Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypoteční sazby jsou jako Hranická propast. Níž a níž, dno však nikde

Autor: GOLEM FINANCE | 03.10.2016 17:38 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: hypoteční sazby Golem Finance

Sazby hypoték klesají 8 měsíců v řadě. Indexy nabídkových sazeb dosáhly v září nových historických minim a další pokles sazeb očekáváme i v tomto měsíci. Důležitým milníkem ovlivňujícím rozhodování bank je blížící se regulace.  

Hledání dna

Česko-polský tým speleologů v minulém týdnu potvrdil, že je Hranická propast nejhlubší zatopenou jeskyní na světě. Jejich sonda během sestupu klesla do 404 metrů, přičemž hlouběji jí nepustilo vodící lano. Sami speleologové však podle několika indicií odhadují, že dno bude mnohem níž a skutečná hloubka propasti může přesahovat 1000 m. Přirovnání hypotečních sazeb k Hranické propasti se hodí. I v případě sazeb hledání pomyslného dna probíhá s menšími přestávkami od loňského roku a zatím bez výsledku, přičemž trend poklesu sazeb odstartoval již v roce 2009.

sazby

Průměrná nabídková sazba hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (index GOFI 70) v září klesla o další 4 setiny procentního bodu (bps.) na 1,88 %. Oproti loňskému září jsou nyní sazby 70% hypoték o 29 bps. níže. Nemluvě o situaci 5 let nazpátky, kdy se hypotéky v této kategorii v průměru nabízely se sazbou o dvě procenta vyšší – 3,88 %. Rozdíl v měsíční splátce v závislosti na výši úvěru a době splatnosti může dosahovat řádově několik tisícikorun. U 2milionové hypotéky s 20 letou splatností nyní vychází měsíční splátka o 1990 Kč nižší než před 5 lety, jak je patrné z následujícího srovnání.

sazby2

Tip: pro přehledné porovnání dvou variant hypoték můžete využít kalkulačku na www.golemfinance.cz

Pokles sazeb vidíme i v kategorii hypoték s LTV od 70 – 85 %. Index GOFI 85 meziměsíčně klesl o 5 setin procentního bodu na 2,05 % a dostal se dokonce pod průměr plovoucích sazeb. Index GOFI 70 VAR po drobné korekci stále stagnuje okolo 2,10 %. Podíl hypoték s plovoucí sazbou nyní podle našich odhadů a interních dat se může pohybovat okolo 1 % celkového počtu sjednávaných hypoték.

Stovky by měly končit. Ale…

U vysokoeltévéčkových hypoték nyní dochází v důsledku doporučení ČNB k zásadním změnám. Hypotéky v pásmu LTV mezi 95 – 100 % by banky dle doporučení ČNB neměly od 1.10. poskytovat, přesto několik málo bank zatím v nabídce tuto variantu stále ještě má. V monitoringu 100% hypoték budeme zatím pokračovat a uvidíme, zda banky tlak ČNB ustojí. Vzhledem k tomu, že konec stovek ohlásily banky, které je už před tím měly o něco dražší, než byl průměr, klesla v září hodnota indexu GOFI 100 o 12 bps. na 3,03 procenta.  

Ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb zůstáváme konzistentní v našich původních odhadech. Blíží se platnost nového zákona o úvěru pro spotřebitele a banky se snaží nalákat co nejvíce klientů, aby si sjednali hypotéky za stávajících podmínek. Nabídkové sazby klesají a minimální dosažitelná sazba aktuálně činí 1,29 %. Tři největší poskytovatelé hypoték (HB, ČS, KB) se snižování sazeb doposud bránily a kampaně stavěly na slevách na poplatcích.  Na konci září oznámila akční snížení úrokových sazeb Česká spořitelna, tak uvidíme, zda zareagují zbývající dvě banky. Obecně očekáváme tuhý konkurenční boj a tlak na cenu, takže indexy mohou v říjnu ještě dál klesnout. 

„Konkurence je v posledních měsících značně vyšponovaná, z čehož klienti jednoznačně těží. Stále častěji se nás nyní klienti ptají, jestli si vyjednat hypotéku ještě před koncem roku, nebo počkat. Není na to jednoznačná odpověď, každý případ financování je individuální. Ceny nemovitostí rostou měsíc od měsíce, ČNB zpřísňuje (omezování LTV, vyšší nároky na bonitu), změny budou mít dopad na výši úrokových sazeb. Doporučuji udělat kvalifikovanou úvahu s někým, kdo ví, co se na trhu financování bydlení děje a co se bude v následujících měsících dít, a teprve pak se rozhodnout“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.     

Zdroj: GOLEM FINANCE, banky, www.hypoindex.cz

Hypoteční sazby jsou jako Hranická propast. Níž a níž, dno však nikde >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (385)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 549 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »