Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéce zadarmo se raději vyhněte!

Autor: Petr Zámečník | 17.02.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 21 komentářů
Hypotéce zadarmo se raději vyhněte!

V životě a ve finančním světě obzvlášť platí: Je-li něco zadarmo, není to samo s sebou. Zpravidla "zadarmo" získáte jen větší finanční újmu. V poslední době se objevila nabídka hypotéky, kterou "nemusíte splácet". Pozor na ni!

Představte si situaci, kdy si půjčíte peníze, které nebudete muset splácet. Již na první pohled to zní jako nesmysl. Kdo by vám s výjimkou hodných příbuzných či výjimečně kamarádů půjčil a nechtěl peníze zpět? Přesto jsou společnosti, které na podobné sliby lákají důvěřivé ovečky. A mnohdy jich nemálo i zlákají. Kam se poděl selský rozum?

Podobné nabídky se objevují dnes a denně. Lidé jim ale stále důvěřují. Nechtějí vidět, že v podobných případech již podvodníci obrali naivní oběti o miliardy korun. Škoda jen z podvodného "systému" EDBUSY čítala 0,5 mld. Kč, škoda po nástupnické Company Management není vyčíslena. A již je tu další super nabídka.

Best Life aneb Co není "best"

V poslední době zvýšila svou aktivitu společnost Best Life, která je podle svých internetových stránek dceřinou společností švýcarské SAM Management Group. S prezentací svých produktů vystoupila též na Realitním kongresu 2010.

Základním momentem všech pochybných společností je příslib garance vysokého zhodnocení. Zpravidla bývá zdůvodňován vynikajícím systémem, schopnými obchodníky či podělením se o "standardní vysoké výnosy", které si jinak ponechává banka či investiční společnost. Na takovéto nesmysly bohužel lidé díky nízké finanční gramotnosti rádi slyší a nechají se snadno zlákat.

Samozřejmě, vysokých výnosů lze dosahovat. Například v podnikání. Dokonce i při obchodování na burze. Ovšem nikdy ne garantovaně a vždy investor podstupuje riziko. V investicích platí základní trojúhelník výnos - riziko - likvidita. Investor se tak může pohybovat mezi vyšším rizikem s vyšším výnosem a nižším rizikem s nižším výnosem, případně vyšší výnos může být vykompenzován sníženou možností nakládat s investovanými prostředky.

Společnost Best Life dvouciferné roční výnosy ospravedlňuje rozdělením se s klientem. Prý jí stačí málo. Jak vysokých výnosů dosahuje, ovšem ponechává zastřeno rouškou tajemství. A to rozhodně není "best". Zde může varovat další pravidlo úspěšného investora: Nedávat peníze do ničeho, čemu nerozumím.

Sliby výnosů Best Life

Naivní střadatelé nejlépe slyší na vysoké výnosy a nezajímají se o to, co leží za nimi. Na to sází i společnost Best Life. V její nabídce se nachází řada variant produktu Cashselect s různými minimálními vklady, časovým horizontem a způsobem výplaty "garantovaných výnosů", které "dosahují" až téměř 17 % ročně.

Tabulka: Slibované výnosy produktu Cashselect společnosti Best Life

 

Minimální vklad

Délka investice

Měsíční výplata

Výplata na konci

Varianta F

25 000 Kč

3 roky

 

31 250 Kč

Varianta A

25 000 Kč

6 let

 

50 000 Kč

Varianta C

50 000 Kč

10 let

1 200 Kč

50 000 Kč

Varianta E

75 000 Kč

15 let

900 Kč

63 000 Kč

Zdroj: Materiály společnosti, vlastní výpočty

Super hypotéka aneb Na nemovitost zadarmo?

S výnosy souvisí i další produkt společnosti Best Life - Super hypotéka. Jak má fungovat? Představte si situaci, kdy chcete koupit nemovitost za 1 mil. Kč, přičemž máte 0,5 mil. Kč v hotovosti a zvažujete půjčku 0,5 mil. Kč. Přijde za vámi zástupce Best Life a nabídne vám:

"Půjčte si celý 1 mil. Kč a 0,5 mil. Kč investujte s námi. S Variantou E při vkladu 500 tis. Kč dostanete měsíční rentu 6 tis. Kč, které pokryjí splátky hypotéky, a po 15 letech vyplacených dalších 420 tis. Kč. Z nich můžete doplatit zbytek hypotéky, jejíž zůstatek bude 338 tis. Kč. Celá nemovitost vás po 15 letech bude stát jen 418 tis. Kč."

Má ale ještě jednu alternativu:

"Po 15 letech nesplácejte nemovitost, ale uložte 420 tis. Kč na 10 let do Varianty C. Budete dostávat měsíčně 5 040 Kč, z vlastních peněz budete muset na splátku připlatit jen 960 Kč. Po 10 letech dostanete vyplaceno 840 tis. Kč a nemovitost tak máte po 25 letech úplně zadarmo."

Přehledně to vykresluje schéma z materiálů společnosti.
K tomu lze doplnit pouze autentický výrok z výstupu čelního představitele a jednatele společnosti Luboše Prokůpka při příležitosti Realitního kongresu 2010 v hotelu Hilton: "A to musíte uznat, to je bomba."

V čem je zakopaný pes aneb Na nemovitost zadarmo zapomeňte

Pes je zakopaný především ve slibech vysokých garantovaných výnosů. "Běžný občan" není zdaleka jediný, kdo se na obdobné vějičky nechá polapit. Své mohou vyprávět též otřelí finančníci, ředitelé a majitelé světových bank a investičních společností, kteří sedli na lep dnes již legendárnímu podvodníkovi Bernardu Madoffovi. Ten za zpronevěru cca 65 mld. USD obdržel závdavkem 150 let vězení a může být jen rád, že trest není dědičný.

Opět lze jen připomenout jedno ze základních pravidel investování: Každá jistota něco stojí. Chcete-li mít jistotu návratu vkladu, zaplatíte za ni nižším výnosem. Dlouhodobé výnosy na kapitálových trzích se pohybují v řádu 8 - 10 % ročně, pochopitelně s nemalými výkyvy (ty v počátcích nedávné finanční krize dosahovaly i 10 % denně!). A nikdo vám nemůže zaručit, že budou takto vynášet i v budoucnosti.

Druhá svízel je ve finanční páce. Půjčíte-li si peníze, abyste je mohli investovat, můžete zvýšit výnos vlastních prostředků. Kupříkladu kupujete-li nemovitost k pronájmu, s hypotékou můžete dosáhnout na lukrativnější, z níž získáte vyšší nájemné. Dodatečný výnos z půjčených prostředků ovšem musí být vyšší než náklady na jejich vypůjčení. A protože výnosy přesahující úrokové sazby hypoték nemůže nikdo garantovat, půjčka vždy zvyšuje riziko investice.

Příliš výhodná nabídka? Zapojte selský rozum

Hovoří se o nízké finanční gramotnosti Čechů. Když zveřejnili výsledky jednoho průzkumu ČNB a MF ČR, ministr financí Miroslav Kalousek byl zděšen: "Nečekal jsem to nijak růžové, ale že budou výsledky tak úděsné, mě překvapilo."

Přitom při posuzování příliš výhodných nabídek si lze vystačit se starým dobrým selským rozumem a odpovědět si především na několik zásadních otázek: "Proč mi ta společnost nabízí výrazně víc než ostatní? Je-li to přeci tak výhodné, proč takto neinvestuje pouze vlastní prostředky a nevydělá výrazně víc? A proč s tím jde právě za mnou?"

A v neposlední řadě je vždy dobré vědět, kde se slibované výnosy vezmou. Bez porozumění způsobu, jakým společnost vydělává, je vždy lepší se "příležitosti" obloukem vyhnout.

Anketa

Je Super hypotéka společnosti Best Life podvodem?

Ano. (72)
 
Ne. (16)
 
Nevím. (4)
 Celkem hlasovalo 92 čtenářů

Hypotéce zadarmo se raději vyhněte! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 21 komentářů)

RE: shrnutí ing ekonom | 10.03.2011 23:08
RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Obecně Palla M. | 25.02.2011 10:26
RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Obecně tom | 25.02.2011 09:19

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Petr Zámečník | 27.09.2016 00:00 Hypotéka bez doložení příjmů? Spěchejte…

Zdaleka ne každý má možnost či chuť prokázat bance své příjmy. A nemusí se přitom jednat o kriminálníka s pochybnou činností. Pokud chce takový člověk hypotéku, musí si pospíšit. Banky hypotéky bez doložení příjmů postupně ruší a s novým zákonem o úvěru se mohou stát zcela nedostupnými. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 27.09.2016 15:06

Jana Zámečníková | 26.09.2016 00:00 Tomáš Konvička: Český zákon o úvěru je mírnější než slovenský

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který zpřísní i podmínky poskytování úvěrů nebankovním poskytovatelům. Na otázky o důsledcích nového zákonu o úvěru odpovídal Tomáš Konvička, obchodní ředitel společnosti Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 13:06

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 03:08

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.09.2016 13:38 Podzimní „Hypodny“ se vrací do Raiffeisenbank

V Raiffeisenbank odstartovaly 19. září 2016 podzimní „Hypodny“. Na klienty čeká při podání žádosti o hypoteční úvěr do 11. listopadu zvýhodněná úroková sazba a při podpisu smlouvy s fixací alespoň na tři roky do konce listopadu bonus 4 000 korun. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:12

14.09.2016 10:29 Doba hypoték s dlouhou fixací je u konce

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, díky kterému banky přestanou mít motivaci dále nabízet hypoteční úvěry s dlouhou dobou fixace. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:14

13.09.2016 11:42 Omezení stoprocentních hypoték se blíží. Lidé o ně stejně zájem nemají

Od 1. října 2016 klesne na základě doporučení České národní banky (ČNB) výše poskytovaného úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) ze 100 % na 95 %. Banky zvýšený zájem klientů o stoprocentní hypotéky zatím nezaznamenaly. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:18

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (241)
 
Spíše ano. (42)
 
Spíše ne. (42)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 366 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 12.09.2016 00:00 Nový zákon o úvěru změní zprostředkovatelský trh

Nový zákon o úvěru začne platit od 1. prosince 2016. Zákon se zaměřuje mimo jiné i na pravidla a povinnosti pro zprostředkovatele. Kdo a za jakých podmínek bude moci poskytovat spotřebitelské úvěry a potažmo i hypotéky? (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »