Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypoteční barometr: Kde budou úrokové sazby v prosinci 2011?

Autor: Luboš Svačina | 02.02.2011 01:00 | Kategorie: Hypotéky | 3 komentáře
Hypoteční barometr: Kde budou úrokové sazby v prosinci 2011?

Jak se budou vyvíjet úrokové sazby ve zbývajících měsících letošního roku? S touto otázkou jsme oslovili široké spektrum hypotečních expertů a zde je přehled jejich odpovědí, včetně konkrétních tipů.

Dnešní článek přímo navazuje na včerejší text publikovaný pod názvem "Kam zamíří úrokové sazby hypoték v roce 2011?". Ve včerejším článku jsme se zabývali faktory, které mohou v letošním roce ovlivňovat vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů, který jsme doplnily některými zajímavými komentáři samotných účastníků trhu a uzavřely predikcí naší redakce. Naopak v dnešním článku se pokusíme zjistit, jak vnímají současnou situaci na hypotečním trhu jeho přímí účastníci - hypoteční bankéři, analytici a hypoteční zprostředkovatelé. 

Na hypotenčím trhu v současné chvíli panuje velmi ostré konkurenční prostředí. Rozdíly mezi nabízenými úrokovými sazbami se měří v řádu setin procenta, banky každý krok konkurence velmi pečlivě analyzují a vývoji na trhu přizpůsobují svou obchodní strategii. Proto jsme se nejen bankéřů zeptali, jakým směrem očekávají, že se úrokové sazby v následujících měsících letošního roku budou ubírat.

Jak vidí situaci na trhu bankéři?

Od bankéřů jsme se nedozvěděli nic moc nového. Téměř všechny banky opět zopakovaly svou mantru, kterou s občasnými přestávkami opakují již od začátku loňského roku. Opět jsme se dozvěděli, že sazby již více méně dosáhly svého dna a ve zbývajících měsících očekávají spíše jejich pozvolný růst.

I přesto, že odpovědi bank mohou v řadě případů sledovat obchodní záměry banky (obavy z blížícího se nárůstu úrokových sazeb mohou motivovat dosud nerozhodnuté klienty k cestě na pobočku a sjednání úvěru), i tak představují výše následující komentáře velice zajímavou sondu pod pokličky tvůrců tuzemského hypotečního trhu a o plánech poskytovatelů hypoték v oblasti cenotvorby mohou leccos prozradit.

Jan Holinka, tiskové oddělení České spořitelny
Očekáváme, že poptávka po hypotékách v prvních měsících letošní roku bude tažena stávajícími nízkými úrokovými sazbami. Předpokládáme, že ČNB bude postupně normalizovat sazby z aktuálně extrémně nízkých hodnot a to se projeví růstem tržních sazeb, jak na krátkém konci, tak na dlouhém konci výnosové křivky. Tržní sazby budou tlačit průměrné sazby za hypoteční úvěry směrem nahoru a aktuální situaci hodnotíme jako dno úrokových sazeb. Také očekáváme další růst hypotečního trhu v roce 2011 oproti roku 2010. Z důvodu očekávaného růstu úrokových sazeb během roku nebude dle našeho odhadu růst hypotečního trhu tak dynamický a dosáhne úrovně zhruba 90 miliard.

Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB
V souladu se stanoviskem Hypoteční banky se domníváme, že v současné chvíli je složité odhadnout vývoj sazeb u hypoték během tohoto roku. Nicméně je zřejmé, že současná výše sazeb hypotečních úvěrů se dlouho neudrží, s ohledem pak na zvyšování ceny zdrojů na mezibankovním trhu.  

Pavel Zúbek, tiskový mluvčí GE Money Bank
V následujícím polovině roku očekáváme spíše stagnaci sazeb, ve druhé polovině pak je možný mírný růst.

Martin Vašek, náměstek generálního ředitele Hypoteční banky pro věci finanční
Je opravdu těžké předvídat, jak se budou chovat sazby hypotečních úvěrů po celý rok. Je však zřejmé, že současná výše sazeb hypotečních úvěrů se dlouho neudrží. Jejich zvyšování je vzhledem ke zvyšování ceny zdrojů na mezibankovních a zejména dluhopisových trzích nyní nevyhnutelné. Je také známým faktem, že se měnový cyklus pohybuje v intervalech na úrovni let. Lze tedy očekávat postupné zvyšování sazeb během celého roku. 

Radko Belada, ředitel marketingu Komerční banky
Úrokové sazby jsou ovlivněny jednak sazbami na mezibankovním trhu, mírou rizika a také konkurenčním prostředím. Začátkem loňského roku byly patrné dozvuky ekonomické krize, ale oživení trhu, které nastalo v druhé polovině 2010, bylo opravdu výrazné. V současné době jsou úrokové sazby pravděpodobně na svém dnu, lze tedy velmi pravděpodobně čekat jejich růst.

Jiří Bečvář, Senior Dealer Treasury/ALM LBBW Bank
Sazby z hypoúvěrů budou stagnovat nebo se lehce zvýší. Konkurenční prostředí bude držet sazby nízko, i když by došlo k dalšímu růstu víceletých mezibankovních sazeb. Což se děje již nyní. Víceleté sazby vzrostly od srpna 2010 o 50-70bp, přičemž sazby hypoúvěrů díky konkurenci spíše klesají.

Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny
Pokles sazeb mimo marketingové akce bank se již očekávat nedá. Také ovšem nebude důvod k nějakému výraznějším růstu sazeb v řádu procenta.

Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank
Hypotéky jsou teď kvůli konkurenčnímu boji bank rekordně levné. Z ekonomického pohledu nevidíme žádný důvod pro udržení současných nízkých sazeb, počítáme tedy s postupným pozvolným růstem sazeb.  

Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank
V následujících 11 měsících letošního roku očekáváme další růst sazeb, tentokrát o 10-15%.

Jiří Škrob, produktový manažer Volksbank CZ
V průběhu roku 2011 očekáváme velmi mírný růst sazeb.

Helena Dušková, tisková mluvčí Wüstenrot hypoteční banky
Předpokládáme, že v 1. pololetí roku budou úrokové sazby stagnovat, případně, a to v rámci akčních nabídek bank, by mohlo dojít ještě k jejich snížení. Ve 2. pololetí očekáváme jejich mírné zvýšení (pokud se zvýší tržní úrokové sazby). 

Pohled makléřů, analytiků a finančně poradenských společností


Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance
Ve druhém kvartále 2011 přijde první zvýšení repo sazby České národní banky a vše bude signalizovat sérii ještě dalších zvýšení repo sazby. Za rok ode dneška tak bude repo sazba podle našeho odhadu na hladině 1,25 %. Ne že by bylo nutné tak výrazně zvyšovat úrokové sazby, ale centrální banka se zalekne inflace a inflačních účekávání. Už nyní signalituje utažení měnové politiky, byť má ještě čas. Za rok bude proto podle nás 1letý PRIBOR, který se od signální reposazby ČNB odvíjí, kolem 2,3 %. 

Tomáš Prčík, jednatel makléřské společnosti Callido
Pro růst sazeb hovoří ekonomické oživení ve světě, velké monožstí likvidity uvolněné na trh a tlak na růst výnosností evropských dluhopisů. Na pokles sazeb bude dle mého názoru, stejně jako v předkrizovém roce 2007, tlačit růst koruny, v horším případě další "kolo" recese způsobené přehřátím asijského trhu s nemovitostmi. Očekávám tedy růst sazeb o 0,2 až 0,5 procentního bodu. 

Jan Kruntorád, ředitel makléřské společnosti Gepard Finance
Aktuální hodnota Hypoindexu je zkreslena resp. zpožděna o obchody, které se rozjednávaly za dřívějších podmínek a dalšími obchody, kde je uplatňována minimálně 1 měsíční garance sazby. Lze proto lehce odvodit, že i sazby v lednu budou nepatrně klesat, protože se projeví stále ještě lákavé sazby z prosince loňského roku. S počátkem ledna jsme mohli pozorovat mírné zvýšení sazeb u bank, které zřejmě v roce 2010 naplnily svoje plány a nyní vyčkávají, zda leden potvrdí úspěšný výsledek z prosince a trend, že se hypoteční trh opravdu odrazil ode dna.

Usuzujeme tedy, že sazby v roce 2011 budou mít svoje dno pravděpodobně právě v lednu tohoto roku a následně očekáváme mírný růst sazeb. Většina bank aktivizuje nabídku pro klienty v únoru. Lze očekávat, že se tato strategie nebude příliš lišit od minulých let a tyto akce budou zaměřeny především na poplatky a jen v minimální míře se budou týkat sazeb.

Z pohledu makroekonomického není žádný zjevný důvod pro další pokles úrokových sazebv roce 2011, přestože by to bylo pro klienty velmi pozitivní a ještě více by to mohlo rozhýbat realitní trh a v konečném důsledku i zamrzlý developerský trh. Nicméně dobře víme, že mnohokrát více než závislost na mezibankovním trhu vývoj sazeb ovlivnila skutečnost jak se jednotlivým bankám dařilo naplňovat představy vlastníků. Proto je možné, že v polovině roku dojde k pozastavení růstu sazeb, nebo dokonce k určitému časově omezenému snížení sazeb. Pokračují růst sazeb ve druhém pololetí pak může být zastaven stagnací v posledních dvou měsících způsobenou do jisté míry opět tím, jak se s koncem roku bankám bude dařit plnit plány.

Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance
Do roku 2011, tak vstupujeme s předpokladem zachování prostředí příznivě nízkých úroků pro klienty, což by mohlo podpořit další oživení poptávky po úvěrech. To je ovšem asi tak vše, co si s přesností můžeme dovolit konstatovat. Přesto se pokusíme odhadnout, že v první polovině tohoto roku dosáhnou hypoteční úrokové sazby svého dna, které však s největší pravděpodobností nebude tak nízko, jako v letech 2005/2006. Pro druhou polovinu roku 2011 už je velmi reálné předpokládat, že sazby začnou mírně růst.
 
Jan Lener, ředitel pro komunikaci a PR společnosti Broker Consulting
Úrokové sazby hypoték vysoce korelují se základní sazbou. U ní předpokládáme vzrůst až na 1 % na konci druhého čtvrtletí tohoto roku. V prvním čtvrtletí by sazba neměla překročit 0,75 % (OK Index vychází na 0,9 %, náš odhad je umírněnější než průměrný názor finančních domů v OK Indexu). Rok bychom měli zakončit se sazbou 1,5 % (OK Index vychází 1,3 %). V roce 2012 pak očekáváme dosažení 2,25 %. OK Index ukazju 2,3 % Trend u hypoték bude podobný, ale růst bude přecijen brzdit konkurenční boj. Banky se navíc snaží získat více klientů a nebudou bojovat pouze mezi sebou, ale také o to, aby si lidé hypoteční úvěr vzali. Letos čekáme růstový trend sazeb hypotečních úvěrů, vyšší rozdíly napříč bankami a jednotlivými produkty. Růst však bude v řádech desetin procentního bodu.

Josef Rajdl, vedoucí analytického oddělení společnosti Fincentrum
Není možné určit, jak se budou úrokové sazby dále vyvíjet, protože jakákoliv nová událost může existující či potenciální vývoj změnit. Pokud vezmeme v úvahu současné informace, očekávám, že ve druhém čtvrtletí by mohlo dojít k růstu úrokových sazeb, vzhledem k pravděpodobnému zvýšení ceny peněz na finančních trzích. Na růst může tlačit jak očekávaná inflace, tak vyšší požadovaný výnos u alternativních investičních příležitostí, které banky mají (např. státní dluhopisy). Nepředpokládáme, že by tento vývoj mohl být zpočátku kompenzován snížením rizikových přirážek, protože je stále vysoká nezaměstnanost, jakož i nejistota dalšího ekonomického vývoje. Pokud však vydrží některým bankám snaha získat vyšší tržní podíl, mohli bychom se v druhé polovině roku dočkat následného snížení sazeb. 

Kde budou úrokové sazby hypoték na konci letošního roku?

V prosinci 2010 se hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU dočasně ustálila na úrovni 4,23 %. Součástí našeho průzkumu byla také doplňující otázka, ve které se měly respondenti pokusit odhadnout, jakou hodnotu bude mít FINCENTRUM HYPOINDEX v prosinci 2011? I přes občasný odpor a "skřípění zubů" respondentů, kteří nás odkazovali na nejrůznější věštecké poradny, se nám podařilo shromáždit bezersporu zajímavé tipy, které jsou uvedeny v následující tabulce. Pestrost došlých odhadů jen ilustruje, jak těžké je v současnosti vývoj úrokových sazeb předvídat.  


Tabulka 1: Očekávaná hodnota FINCENTUM HYPOINDEXu v prosinci 2010

UniCredit Bank  5,00%
Jan Bureš, Raiffeisenbank 4,86%
Dagmar Náhlíková, Wüstenrot hypoteční banka 4,79%
GE Money Bank 4,75%
Radko Belada, Komerční banka 4,65%
Poštovní spořitelna 4,65%
Josef Rajdl, Fincentrum 4,60%
Jan Lener, Broker Consulting 4,60%
Jan Kruntorád, Gepard Finance 4,54%
Markéta Šichtařová, Next Finance 4,49%
Tomáš Prčík, Callido 4,48%
Libor Ostatek, Golem Finance 4,48%
Jiří Škrob, Volksbank 4,42%
Česká spořitelna 4,31%
Jiří Bečvář, LBBW Bank 4,25%
ČSOB 4,25%


Anketa

Průměrná úroková sazba hypoték bude letos...

růst. (91)
 
stagnovat. (57)
 
klesat. (31)
 Celkem hlasovalo 179 čtenářů

Hypoteční barometr: Kde budou úrokové sazby v prosinci 2011? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

:-) mam | 21.11.2011 21:02
RE: opravdu? Drako | 02.02.2011 21:13
opravdu? pf | 02.02.2011 08:43

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »