Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéce zadarmo se raději vyhněte!

Autor: Petr Zámečník | 17.02.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 21 komentářů
Hypotéce zadarmo se raději vyhněte!

V životě a ve finančním světě obzvlášť platí: Je-li něco zadarmo, není to samo s sebou. Zpravidla "zadarmo" získáte jen větší finanční újmu. V poslední době se objevila nabídka hypotéky, kterou "nemusíte splácet". Pozor na ni!

Představte si situaci, kdy si půjčíte peníze, které nebudete muset splácet. Již na první pohled to zní jako nesmysl. Kdo by vám s výjimkou hodných příbuzných či výjimečně kamarádů půjčil a nechtěl peníze zpět? Přesto jsou společnosti, které na podobné sliby lákají důvěřivé ovečky. A mnohdy jich nemálo i zlákají. Kam se poděl selský rozum?

Podobné nabídky se objevují dnes a denně. Lidé jim ale stále důvěřují. Nechtějí vidět, že v podobných případech již podvodníci obrali naivní oběti o miliardy korun. Škoda jen z podvodného "systému" EDBUSY čítala 0,5 mld. Kč, škoda po nástupnické Company Management není vyčíslena. A již je tu další super nabídka.

Best Life aneb Co není "best"

V poslední době zvýšila svou aktivitu společnost Best Life, která je podle svých internetových stránek dceřinou společností švýcarské SAM Management Group. S prezentací svých produktů vystoupila též na Realitním kongresu 2010.

Základním momentem všech pochybných společností je příslib garance vysokého zhodnocení. Zpravidla bývá zdůvodňován vynikajícím systémem, schopnými obchodníky či podělením se o "standardní vysoké výnosy", které si jinak ponechává banka či investiční společnost. Na takovéto nesmysly bohužel lidé díky nízké finanční gramotnosti rádi slyší a nechají se snadno zlákat.

Samozřejmě, vysokých výnosů lze dosahovat. Například v podnikání. Dokonce i při obchodování na burze. Ovšem nikdy ne garantovaně a vždy investor podstupuje riziko. V investicích platí základní trojúhelník výnos - riziko - likvidita. Investor se tak může pohybovat mezi vyšším rizikem s vyšším výnosem a nižším rizikem s nižším výnosem, případně vyšší výnos může být vykompenzován sníženou možností nakládat s investovanými prostředky.

Společnost Best Life dvouciferné roční výnosy ospravedlňuje rozdělením se s klientem. Prý jí stačí málo. Jak vysokých výnosů dosahuje, ovšem ponechává zastřeno rouškou tajemství. A to rozhodně není "best". Zde může varovat další pravidlo úspěšného investora: Nedávat peníze do ničeho, čemu nerozumím.

Sliby výnosů Best Life

Naivní střadatelé nejlépe slyší na vysoké výnosy a nezajímají se o to, co leží za nimi. Na to sází i společnost Best Life. V její nabídce se nachází řada variant produktu Cashselect s různými minimálními vklady, časovým horizontem a způsobem výplaty "garantovaných výnosů", které "dosahují" až téměř 17 % ročně.

Tabulka: Slibované výnosy produktu Cashselect společnosti Best Life

 

Minimální vklad

Délka investice

Měsíční výplata

Výplata na konci

Varianta F

25 000 Kč

3 roky

 

31 250 Kč

Varianta A

25 000 Kč

6 let

 

50 000 Kč

Varianta C

50 000 Kč

10 let

1 200 Kč

50 000 Kč

Varianta E

75 000 Kč

15 let

900 Kč

63 000 Kč

Zdroj: Materiály společnosti, vlastní výpočty

Super hypotéka aneb Na nemovitost zadarmo?

S výnosy souvisí i další produkt společnosti Best Life - Super hypotéka. Jak má fungovat? Představte si situaci, kdy chcete koupit nemovitost za 1 mil. Kč, přičemž máte 0,5 mil. Kč v hotovosti a zvažujete půjčku 0,5 mil. Kč. Přijde za vámi zástupce Best Life a nabídne vám:

"Půjčte si celý 1 mil. Kč a 0,5 mil. Kč investujte s námi. S Variantou E při vkladu 500 tis. Kč dostanete měsíční rentu 6 tis. Kč, které pokryjí splátky hypotéky, a po 15 letech vyplacených dalších 420 tis. Kč. Z nich můžete doplatit zbytek hypotéky, jejíž zůstatek bude 338 tis. Kč. Celá nemovitost vás po 15 letech bude stát jen 418 tis. Kč."

Má ale ještě jednu alternativu:

"Po 15 letech nesplácejte nemovitost, ale uložte 420 tis. Kč na 10 let do Varianty C. Budete dostávat měsíčně 5 040 Kč, z vlastních peněz budete muset na splátku připlatit jen 960 Kč. Po 10 letech dostanete vyplaceno 840 tis. Kč a nemovitost tak máte po 25 letech úplně zadarmo."

Přehledně to vykresluje schéma z materiálů společnosti.
K tomu lze doplnit pouze autentický výrok z výstupu čelního představitele a jednatele společnosti Luboše Prokůpka při příležitosti Realitního kongresu 2010 v hotelu Hilton: "A to musíte uznat, to je bomba."

V čem je zakopaný pes aneb Na nemovitost zadarmo zapomeňte

Pes je zakopaný především ve slibech vysokých garantovaných výnosů. "Běžný občan" není zdaleka jediný, kdo se na obdobné vějičky nechá polapit. Své mohou vyprávět též otřelí finančníci, ředitelé a majitelé světových bank a investičních společností, kteří sedli na lep dnes již legendárnímu podvodníkovi Bernardu Madoffovi. Ten za zpronevěru cca 65 mld. USD obdržel závdavkem 150 let vězení a může být jen rád, že trest není dědičný.

Opět lze jen připomenout jedno ze základních pravidel investování: Každá jistota něco stojí. Chcete-li mít jistotu návratu vkladu, zaplatíte za ni nižším výnosem. Dlouhodobé výnosy na kapitálových trzích se pohybují v řádu 8 - 10 % ročně, pochopitelně s nemalými výkyvy (ty v počátcích nedávné finanční krize dosahovaly i 10 % denně!). A nikdo vám nemůže zaručit, že budou takto vynášet i v budoucnosti.

Druhá svízel je ve finanční páce. Půjčíte-li si peníze, abyste je mohli investovat, můžete zvýšit výnos vlastních prostředků. Kupříkladu kupujete-li nemovitost k pronájmu, s hypotékou můžete dosáhnout na lukrativnější, z níž získáte vyšší nájemné. Dodatečný výnos z půjčených prostředků ovšem musí být vyšší než náklady na jejich vypůjčení. A protože výnosy přesahující úrokové sazby hypoték nemůže nikdo garantovat, půjčka vždy zvyšuje riziko investice.

Příliš výhodná nabídka? Zapojte selský rozum

Hovoří se o nízké finanční gramotnosti Čechů. Když zveřejnili výsledky jednoho průzkumu ČNB a MF ČR, ministr financí Miroslav Kalousek byl zděšen: "Nečekal jsem to nijak růžové, ale že budou výsledky tak úděsné, mě překvapilo."

Přitom při posuzování příliš výhodných nabídek si lze vystačit se starým dobrým selským rozumem a odpovědět si především na několik zásadních otázek: "Proč mi ta společnost nabízí výrazně víc než ostatní? Je-li to přeci tak výhodné, proč takto neinvestuje pouze vlastní prostředky a nevydělá výrazně víc? A proč s tím jde právě za mnou?"

A v neposlední řadě je vždy dobré vědět, kde se slibované výnosy vezmou. Bez porozumění způsobu, jakým společnost vydělává, je vždy lepší se "příležitosti" obloukem vyhnout.

Anketa

Je Super hypotéka společnosti Best Life podvodem?

Ano. (72)
 
Ne. (16)
 
Nevím. (4)
 Celkem hlasovalo 92 čtenářů

Hypotéce zadarmo se raději vyhněte! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 21 komentářů)

RE: shrnutí ing ekonom | 10.03.2011 23:08
RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Obecně Palla M. | 25.02.2011 10:26
RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Obecně tom | 25.02.2011 09:19

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »