Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypoteční banka: Ceny bytů klesají, pozemků rostou

Hypoteční banka: Ceny bytů klesají, pozemků rostou

Průměrné ceny nemovitostí se stanovují obtížně. Každá je jiná. Stačí slunný výhled a cena bytu letí nahoru. Srovnat ceny do latě zkouší čtvrtletně Hypoteční banka se svým HB Indexem. Vyruší všechny nesrovnalosti v kvalitě – a z uhlazených cen vypočítá index. I podle něj ceny bytů stále stabilně klesají.

Čím více vlivů z ceny statisticky odstraníte, získáte přesnější informaci. Očištěním ceny pak můžete sledovat vývoj cen bytů, přestože se jeden měsíc prodá více stometrových apartmánů s výhledem na Hradčany a druhý naopak panelákové garsonky mezi skládkou a teplárnou. Statistika je v tomto směru mocná zbraň.

Odstraněním „nežádoucích“ vlivů se ale velmi často ceny „zploští“. To se také zřejmě stalo HB Indexu. Jak jinak lze vysvětlit skutečnost, že HB Index od roku 2010 ukazuje snížení cen bytů o pouhá 4,2 %? Obdobným „zploštěním“ pravděpodobně ale prochází také ukazatel průměrných cen bytů Českého statistického úřadu.

Za stejné období od roku 2010 (jen o čtvrtletí kratší) uvádí Český statistický úřad pokles cen starších bytů pokles o 8 % (u novostaveb v Praze o 3,4 %). Přitom sami developeři odhadovali letos v prvním čtvrtletí meziroční pokles cen minimálně o 10 %. Není divu, když přibývá neprodejných bytů v novostavbách.

Každý index v sobě zahrnuje nutnou dávku zjednodušení a zkreslení. To ovšem nesnižuje jeho „orientační schopnosti“ – tedy ukázat, kterým směrem se trh pohybuje. A to dokáže i HB Index.

Ceny bytů

Podle HB Indexu bytových jednotek ceny bytů ve 2. čtvrtletí oproti prvnímu letošnímu poklesly o 0,93 %, když hodnota samotného indexu klesla o 0,9 bodu. Meziročně klesly ceny bytů o 2,64 %.

Graf 1: HB Index – bytové jednotky

hb-index-2-2012-bytove-jednotkyZdroj: Hypoteční banka

V druhém čtvrtletí ceny nejrychleji klesaly v Moravskoslezském a Pardubickém kraji, nadprůměrný pokles však zaznamenala také Praha,“ uvádí Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky, a dodává: „Pokles cen je patrnější u starších panelových bytů. Poptávka po novostavbách byla v průběhu druhého kvartálu relativně stabilní a mírně oslabila až k jeho konci.“

Roste zároveň počet neprodaných bytů v novostavbách, na čemž se Petr Němeček shoduje s Evženem Korcem, generálním ředitelem společnosti Ekospol, který říká: Každý chtěl začít stavět ještě vloni s vidinou, že díky DPH všechno prodá. Ale znovu se tak nestalo. Navíc ne všechny byty zahájené v loňském roce již byly dokončeny, takže je téměř jisté, že celkový počet ležáků letos ještě naroste.

Ceny rodinných domů

Ceny rodinných domů jsou ještě méně srovnatelné než ceny bytů, pokud tedy odhlédneme od unifikovaných satelitních městeček nevhodných pro život. Starší rodinné domy jsou navíc prodávány zároveň s pozemkem, který zejména v exklusivních lokalitách může mít vyšší cenu než samotná stavba. U novostaveb se cena (bez pozemku) naopak odvíjí především od cen materiálů a stavebních prací.

Od počátku měření HB Indexu ceny rodinných domů stouply o 2,7 %. Ovšem jejich vývoj je nejvíce rozkolísaný ze všech sledovaných typů nemovitostí.

Graf 2: HB Index – rodinné domy

hb-index-2-2012-rodinne-domyZdroj: Hypoteční banka

„Na trhu lze pozorovat mírný pokles poptávky po rodinných domech s cenovkou nad 3 miliony korun i mírně oživený zájem o developerskou výstavbu v okolí Prahy. Na trhu celkově přetrvává zájem o rodinné domy vhodné k rekonstrukci, které mají nižší pořizovací cenu,“ uvádí k trhu rodinných domů Petr Němeček.

Z novostaveb roste zájem především o energeticky úsporné domy a dřevostavby.

Pozemky

Pozemky jsou nejstabilněji rostoucí součástí HB Indexu. Od počátku jeho sledování jejich cena vzrostla o více než 10 %.

Graf 3: HB Index – pozemky

hb-index-1-2012-2-pozemkyZdroj: Hypoteční banka

Pozemky jsou i nadále vnímány jako vhodná investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady. Největší zájem byl ve druhém čtvrtletí o pozemky v okolí krajských měst. Pokles naopak zaznamenaly pozemky se špatnou dopravní dostupností,“ říká k cenám pozemků Petr Němeček.

Závěrem

S indexy cen nemovitostí je to stejné jako s akciovými indexy. Ukazuje směr trhu, ale neřekne vám nic o vývoji vaší akcie. Cena konkrétní nemovitosti se odvíjí od lokality a jejích dalších vlastností – a především na poptávce ze strany kupujících, jejich ochotě zaplatit vyšší cenu a obchodních dovednostech jak prodávajícího, tak kupujícího.

Anketa

Je bydlení drahé?

Ano. (159)
 
Ne. (7)
 
Nevím. (3)
 Celkem hlasovalo 169 čtenářů

Hypoteční banka: Ceny bytů klesají, pozemků rostou >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

EKOSPOL

Hypoteční banka

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »