Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypoindex leden 2010: Sazby konečně klesají. Zájem klientů je však mizivý

Autor: Luboš Svačina | 17.02.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Hypoindex leden 2010: Sazby konečně klesají. Zájem klientů je však mizivý

Úrokové sazby hypoték po dlouhých pěti měsících začaly klesat. Souhrnný ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX se zhoupl o 9 bazických bodů a přiblížil se hranici 5,50 % p.a. Počet nově poskytnutých hypoték však paradoxně klesl na dosavadní minimum.

Trend pozvolně rostoucího zájmu hypotéky je u konce. Od července 2009 až do letošního ledna se hypotečním bankám dařilo v meziročním srovnání pozvolna navyšovat počty a objemy nově poskytnutých úvěrů. Zlom nastal až v uplynulém měsíci, kdy hypoteční banky vykázaly celkem 2533 uzavřených v celkovém objemu 4,28 miliardy korun. Tento výsledek znamená propad jak v meziměsíčním (-30 %), tak meziročním srovnání a představuje nejhorší výsledek za celou dobu existence FINCENTRUM HYPOINDEXu. V loňském lednu, který byl obecně označován div ne za katastrofální,  banky evidovaly 2 675 hypoték v objemu 4,595 miliard korun. 

Z části pozitivní zprávou z pohledu bankéřů je nárůst průměrné částky poskytnutých úvěrů - ta v meziměsíčním srovnání vzrostla o bezmála 35 000 Kč na 1 689 887 korun. Nicméně opět v porovnání s loňským lednem si ani v tomto směru tuzemské banky nepolepšily. Před rokem klienti v průměru čerpali hypotéku v objemu 1 717 923 Kč.

Úrokové sazby konečně klesají

Po několika měsících, kdy banky permanentně slibovaly snižování úrokových sazeb, se klienti konečně dočkali a průměrná úroková sazba v lednu poskytnutých hypoték klesla o 9 bazických bodů na 5,52 %.
 
Meziměsíčně klesly úrokové sazby u všech sledovaných variant fixací. Nejvíce však zlevnily tříleté hypotéky (-0,09 %). O 6 setin procentního bodu poklesla průměrná úroková sazba také hypoték s pětiletou fixací. "Největší vliv na změnu Fincentrum Hypoindexu mělo snížení sazeb tříletých a pětiletých fixací. U všech fixací došlo prakticky ke stejnému poklesu, avšak vzhledem k mizivému významu jednoletých fixací neměla jejich změna ani takovou váhu jako změna ostatních fixací," komentuje pokles sazeb Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.
 
Vliv změny struktury fixací na posun průměrných úrokových sazeb, jak naznačuje přiložené schema, byl v lednu podle Josefa Rajdla zanedbatelný. "Došlo pouze k přesunutí preferencí mezi fixacemi s obdobnou výší sazby, které se co do celkového vlivu vzájemně kompenzovaly. K velmi zajímavému úkazu došlo u tříletých fixací, jejichž průměrná výše hypotečního úvěru je významně vyšší než u jakýchkoliv jiných fixací, přičemž vzhledem k jejich významu se nemůže jednat o odchylku jedné banky. Proto také v lednu došlo k tomu, že tříleté fixace měly poprvé v historii ve FINCENTRUM HYPOINDEXu největší váhu, ačkoli v počtu úvěrů jsou stále nejvýznamnější pětileté fixace."

Mezi bankami se stále vyplatí vybírat

Trh postupně donutil banky s extrémně vysokými úrokovými sazbami k jejich snížení. "Pro aktivního klienta, který hledá nejvýhodnější nabídku, se oproti minulému měsíci prakticky nic nezměnilo, neboť banky, které měly sazby nižší než průměrné, své sazby ponechaly na stávající úrovni. Úrokovou míru snižovaly hlavně banky, jejichž sazby byly vzhledem k trhu relativně vysoké, což se projevilo ve snížení variačního rozpětí sazeb z 1 p.b. z prosince 2009 na 0,85 p.b. v lednu 2010," říká Josef Rajdl.

Graf 1: Vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték - leden 2010

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Rozdíly jsou patrné také u jednotlivých fixací. Podle posledních dat musí mezi poskytovateli úvěrů nejvíce vybírat klienti, kteří chtějí svůj úvěr zafixovat na jeden rok. "Nejnižší variabilita průměrných sazeb je v současnosti u 5letých fixací na 0,57 p.b., které se mezi jednotlivými bankami již relativně málo liší. Nejvyšší variační rozpětí pak najdeme u jednoletých fixací 1,62 p.b.," uzavírá Josef Rajdl.

Kde lze aktuálně ušetřit?

K výraznému snížení úrokových sazeb úvěrů se rozhoupala na začátku února mBank, která zlevnila některé varianty financování až o dva procentní body. Hypotéky s tříletou fixací a poměrem LTV do 80 % v současnosti nabízí za 5,34 %, mHypotéku s pětiletou fixací mají klienti možnost získat s úrokovou sazbou 5,70 %. mBank je jednou z mála výjimek na českém trhu a své sazby klientům garantuje.

Únor v podání některých bank bývá tradičně měsícem "valentýnských hypoték". 100% slevu na poplatku za vyřízení hypotéky nabízí v průběhu února Hypoteční banka a Poštovní spořitelna. Nárok na hypotéku bez poplatku získají klienti žádající o hypotéku do 85 % LTV a dobou fixace na 5 nebo 10 let. Vedle zmíněných dvou bank nabízí vyřízení hypotéky zdarma také UniCredit Bank. Valentýnská hypotéka je určena je určena klientům, kteří požádají do konce února o hypotéku s minimálně pětiletou fixací zajištěnou úvěrovým pojištěním schopnosti splácet.

Tip: Aktuální přehled nabízených úrokových sazeb naleznete v článku " Banky se pustily do dalšího snižování úrokových sazeb " a v článku s názvem " Hypoteční banky lákají klienty na nulové poplatky " se dozvíte, jak vysoké poplatky si banky účtují za vyřízení hypotéky a vedení úvěrového účtu.

Novinky na hypotečním trhu

Kromě výše zmíněných marketingových akcí se hypoteční banky v úvodu letošního roku do inovací příliš nepouštěly. Jedinou, relativně čerstvou novinkou, je oficiální oznámení České spořitelny, která plánuje výrazně zvýšit výkonnost své obchodní sítě v oblasti poskytování hypotečních úvěrů. Jednou z cest by mělo být navýšení počtu hypotečních specialistů na pobočkách banky a lepší proškolení stávajícího osazenstva poboček. Kromě  své pobočkové sítě Česká spořitelna také počítá v blízké budoucnosti se nárůstem produkce finančních poradců pracujících po hlavičkou sesterské společnosti Partner ČS.

Tabulka 1: Souhrnná data za měsíc leden 2010
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 3 roky 5 let
Hypoindex 5,52% 5,61% 5,55% 5,49%
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) -9 -8 -9 -6
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1690 1865 1895 1458
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6888 6939 6908 6870
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 8179 8227 8198 8163
Účelovost úvěrů:        
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 66% 72% 56% 61%
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 19% 17% 23% 19%
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 15% 11% 21% 20%

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz" (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://www.hypoindex.cz/ ).

Anketa

Hypoindex leden 2010: Sazby konečně klesají. Zájem klientů je však mizivý >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Ačkoliv... Kruton | 17.02.2010 15:44

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »