Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hyposervis a Deloitte: Oživení je na dohled

Autor: Luboš Svačina | 06.04.2010 01:14 | Kategorie: Realitní makléř | 6 komentářů
Hyposervis a Deloitte: Oživení je na dohled

Český trh s bydlením má to nejhorší za sebou. Postupně bude přibývat signálů oživující se poptávky, vyplývá ze společné studie společností Deloitte a Hyposervis. Kam se budou vyvíjet ceny nemovitostí, jaký očekávají autoři studie zájem o hypoteční úvěry a co by mohlo pomoci nastartovat český rezidenční trh?

Realitní trh 

Podle aktuální studie “Vývoj rezidenčního trhu v roce 2009” společností Deloitte a Hyposervis klesly ceny bytů v loňském roce o 10 - 25 %, viz. tabulka 1. Pro rok 2010 autorský tým již neočekává další výraznější pokles cenové hladiny. Ceny by měly v letošním roce spíše stagnovat a v některých případech dokonce mírně růst. Podobně jako v předchozích letech bude docházet k větší diferenciaci cen v závislosti na kvalitě bydlení, lokalitě a občanské a dopravní vybavenosti.

Tabulka 1: Vývoj cen nemovitostí

  Staré byty v kompaktní zástavbě Byty v panelové zástavbě Nové byty
Předpokládaný pohyb cen pro rok 2009 (studie 2008) 0 až -20 % -20 % až -30 % -5 % až -15 %
Reálně zaznamenaný pohyb cen v roce 2009 do -10 % do -25 % do -9 %
Odhadovaný vývoj cen v roce 2010 0 až +3 % -5 % až 0 % -2 % až +2 %
Zdroj: Deloitte a Hyposervis: Vývoj rezidenčního trhu v roce 2009

Základním předpokladem oživení realitního a hypotečního trhu je obnovení poptávky po vlastním bydlení. I přesto, že zdaleka není všem problémům konec (nezaměstnanost zatím neklesá), autorský tým na straně poptávky pozoruje určité pozitivní signály. Lidé se sice stále bojí poklesu příjmů (50 % dotázaných), nicméně pouze třetina se již obává úplné ztráty zaměstnání. Navíc téměř o polovinu se zmenšil podíl lidí, kteří předpokládají v dalším období pokles cen nemovitostí (59 % (2008) => 31 % 2009). 60 % respondentů letošního průzkumu uvedlo, že „současná doba je vhodnou příležitostí pro nákup nového bytu.“

Graf 1: Vývoj cen nemovitostí v evropských zemích (2006- 2009)


Důležité teze studie týkající se realitního trhu

  • Developerské společnosti očekávají, že ceny prodávaných nemovitostí v roce 2010 mírně porostou, avšak ještě ani v roce 2011 nedosáhnout úrovně roku 2008.
  • Očekáván důraz na zlepšování kvality bydlení a modernizaci bytového fondu
  • Očekáván rozvoj trhu s nájemním bydlením. V ČR je v porovnání se srovnatelnými zeměmi Západní Evropy relativně nízký podíl tohoto typu bydlení
  • Cenová hladina rezidenčního trhu se v důsledku ekonomického vývoje vrátí na dlouhodobě udržitelnou úroveň roku 2006
  • Z dlouhodobého pohledu představují rezidenční nemovitosti výhodnou investici a vhodné zajištění na důchod
  • Za dlouhodobě udržitelný lze považovat roční přírůstek ceny bytu o 2 – 3 % nad míru inflace

Hypoteční trh

Na hypotečním trhu nyní dochází podle autorského týmu k očekávané korekci. Trh se vrací do rovnovážného stavu, přičemž za dlouhodobě udržitelnou úroveň hypotečního trhu je možné považovat hladinu roku 2006. Zpřísnění podmínek poskytování úvěrů a pokles cen nemovitostí se projevil také v poklesu průměrné částky úvěru. Nicméně s uvolňováním podmínek poskytování tento ukazatel mohl opět začít růst, což bude mít pozitivní dopad na celkový objem poskytnutých hypoték.

Autorský tým zjišťoval očekávání, jaká vkládají do letošního roku banky, a jaká developerské společnosti. Banky odhadují, že v letošním roce se jim podaří s objemem uzavřených hypoték prolomit 100 miliardovou hranici (86 % roku 2008).  Developerské společnosti jsou v odhadech opatrnější a očekávají, že banky v letošním roce nedosáhnou ani výsledků roku 2009. Odhady autorů studie se pohybují někde mezi, a sice na 70% úrovni roku 2008, což odpovídá celkovému objemu zhruba 82 miliard korun.

Vzhledem k tomu, že podle statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu banky v prvních dvou měsících poskytly hypotéky za necelých 9 miliard korun, tak mají ve zbývajících měsících co dělat, aby svá předsevzetí naplnily. 

Graf 2: Predikce vývoje objemu poskytnutých úvěrů

Zdroj: Deloitte a Hyposervis: Vývoj rezidenčního trhu v roce 2009

Aktuálním téma i v roce 2010 bude podle Milana Ročka, předsedy představenstva společnosti Hyposervis, schopnost lidí splácet své úvěry. Navzdory příznivým číslům z ČNB, které uvádějí, že podíl ohrožených hypoték se pohybuje na úrovni 2,25 %, situace samotných domácností není kdovíjak růžová. Autoři studie upozorňují na to, že lidí, kteří mají problém se splácením hypoték je mnohem více. Sice se jim podaří měsíční splátku úvěru uhradit, takže nejsou vedeni mezi delikventními klienty, ale prostředky na splátku shání nejrůznějšími způsoby a výjimkou nejsou ani půjčky na nebankovním trhu. A to může být podle Milana Ročka tikající bomba.

„Zhoršenou schopnost nebo neschopnost splácet hypoteční úvěr z důvodu změny sazby při změně fixace sazby hypo­tečního úvěru uvedlo 5 procent dotázaných, což je výrazně vyšší údaj než trhem uváděných 2,25 procenta. To potvrzuje vhodnost systémových řešení, například v podobě zřízení garančního fondu,“ uvedl Roček.

Garanční fond pro držitele hypoték

Jedním z doporučení studie “Vývoj rezidenčního trhu v roce 2009” je proto založení garančního fondu pro klienty, kteří se díky ztrátě zaměstnání dostali do potíží a nejsou schopni hypotéku splácet. Autoři čerpají ze zkušeností evropských zemí, kde ve 40 % podobný institut funguje. Smyslem garančního fondu by bylo udržet klienty s hypotékou mimo dluhovou past a po přechodnou dobu pomoci stabilizovat rodinné finance střední třídy, jejíž aktivita je pro každou ekonomiku stěžejní.

Návrhy na podporu trhu s bydlením

Studie upozorňuje na potřebu nového dlouhodobě udržitelného konceptu rozvoje bydlení v České republice. V této souvislosti autoři vyjmenovali tyto navrhovaná opatření:

Sociálně-stabilizační funkce:

·         zřízení Hypotečního garančního fondu pro ohrožené držitele hypoték

·         zavedení daňových úlev na koupi bytu pro vlastní bydlení

·         řešení problematiky bydlení seniorů - podpora výstavby a provozu center pro seniory

Stimulace ekonomiky:

·         podpora nájemního bydlení - vytvořit podmínky pro vstup privátních a institucionálních investorů

·         podpora výstavby infrastruktury u developerských projektů

·         podpora kvalitativního a energetického zlepšení bydlení


Vlastní bydlení považují autoři studie jako jeden ze základních "sociálně-stabilizační faktorů". Je údajně prokázáno, že vlastníci bytů v drtivé většině nejsou příjemci žádné ze sociálních dávek, přitom vlastní bydlení je možné chápat také jako jednu z forem zajištění na stáří. Vedle toho je však nutné, aby fungoval trh s nájemním bydlením. Ten je však v současnosti pokřiven regulací, kterou je nutné odbourat. Dalším krokem by měla být motivace soukromých investorů jednak k investicím do výstavby nájemního bydlení, ale také výstavby a provozu center pro seniory, přičemž podíl státu by mohl spočívat v poskytnutí pozemků pro výstavbu a potřebné infrastruktury. Nájemní developerské projekty představují zajímavou příležitost pro institucionální investory (penzijní fondy, pojišťovny apod.), kteří hledají nástroj pro dlouhodobé zhodnocování prostředků. Bohužel současná situace, ale také legislativa, není takovým řešením nakloněna.

Anketa

Ceny bytů v pražských novostavbách v následujícím půlroce...

Porostou (14)
 
Budou stagnovat (19)
 
Klesnou (94)
 Celkem hlasovalo 127 čtenářů

Hyposervis a Deloitte: Oživení je na dohled >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 6 komentářů)

půjčky nabídka platí nyní. Mark | 18.10.2010 11:02
Ceny letí nahoru, byty jsou opět žhavé zboží!!! JUDr. Ludwig von Sobota aus Malešice | 07.04.2010 13:57
až do nebes a přece se točí | 06.04.2010 18:53
Tyhle... Kruton | 06.04.2010 14:22

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »