Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypoteční trh: Kdy se zastaví růst úrokových sazeb?

Autor: Luboš Svačina | 07.01.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Hypoteční trh: Kdy se zastaví růst úrokových sazeb?

Výsledky českých hypotečních bank za rok 2007 bezpochyby překonají o desítky procent výsledky roku předešlého. Jakým směrem se však bude vyvíjet hypoteční trh v letošním roce? Jakým směrem půjdou úrokové sazby? Co nového banky pro své klienty připravily?

Podobně chutný rok, jakým byl rok letošní, české banky poskytující hypoteční úvěry, již pravděpodobně v brzké době jen tak nezažijí. I přestože světem obíhal přízrak americké hypoteční krize, čeští žadatelé o hypoteční úvěry si těmito událostmi apetit po úvěrech na bydlení nenechali pokazit a hypoteční banky hlásí rekordní výsledky.

Nebývalý zájem o hypotéky byl ovlivněn hned několika faktory. V první řadě to byla celkově příznivá ekonomická situace - nízké úrokové sazby, zvyšující se příjmy obyvatel a s tím související rostoucí ekonomická sebedůvěra žadatelů o úvěry, jejichž velkou část tvořily silné ročníky narozených koncem sedmdesátých let toužících po vlastním bydlení. Zároveň se na trhu objevilo dostatek kvalitních nemovitostí, které zájemci toužili pořídit před novoročním zvýšení sazby daně z přidané hodnoty.

Výsledkem bylo za 11 měsíců minulého roku uzavřených téměř 80 000 nových hypotečních smluv v celkovém objemu 120,3 miliard Kč (zdroj: Fincentrum). Rekordních výsledků bylo dosaženo v jarních a především v letních měsících, jak je zřetelné z následujícího grafu, kde lze dosažené výsledky porovnat s předchozím rokem.


Nicméně na grafu je také patrný výrazný zlom na konci šestého měsíce, který jednak souvisí s určitou sezónností zájmu o hypoteční úvěry, který je zřetelný také v roce 2006, ale nepochybně také s rostoucí úrokovou sazbou hypotečních úvěrů, která částečně snižuje dosažitelnost zajímavých nemovitostí a postupně tlumí "hurá efekt" poptávky po bydlení, resp. po hypotečních úvěrech.

Bezpochyby nejvýraznější vliv na růst úrokových sazeb hypotečních úvěrů mělo navyšování základních úrokových sazeb ze strany České národní banky, která se svými kroky snažila zbrzdit hrozbu rychlého růstu inflace. Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla během šesti měsíců minulého roku téměř o jeden procentní bod, přičemž zajímavostí bylo zřetelné přibližování úrokové sazby jednoletých fixací k pětiletým sazbám.


Průměrná výše úrokové sazby na konci listopadu roku 2007 dosáhla úrovně 5,28 %, odpovídající první polovině roku 2003, přičemž v posledním měsíci roku 2007 lze ještě očekávat její další zvýšení s ohledem na schválené zvýšení základních sazeb ČNB z 30. 11. 2007. Data budeme mít k dispozici až na konci prvního měsíce roku 2008.


Co bude hýbat hypotečním trhem v roce 2008?
Z části bude další vývoj trhu s hypotečními úvěry ovlivňován rozhodováním České národní banky o výši základních úrokových sazeb. Začnou konečně sazby v následujících měsících klesat, nebo ještě porostou? Na tuto otázku se nám pokusila odpovědět Markéta Šichtařová, ředitelka analytické společnosti Next Finance:

"Očekáváme, že nejednotnost bankovní rady bude během roku 2008 přetrvávat. Počátkem roku zvýší bankéři ještě své sazby, protože inflační prognóza bude muset reagovat na svou chybu a inflační rizika budou stále značná. Během roku koruna ale dále posílí, což centrální banku znovu (jako vždy) překvapí, a vnější podmínky budou ukazovat spíš útlum aktivity. S vyššími sazbami a silnější korunou budou exportéři přidušeni a v druhé polovině roku 2008 bude inflace pro mnohé překvapivě rychle klesat, což vyvolá spekulace naopak o snížení úrokových sazeb."

Nejen z důvodu rostoucích sazeb lze předpokládat, že v příštím roce dojde k určitému útlumu poptávky po nových hypotečních úvěrech. Zvýšení úrokových sazeb se však dotkne také klientů bank se staršími hypotékami, jimž v roce 2008 končí tzv. fixační období a budou nuceni sjednat další fixaci za aktuálních podmínek na trhu.

"Pokud někdo v roce 2005 uzavřel hypotéku na 2 miliony korun s tříletou fixací, která mu skončí v průběhu roku 2008, musí letos počítat s navýšením měsíční splátky o 1500 Kč, často i více," říká Petr Stuchlík, člen představenstva společnosti Fincentrum v její tiskové zprávě.

Možností, jak se vyhnout výraznému navýšení měsíční splátky hypotéky, je tzv. refinancování, tedy přeúvěrování stávající hypotéky výhodnějším úvěrem jiné banky. Podle nejnovějších odhadů v letošním roce končí fixace přibližně 80 000 klientům, které se s největší pravděpodobností pokusí konkurenční banky "přetáhnout".

Zda se jim to podaří bude záležet především na atraktivitě a výhodnosti konkurenční nabídky. Dosud k velkému přesunu klientů nedocházelo, i přesto že banky tuto možnost nabízí již delší dobu. Klienti jsou jednak dosti konzervativní a přefinancování sebou nezřídka neslo další administrativu a náklady např. na nový odhad nemovitosti, které nakonec klienta od přestupu odradily.

Nicméně banky pro letošní rok připravily několik zajímavých novinek, které jim mohou přivést nové klienty. Nově například začíná hypoteční úvěry poskytovat také internetová mBank, která klientům nabízí zpracování úvěru a vedení úvěrového účtu zdarma, přičemž přichází s novinkou tzv. bilančního úrokování. mBank nabízí také službu, kterou disponují např. klienti Raiffeisenbank již delší dobu a to možnost předčasného splacení hypotéky bez sankčních poplatků i v průběhu fixace.

Zdroj: Investujeme.cz

Hypoteční trh: Kdy se zastaví růst úrokových sazeb? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (335)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 486 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »