Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéka bezpečná pro rodinu

Autor: Petr Zámečník | 03.12.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Hypotéka bezpečná pro rodinu

Dostatek peněz na vlastní byt má málokdo. Pro ostatní je řešením hypotéka. Ani na tu sice nedosáhne každý... ale pro řadu lidí je hypotéka nebezpečným řešením. Jakou si vzít hypotéku, aby byla bezpečná pro rodinu?

Banky si své klienty prověřují. Před poskytnutím libovolného úvěru banky zkoumají, jestli jejich budoucí úvěroví klienti budou schopni splácet, či nikoli. A u hypoték jsou obzvláště obezřetné. Přesto mohou poskytnou hypotéku takovou, která může vážně ohrozit finanční stabilitu domácnosti.

Před rozhodnutím o čerpání hypotéky by měla zodpovědná rodina pečlivě zvažovat všechna pro a proti. Rozhodnutí o koupi vlastního bytu či domku již samo o sobě může být nad finančními možnostmi domácnosti. Pomiňme nyní, nakolik je v jaké době rozumné chtít bydlet "ve vlastním", a podívejme se, jak vysokou hypotéku je vhodné si pořídit, aby byla bezpečná.

Základem stability v peněžních tocích domácnosti jsou vyrovnané příjmy a výdaje, z nichž by v průměru každý měsíc ještě nějaká ta korunka měla zbýt, aby tvořila rezervy na nenadálé události a dlouhodobý majetek rodiny. Přitom samotné rezervy umožňují překlenout nepravidelnost v příjmech a výdajích (některé příjmy přicházejí v půlročním či ročním cyklu - např. prémie v zaměstnání, a stejně tak mnohé výdaje se hradí nejčastěji v ročních intervalech).

Největší starostí naprosté většiny domácností bývá, aby na hypoteční úvěr vůbec dosáhly. Pokud banka nechce dostatečně vysokou hypotéku poskytnout, hledají mnohdy další zdroje, kde se dá - a zcela se vyčerpají z jakýchkoli rezerv. Takovéto domácnosti jsou značně náchylné k finančnímu kolapsu, pokud úvěr od banky získají. Vyhnout se pravděpodobným budoucím obtížím lze dvěmi způsoby: Nepořizovat si (alespoň do zlepšení finanční situace domácnosti) vlastní bydlení, nebo slevit a pořídit si nemovitost v dostupné cenové relaci.

Opakem jsou domácnosti, které hypotéku vlastně ani nepotřebují, ale nechtějí si vázat vlastní zdroje, které jsou schopny v rámci investic či podnikání zhodnotit výrazně více, než kolik je stojí samotná hypotéka. Tyto domácnosti jsou pro banky lákavými klienty a mohou od bank získat atraktivní podmínky, o kterých se většině rodin může jen zdát. I v tomto případě platí staré bankovní pravidlo, že nejlepší podmínky úvěru dostane ten klient, který žádný úvěr nepotřebuje.

Zřejmě nejrozšířenější skupinu tvoří domácnosti, které stojí mezi oběma extrémy: Hypotéku potřebují, ale nemají problém ji od banky (pochopitelně v rozumné výši) získat. Jak hypotéku "pro běžnou" rodinu čerpat bezpečně?

Myslete na rezervy

Rezervy domácnosti by měly pokrývat optimálně šest měsíčních výdajů. Při čerpání hypotéky na vlastní bydlení zpravidla dojde ke snížení položky "výdaje" o placené nájemné, zároveň ovšem přibudou další platby: Anuitní splátka hypotéky, fond oprav, opravy bytu, pojištění nemovitosti... a mnoho dalších.

Neberte si minimální možnou hypotéku

S řízením rezerv souvisí i druhý bod k bezpečné hypotéce. Kupodivu není dobré si vždy snažit vzít co nejmenší hypotéku. Vyšší hypotéka může být mnohem bezpečnější, pokud "uspoříte" peníze, které by sloužily jinak k akontaci (vlastní platbě za nemovitost).

Zejména lidé obezřetní a opatrní dělají tu chybu, že s cílem mít co nejnižší závazek vůči bance vyčerpají veškeré své finanční rezervy a vezmou si nejmenší možnou hypotéku. Pak stačí sebemenší výkyv v příjmech či výdajích a rodinné finance se rozsypou jak sněhulák z písku.

Příklad 1: Představte si domácnost, která zvažuje čerpání hypotéky ve výši 2 mil. Kč na 20 let s úrokovou sazbou 5 %. Splátka takovéhoto úvěru by činila cca 13 200 Kč (+ 150 Kč poplatek za vedení úvěru). Pokud by se měla domácnost značně vyčerpat z likvidní rezervy, bylo by pro ni mnohem bezpečnější čerpat hypotéku kupříkladu 2,1 mil. Kč. Měsíční splátka by stoupla na cca 13 860 Kč (tedy o 660 Kč), ovšem domácnost by měla k dispozici 100 tis. Kč na nenadálé události.

Pochopitelně likvidní prostředky nejsou zadarmo. Za půjčených 100 tis. Kč od banky platí v tomto případě domácnost 5 tis. Kč ročně, uloží-li je na spořící účet, získá při nejlepší vůli 2 tis. Kč za rok. Otázka pak zní: Stojí za 3 000 Kč rezerva, která je kdykoli k dispozici?(Tip: Hypotéka se "spořicím účtem": Zase méně možností)

Vysoká splátka? Prodlužte si splatnost

Splatnost hypotéky je druhou možností, kterou lze aktivně řídit toky peněz v domácnosti. Volba delší doby splatnosti je vhodnou zejména v situaci, kdy má domácnost i po čerpání hypotéky sice dostatek "bezpečnostní" finanční rezervy, ale splátky hypotéky by měsíční finanční toky zvrátily do červených čísel či jen blízko k nule. Prodloužení splatnosti úvěru uleví rodinným financím na měsíční bázi a umožní dosahovat přebytkového hospodaření, čímž se snižuje pravděpodobnost nutnosti sáhnout do rezervních fondů domácnosti.

Vytváří-li domácnost přebytek v hospodaření, může s ním následně naložit několikerým způsobem: Posílit likvidní rezervy, při konci fixace úrokové sazby splatit část hypotéky, vytvářet dlouhodobé úspory (investice) a samozřejmě i jinak.

Příklad 2: Domácnost z předchozího příkladu bude mít dostatečnou likvidní rezervu, ale její rozpočet by byl příliš napnutý, pokud by splácela 13 200 Kč. Pokud ovšem prodlouží splatnost hypotéky ze 20 let na 30 let, klesne splátka na cca 10 740 Kč, tedy o 2 460 Kč, které mohou být pomyslným jazýčkem na vahách mezi rozpočtem schodkovým a přebytkovým.

Jak začít s rozhodováním?

Chcete-li k hypotéce, vlastnímu bydlení a ostatně i k celému (finančnímu) životu přistoupit zodpovědně, musíte nejprve vědět, jaké jsou vaše příjmy a výdaje. Zdá se to být triviální ("to přece ví každý, kolik vydělává a utrácí"), opak je ale pravdou. Zkuste si několik měsíců vést evidenci všech příjmů a všech výdajů - a možná budete překvapeni. Teprve na základě informací se můžete začít rozhodovat.

Anketa

Jakému typu bydlení dáváte přednost?

Osobní vlastnictví. (401)
 
Družstevní vlastnictví. (30)
 
Nájemní bydlení. (87)
 
Jiné. (8)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Hypotéka bezpečná pro rodinu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Hypotéku? Raději větší! Petr Zámečník | 18.03.2014 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Petr Zámečník | 27.09.2016 00:00 Hypotéka bez doložení příjmů? Spěchejte…

Zdaleka ne každý má možnost či chuť prokázat bance své příjmy. A nemusí se přitom jednat o kriminálníka s pochybnou činností. Pokud chce takový člověk hypotéku, musí si pospíšit. Banky hypotéky bez doložení příjmů postupně ruší a s novým zákonem o úvěru se mohou stát zcela nedostupnými. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 27.09.2016 15:06

Jana Zámečníková | 26.09.2016 00:00 Tomáš Konvička: Český zákon o úvěru je mírnější než slovenský

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který zpřísní i podmínky poskytování úvěrů nebankovním poskytovatelům. Na otázky o důsledcích nového zákonu o úvěru odpovídal Tomáš Konvička, obchodní ředitel společnosti Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 13:06

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.09.2016 03:08

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.09.2016 13:38 Podzimní „Hypodny“ se vrací do Raiffeisenbank

V Raiffeisenbank odstartovaly 19. září 2016 podzimní „Hypodny“. Na klienty čeká při podání žádosti o hypoteční úvěr do 11. listopadu zvýhodněná úroková sazba a při podpisu smlouvy s fixací alespoň na tři roky do konce listopadu bonus 4 000 korun. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:12

14.09.2016 10:29 Doba hypoték s dlouhou fixací je u konce

V prosinci začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, díky kterému banky přestanou mít motivaci dále nabízet hypoteční úvěry s dlouhou dobou fixace. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:14

13.09.2016 11:42 Omezení stoprocentních hypoték se blíží. Lidé o ně stejně zájem nemají

Od 1. října 2016 klesne na základě doporučení České národní banky (ČNB) výše poskytovaného úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) ze 100 % na 95 %. Banky zvýšený zájem klientů o stoprocentní hypotéky zatím nezaznamenaly. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:18

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (233)
 
Spíše ano. (41)
 
Spíše ne. (40)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 355 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 20.09.2016 00:00 Ivana Vobejdová: Bezplatná insolvenční poradna je alternativou k „oddlužovacím společnostem“

Bezplatná insolvenční poradna byla v nedávné době otevřena v Českých Budějovicích jako pilotní projekt pomoci lidem, kterým hrozí tzv. osobní bankrot. „Bezplatná insolvenční poradna by měla jako jakýsi „rozcestník“ sloužit všem, kteří se snaží řešit své problémy s dluhy a potřebují jen dobrou radu,“ vysvětluje v rozhovoru JUDr. Ivana Vobejdová z Krajského soudu v Českých Budějovicích. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 22.09.2016 00:00 Nepodceňujte rodinný rozpočet. Nečekané výdaje vás pošlou ke dnu

Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Monika Hrušová | 21.09.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex srpen 2016: Objemy i počty se zmátořily

Po slabším červenci prázdninová čísla přišel zachránit srpen. Přitom v minulých letech tomu bylo naopak. Srpen dlouhodobě patřil mezi slabší měsíce. Zájem o hypotéky je tedy zase o něco větší a úrokové sazby nadále klesají. A opět prorážejí rekordní úroveň. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 12.09.2016 00:00 Nový zákon o úvěru změní zprostředkovatelský trh

Nový zákon o úvěru začne platit od 1. prosince 2016. Zákon se zaměřuje mimo jiné i na pravidla a povinnosti pro zprostředkovatele. Kdo a za jakých podmínek bude moci poskytovat spotřebitelské úvěry a potažmo i hypotéky? (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »