mohou čtenáři využít. Samozřejmostí jsou také osobní konzultace, které sekce podpor poskytuje po předchozí domluvě. Tyto konzultace jsou poskytovány zdarma a žadatelé je mohou využít jak Praze, tak i na pracovišti v Olomouci.

Helclová: „Naším cílem je podporovat rozvoj bydlení v ČR“ >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů