Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypoteční banky vstoupily do 2. čtvrtletí. Podaří se jim stáhnout dosavadní ztrátu?

Autor: Luboš Svačina | 29.04.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Hypoteční banky vstoupily do 2. čtvrtletí. Podaří se jim stáhnout dosavadní ztrátu?

Hypoteční banky bilancují uplynulé čtvrtletí. Objem poskytnutých hypoték sice klesl na nejnižší úroveň od roku 2006, nicméně březnové výsledky vyslaly bankám pozitivní signály o náladě na trhu. Banky si však musí udržet obezřetnost. Podíl nesplácených hypoték se začíná blížit 3procentní hranici.

V objemu ztrácí banky na loňský rok 10 %

Jak podle dat FINCENTRUM HYPOINDEXu, tak statistik Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), poskytly tuzemské hypoteční banky svým klientům z řad občanů za letošní první kvartál hypotéky v celkovém objemu 16 miliard korun. Za loňskými výsledky banky zaostávají zhruba o 1,8 miliardy korun, což procentuálně vyjádřeno znamená ztrátu 10 %.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Leden a únor bývají tradičně nejslabšími měsíci v roce, což letošní výsledky opět potvrdily a objem poskytnutých hypoték nepřekonal v těchto měsících ani hranici 5 miliard korun. Zlom nastal opět až v březnu, kdy se vlivem klesajících sazeb a zlepšenou náladou na trhu podařilo bankám po dlouhé době přehoupnout přes hranici 7 miliard korun.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Druhé čtvrtletí na hypotečním trhu bývá zpravidla ve znamení nejrůznější akčních nabídek a hromadném snižování úrokových sazeb. Ani letošní rok v tomto směru nezůstal pozadu a hypoteční banky se opravdu činí. Aktuální přehled úrokových sazeb naleznete ve včerejším článku Petra Zámečníka „Hypotéky: Úrokové sazby pokračují v pádu“. 

Těžištěm letošních marketingových kampaní je však snižování úrokových sazeb hypoték s jednoletou a tříletou fixací, případně banky prezentují nízké úrokové sazby u hypoték s flexibilní sazbou. Pětileté fixace, které podle posledních dat tvořily více než polovinu všech poskytnutých úvěrů, v tomto směru zůstávají poněkud stranou. Uvidíme, zda se bankám ve druhém kvartálu podaří stáhnout ztrátu uplynulých tří měsíců a zda se jim podaří překonat 20miliardovou hranici. Osobně se domnívám, že letošní produkce bank skončí těsně pod úrovní 70 miliard Kč.  

Úrokové sazby klesly na 5,41 %

FINCENTRUM HYPOINDEX mapuje vývoj úrokových sazeb již poskytnutých hypoték, tím pádem efekt snižování nebo navyšování úrokových sazeb zachycuje až se zpožděním. Klient, který si v polovině dubna zažádá o úvěr se sníženou úrokovou sazbou, se objeví ve statistikách FINCENTRUM HYPOINDEXu až v červnu, kdy fakticky dojde k podepsání (poskytnutí) hypotéky. 
 
 

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték v uplynulých třech měsících klesly o 2 desetiny procentního bodu na 5,41 %, přičemž největší pokles zaznamenaly hypoték s fixací na jeden rok (-0,22 p. b.). V dubnu a nejspíš i v červnu očekáváme vlivem právě probíhajících promoakcí další pokles sazeb o jednu až dvě desetiny procentního bodu.

Podíl nesplácených hypoték se blíží ke 3 procentům

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že míra nezaměstnanosti začala v březnu letošního roku mírně klesat. I přesto, že tento pohyb vyplývá z určité sezónnosti (startují stavaři, zemědělci), řada makroekonomických indikátorů naznačuje, že česká ekonomika začíná růst.

 
Zdroj: Kurzy.cz, ČSÚ

I přesto, že z makroekonomického hlediska máme nejhorší asi za sebou, z pohledu domácností zasažených propadem příjmů či ztrátou zaměstnání bude ještě nějaký čas trvat, než se situace začne obracet k lepšímu a firmy začnou nabírat nové zaměstnance, kterých se před nedávnem nákladně zbavovaly.Zdroj: ČNB

Podle dat ČNB zatím neustále roste počet lidí, kteří mají problém se splácením svých závazků. Největší potíž činí lidem splácení spotřebitelských úvěrů, ale propad příjmů se dotknul také klientů s hypotékou. Podíl hypoték nesplácených déle než 90 dnů na konci února již dosáhl úrovně 2,7 procent a podle stávajících predikcí bude pomalu atakovat hranici 3 procent. Pro ekonomiku jako celek toto číslo nepředstavuje sice výraznější hrozbu, z pohledu bank je to však důvod k stále vysoké obezřetnosti při poskytování hypoték a argument pro udržování relativně vysokých rizikových marží.  

Anketa

Celkový objem hypoték poskytnutých v letošním druhém čtvrtletí bude ...

vyšší než v 2. Q 2009 (12)
 
stejný jako v 2. Q 2009 (2)
 
nižší než v 2. Q 2009 (22)
 Celkem hlasovalo 36 čtenářů

Hypoteční banky vstoupily do 2. čtvrtletí. Podaří se jim stáhnout dosavadní ztrátu? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »