Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypoteční krize podle České spořitelny

Autor: Petr Bukač | 03.04.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 9 komentářů
Hypoteční krize podle České spořitelny

Česká spořitelna se obává zhoršení platební morálky svých klientů. Podle slov Jiřího Škorvagy, člena představenstva odpovědného za oblast drobného bankovnictví, v Česku hrozí hypoteční krize. Nestabilitu do systému prý vnášejí hlavně externí prodejci hypoték a uvolněná riziková politika bank. Trochu silná slova!

V úterním vydání ekonomického deníku E15 vyšel rozhovor s Jiřím Škorvagou, členem představenstva a náměstkem generálního ředitele České spořitelny zodpovídajícím za oblast drobného bankovnictví. S ohledem na aprílové datum jsem po přečtení tohoto rozhovoru chvíli uvažoval, zda pan Škorvaga vše, co řekl, myslel opravdu vážně. Pokud ano, jsou některé jeho názory na pováženou.

Jedním z nich je konstatování, že český hypoteční trh vykazuje podobné symptomy jako ten americký a že ho tedy také může postihnout podobná krize. Paralelu lze najít v rychlém růstu cen nemovitostí, objemů hypotečních úvěrů a příliš liberální rizikové politice hypotečních bank. V Česku prý kvůli konkurenčnímu boji bank poměr vypůjčené částky k hodnotě zástavy v řadě případů překračuje sto procent a stále roste.

Aniž bych chtěl zpochybňovat odborný úsudek vrcholového manažera největší české hypoteční banky, obávám se, že jeho názor je poněkud vzdálen realitě. Bylo by nezodpovědné podceňovat rizika. Ovšem strašit v Česku krizí podobnou té americké není na místě. Už jen proto, že zásadních rozdílů mezi situací na hypotečním a realitním trhu i úvěrové politice bank v USA a v Česku je daleko víc než toho, co mají obě tyto země společného.

Rovněž konstatování o riziku vyplývajícím z nedostatečného zajištění poskytnutých hypotečních úvěrů je dost překvapující. Samozřejmě nevím, z jakých podkladů pan Škorvaga vycházel. Ovšem podle dostupných informací je pravděpodobnost, že by běžný klient v kterékoliv bance působící na českém trhu získal hypoteční úvěr přesahující hodnotu zástavy, prakticky nulová. Zdejší banky jsou v tomto směru dosti opatrné.

Další pozoruhodná myšlenka se týká příčin vzrůstající rizikovosti hypotečních úvěrů v portfoliu České spořitelny. Na vině jsou prý nesolidní hypoteční brokeři, kteří v honbě za svými provizemi podvádějí banku i klienty. Kvůli schválení úvěru bankou neváhají přikrašlovat údaje o finanční situaci klientů. Těm pak náležitě nevysvětlí vše potřebné, takže klienti si neuvědomují, co jim hrozí, kdyby neměli na splácení poskytnutého úvěru.

Pan Škorvaga na podporu svého tvrzení uvedl, že nesplácených hypotečních úvěrů zprostředkovaných brokery je sedmkrát víc než v případě úvěrů prodaných přímo na pobočkách České spořitelny. Takovýto údaj o něčem svědčí. Příčiny tohoto stavu však mohou být různé a přinejmenším část z nich může být na straně banky. Každopádně jiné banky problémy s externími prodejci nemají - anebo o nich alespoň takto nahlas nehovoří.

Ostatně Česká spořitelna již problém vyřešila. Do smluv s externími prodejci zavedla klauzule, které je činí odpovědnějšími za kvalitu úvěrů, a zároveň od nich začala vyžadovat více informací, které si pak sama ověřuje. Důsledkem je pokles prodeje hypotečních úvěrů České spořitelny z externích sítí o více než polovinu. To prý ale nevadí, protože Česká spořitelna se do budoucna soustředí na prodej hypoték v rámci své vlastní pobočkové sítě.

Je výsostným právem každé banky, aby si zvolila distribuční kanály pro své produkty. Obzvláště v případě České spořitelny však jenom odbourání prodejů hypoték cestou externích prodejců problém rizikovosti hypoték nevyřeší. Mimochodem, je překvapující, že tato banka klidně přizná, že problém s nekvalitními smlouvami s  brokery vůbec má. Natož pak, že ho umí vyřešit jen za cenu ztráty tržního podílu, což jí navíc prý nevadí!

Ale zpět k opatřením směřujícím proti rizikovosti hypoték. Jedním z letitých problémů všech zdejších bank, Českou spořitelnu rozhodně nevyjímaje, je neuvěřitelná strnulost a šablonovitost při posuzování bonity žadatelů o hypotéku. Hlavním podkladem pro hodnocení budoucí schopnosti klienta splácet miliónový úvěr po dobu dvaceti i více let většinou zůstává potvrzení o jeho příjmech za uplynulé čtvrtletí. Co dodat?

Dalším parametrem je hodnota zástavy stanovená buď přímo bankou, nebo spolupracujícím odhadcem. Sice se má jednat o tržní cenu, ale realizovatelnost zástavy se v ní zpravidla příliš nezohledňuje. Jinými slovy: je téměř jedno, zda zajištění hypotečního úvěru tvoří snadno prodejná neobsazená nemovitost, nebo byt obývaný rodinou s malými dětmi, kterou banka nemůže vystěhovat na ulici už jen kvůli nebezpečí negativní medializace takovéhoto případu.

Hlavní nebezpečí pro český hypoteční trh nepředstavují proradní brokeři, ale spíše nezodpovědná marketingová politika bank. Jak jinak totiž hodnotit reklamu přesvědčující lidi s nízkými příjmy, že hypotéku zvládne splácet každý. Ještě horší pak je nastavování dumpingových úrokových sazeb pro první období fixace s jejich výrazným zvýšením po jeho uplynutí, a to bez ohledu na vývoj sazeb ČNB.

Za povšimnutí stojí i závěrečné vyjádření pana Škorvagy o tom, že Česká spořitelna bude směřovat k větší flexibilitě a své klienty bude odměňovat za loajalitu. To je jistě chvályhodné předsevzetí. O to víc, že v tomto směru Česká spořitelna zatím příliš nevynikala. Nedůvěru ale budí fakt, že jako příklad je uváděn Osobní účet, o němž zlí jazykové tvrdí, že jde o chytrý a rafinovaný stroj na poplatky. Zlákat se jím však dalo už půl milionů lidí.

Anketa

Hrozí v Česku hypoteční krize?

Rozhodně ano. (128)
 
Spíše ano. (86)
 
Spíše ne. (79)
 
Rozhodně ne. (46)
 
Nevím. (13)
 Celkem hlasovalo 352 čtenářů

Hypoteční krize podle České spořitelny >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 9 komentářů)

Jen tak dál ... hellouboys | 22.11.2008 17:21
RE: To by jeden nevěřil Radek | 17.07.2008 01:14

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »