Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéce zadarmo se raději vyhněte!

Autor: Petr Zámečník | 17.02.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 21 komentářů
Hypotéce zadarmo se raději vyhněte!

V životě a ve finančním světě obzvlášť platí: Je-li něco zadarmo, není to samo s sebou. Zpravidla "zadarmo" získáte jen větší finanční újmu. V poslední době se objevila nabídka hypotéky, kterou "nemusíte splácet". Pozor na ni!

Představte si situaci, kdy si půjčíte peníze, které nebudete muset splácet. Již na první pohled to zní jako nesmysl. Kdo by vám s výjimkou hodných příbuzných či výjimečně kamarádů půjčil a nechtěl peníze zpět? Přesto jsou společnosti, které na podobné sliby lákají důvěřivé ovečky. A mnohdy jich nemálo i zlákají. Kam se poděl selský rozum?

Podobné nabídky se objevují dnes a denně. Lidé jim ale stále důvěřují. Nechtějí vidět, že v podobných případech již podvodníci obrali naivní oběti o miliardy korun. Škoda jen z podvodného "systému" EDBUSY čítala 0,5 mld. Kč, škoda po nástupnické Company Management není vyčíslena. A již je tu další super nabídka.

Best Life aneb Co není "best"

V poslední době zvýšila svou aktivitu společnost Best Life, která je podle svých internetových stránek dceřinou společností švýcarské SAM Management Group. S prezentací svých produktů vystoupila též na Realitním kongresu 2010.

Základním momentem všech pochybných společností je příslib garance vysokého zhodnocení. Zpravidla bývá zdůvodňován vynikajícím systémem, schopnými obchodníky či podělením se o "standardní vysoké výnosy", které si jinak ponechává banka či investiční společnost. Na takovéto nesmysly bohužel lidé díky nízké finanční gramotnosti rádi slyší a nechají se snadno zlákat.

Samozřejmě, vysokých výnosů lze dosahovat. Například v podnikání. Dokonce i při obchodování na burze. Ovšem nikdy ne garantovaně a vždy investor podstupuje riziko. V investicích platí základní trojúhelník výnos - riziko - likvidita. Investor se tak může pohybovat mezi vyšším rizikem s vyšším výnosem a nižším rizikem s nižším výnosem, případně vyšší výnos může být vykompenzován sníženou možností nakládat s investovanými prostředky.

Společnost Best Life dvouciferné roční výnosy ospravedlňuje rozdělením se s klientem. Prý jí stačí málo. Jak vysokých výnosů dosahuje, ovšem ponechává zastřeno rouškou tajemství. A to rozhodně není "best". Zde může varovat další pravidlo úspěšného investora: Nedávat peníze do ničeho, čemu nerozumím.

Sliby výnosů Best Life

Naivní střadatelé nejlépe slyší na vysoké výnosy a nezajímají se o to, co leží za nimi. Na to sází i společnost Best Life. V její nabídce se nachází řada variant produktu Cashselect s různými minimálními vklady, časovým horizontem a způsobem výplaty "garantovaných výnosů", které "dosahují" až téměř 17 % ročně.

Tabulka: Slibované výnosy produktu Cashselect společnosti Best Life

 

Minimální vklad

Délka investice

Měsíční výplata

Výplata na konci

Varianta F

25 000 Kč

3 roky

 

31 250 Kč

Varianta A

25 000 Kč

6 let

 

50 000 Kč

Varianta C

50 000 Kč

10 let

1 200 Kč

50 000 Kč

Varianta E

75 000 Kč

15 let

900 Kč

63 000 Kč

Zdroj: Materiály společnosti, vlastní výpočty

Super hypotéka aneb Na nemovitost zadarmo?

S výnosy souvisí i další produkt společnosti Best Life - Super hypotéka. Jak má fungovat? Představte si situaci, kdy chcete koupit nemovitost za 1 mil. Kč, přičemž máte 0,5 mil. Kč v hotovosti a zvažujete půjčku 0,5 mil. Kč. Přijde za vámi zástupce Best Life a nabídne vám:

"Půjčte si celý 1 mil. Kč a 0,5 mil. Kč investujte s námi. S Variantou E při vkladu 500 tis. Kč dostanete měsíční rentu 6 tis. Kč, které pokryjí splátky hypotéky, a po 15 letech vyplacených dalších 420 tis. Kč. Z nich můžete doplatit zbytek hypotéky, jejíž zůstatek bude 338 tis. Kč. Celá nemovitost vás po 15 letech bude stát jen 418 tis. Kč."

Má ale ještě jednu alternativu:

"Po 15 letech nesplácejte nemovitost, ale uložte 420 tis. Kč na 10 let do Varianty C. Budete dostávat měsíčně 5 040 Kč, z vlastních peněz budete muset na splátku připlatit jen 960 Kč. Po 10 letech dostanete vyplaceno 840 tis. Kč a nemovitost tak máte po 25 letech úplně zadarmo."

Přehledně to vykresluje schéma z materiálů společnosti.
K tomu lze doplnit pouze autentický výrok z výstupu čelního představitele a jednatele společnosti Luboše Prokůpka při příležitosti Realitního kongresu 2010 v hotelu Hilton: "A to musíte uznat, to je bomba."

V čem je zakopaný pes aneb Na nemovitost zadarmo zapomeňte

Pes je zakopaný především ve slibech vysokých garantovaných výnosů. "Běžný občan" není zdaleka jediný, kdo se na obdobné vějičky nechá polapit. Své mohou vyprávět též otřelí finančníci, ředitelé a majitelé světových bank a investičních společností, kteří sedli na lep dnes již legendárnímu podvodníkovi Bernardu Madoffovi. Ten za zpronevěru cca 65 mld. USD obdržel závdavkem 150 let vězení a může být jen rád, že trest není dědičný.

Opět lze jen připomenout jedno ze základních pravidel investování: Každá jistota něco stojí. Chcete-li mít jistotu návratu vkladu, zaplatíte za ni nižším výnosem. Dlouhodobé výnosy na kapitálových trzích se pohybují v řádu 8 - 10 % ročně, pochopitelně s nemalými výkyvy (ty v počátcích nedávné finanční krize dosahovaly i 10 % denně!). A nikdo vám nemůže zaručit, že budou takto vynášet i v budoucnosti.

Druhá svízel je ve finanční páce. Půjčíte-li si peníze, abyste je mohli investovat, můžete zvýšit výnos vlastních prostředků. Kupříkladu kupujete-li nemovitost k pronájmu, s hypotékou můžete dosáhnout na lukrativnější, z níž získáte vyšší nájemné. Dodatečný výnos z půjčených prostředků ovšem musí být vyšší než náklady na jejich vypůjčení. A protože výnosy přesahující úrokové sazby hypoték nemůže nikdo garantovat, půjčka vždy zvyšuje riziko investice.

Příliš výhodná nabídka? Zapojte selský rozum

Hovoří se o nízké finanční gramotnosti Čechů. Když zveřejnili výsledky jednoho průzkumu ČNB a MF ČR, ministr financí Miroslav Kalousek byl zděšen: "Nečekal jsem to nijak růžové, ale že budou výsledky tak úděsné, mě překvapilo."

Přitom při posuzování příliš výhodných nabídek si lze vystačit se starým dobrým selským rozumem a odpovědět si především na několik zásadních otázek: "Proč mi ta společnost nabízí výrazně víc než ostatní? Je-li to přeci tak výhodné, proč takto neinvestuje pouze vlastní prostředky a nevydělá výrazně víc? A proč s tím jde právě za mnou?"

A v neposlední řadě je vždy dobré vědět, kde se slibované výnosy vezmou. Bez porozumění způsobu, jakým společnost vydělává, je vždy lepší se "příležitosti" obloukem vyhnout.

Anketa

Je Super hypotéka společnosti Best Life podvodem?

Ano. (72)
 
Ne. (16)
 
Nevím. (4)
 Celkem hlasovalo 92 čtenářů

Hypotéce zadarmo se raději vyhněte! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 21 komentářů)

RE: shrnutí ing ekonom | 10.03.2011 23:08
RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Obecně Palla M. | 25.02.2011 10:26
RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Obecně tom | 25.02.2011 09:19

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Radovan Novotný | 21.07.2016 00:00 Hypotéky se záporným úročením už odstartovaly!

Chtěli byste, aby vám banka peníze za to, že u ní máte hypotéku, připisovala, místo abyste jí úroky platili? Ano, zní to pošetile, ale někteří majitelé domů v Dánsku již na tento způsob financování dosáhnou. Existují totiž hypotéky, které nabízí negativní úrokové sazby (pod nulou)! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypostroj

Monika Hrušová | 20.07.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex červen 2016: Splátka hypotéky pod 5 tisíc korun? Žádný problém

Psát o rekordech na hypotečním trhu už je trochu zbytečné. Stejně další měsíc jsou zase čísla jiná a v roce 2016 pokaždé vyšší. Ne jinak tomu bylo i v červnu, kdy hypoteční úvěry znovu lámaly rekordy na všech frontách. Po půl roce to tak vypadá, že se znovu dočkáme rekordního celého roku. Nejprve se ale podíváme na červen v hypotečních číslech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Roman Klein | 19.07.2016 00:00 Mám záznam v registru. Je to problém?

Každý dlužník s bankovním či nebankovním úvěrem u seriózní instituce má záznam. Ale jen pro neplatiče je to problém. Jak se do kterého registru dostanete a jak si poradit s negativním záznamem? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.07.2016 00:00 Zahltí nový zákon o úvěru spotřebitele?

Třicetidenní lhůta Senátu na projednání zákona o úvěru pro spotřebitele vypršela. Senát návrh zákona přijal na poslední chvíli a putuje k prezidentovi, který se již dříve vyjádřil, že zákonu bránit nebude. Věřitelé se tak již brzy prohnou pod tíhou nových povinností a klient zase pod množstvím informací, které budou věřitelé povinni poskytovat.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Martin Rezek | 12.07.2016 00:00 Straní návrh zákona o půjčkách bohatým?

Dlouho připravovaný zákon o spotřebitelském úvěru bude v následujících týdnech schvalovat Senát. Avšak návrh zákona má nejen svá pro, ale i proti. Klienti, kteří byli doposud podrobováni lichvářským praktikám neseriózních podnikatelů, by se měli dočkat intenzivní zákonné ochrany ze strany státu i regulátora České národní banky. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

19.07.2016 11:35 Hypotéky dostanou přísnější pravidla

V souvislosti s novým zákonem hodlá téměř čtvrtina bankéřů České národní banky zpřísnit pravidla pro vydávání hypoték. V praxi to znamená, že pro mnoho klientů se tak stane velmi obtížným hypotéku získat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

15.07.2016 12:42 Senát schválil novelu o dani z nemovitosti

Vláda přesunula platbu daně z nemovitosti nově na kupující stranu. Navrhované snížení daně ze čtyř na tři procenta novým návrhem již neprošlo. Novelu musí podepsat ještě prezident Miloš Zeman a bude platit od podzimu letošního roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.06.2016 15:11 Refinancování úvěru se někde může prodražit

Nabídky jednotlivých bank na refinancování úvěrů se mohou lišit i o desítky tisíc korun. Při refinancování úvěru ve výši 70 tisíc korun se splatností na 72 měsíců můžete ušetřit téměř šest tisíc korun, nebo si připlatit až téměř 22 tisíc korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.06.2016 13:59 Finanční rezervu si tvoří stále více Čechů

Čechů, kteří si vytvářejí finanční rezervu, přibývá. Od roku 2010 vzrostl počet domácností, které by dokázaly ihned koupit novou pračku o devět procentních bodů na 72 procent. Výpadek měsíčního příjmu však stále nedokáže pokrýt bez půjčky více než čtvrtina lidí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.06.2016 14:16 ČNB zakáže stoprocentní hypotéky, obává se cenové bubliny

Česká národní banka (ČNB) doporučí bankám od letošního října neposkytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti, limit stanoví na 95 procent. Od dubna 2017 pak ČNB sníží limit dokonce na 90 procent hodnoty nemovitosti. (Aktualizováno 4.6.2016 16:05) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 14.06.2016 16:07

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1195)
 
Ne. (1488)
 
Nevím. (49)
 Celkem hlasovalo 2732 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Martin Rezek | 12.07.2016 00:00 Straní návrh zákona o půjčkách bohatým?

Dlouho připravovaný zákon o spotřebitelském úvěru bude v následujících týdnech schvalovat Senát. Avšak návrh zákona má nejen svá pro, ale i proti. Klienti, kteří byli doposud podrobováni lichvářským praktikám neseriózních podnikatelů, by se měli dočkat intenzivní zákonné ochrany ze strany státu i regulátora České národní banky. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Radovan Novotný | 21.07.2016 00:00 Hypotéky se záporným úročením už odstartovaly!

Chtěli byste, aby vám banka peníze za to, že u ní máte hypotéku, připisovala, místo abyste jí úroky platili? Ano, zní to pošetile, ale někteří majitelé domů v Dánsku již na tento způsob financování dosáhnou. Existují totiž hypotéky, které nabízí negativní úrokové sazby (pod nulou)! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Roman Klein | 19.07.2016 00:00 Mám záznam v registru. Je to problém?

Každý dlužník s bankovním či nebankovním úvěrem u seriózní instituce má záznam. Ale jen pro neplatiče je to problém. Jak se do kterého registru dostanete a jak si poradit s negativním záznamem? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.07.2016 00:00 Zahltí nový zákon o úvěru spotřebitele?

Třicetidenní lhůta Senátu na projednání zákona o úvěru pro spotřebitele vypršela. Senát návrh zákona přijal na poslední chvíli a putuje k prezidentovi, který se již dříve vyjádřil, že zákonu bránit nebude. Věřitelé se tak již brzy prohnou pod tíhou nových povinností a klient zase pod množstvím informací, které budou věřitelé povinni poskytovat.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 20.07.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex červen 2016: Splátka hypotéky pod 5 tisíc korun? Žádný problém

Psát o rekordech na hypotečním trhu už je trochu zbytečné. Stejně další měsíc jsou zase čísla jiná a v roce 2016 pokaždé vyšší. Ne jinak tomu bylo i v červnu, kdy hypoteční úvěry znovu lámaly rekordy na všech frontách. Po půl roce to tak vypadá, že se znovu dočkáme rekordního celého roku. Nejprve se ale podíváme na červen v hypotečních číslech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »