Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéka není pro finanční samouky

Autor: Ondřej Záruba | 24.03.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 16 komentářů
Hypotéka není pro finanční samouky

Reklamy finančních ústavů nás vybízejí, abychom šli na přepážku a během pár minut absolvovali vše potřebné pro to, abychom dostali úvěr. Úvěrům se dávají názvy jako „snadný“, “ideální“, “flexibilní“... Vzbuzuje to pak často představu, že se nejedná o nic složitého. V určitém úhlu pohledu je to skutečně tak. V jiných to pravda být nemusí.

Mýtus 1: Přečtu si tabulku úrokových sazeb v HN a oběhnu ty nejlevnější banky s žádostí o hypotéku a získám to nejvýhodnější řešení

V novinách nepracují hypoteční makléři, nýbrž novináři. Pracují s daty, která dostanou od finančních ústavů. Ty jim pochopitelně většinou dávají to, co je v marketingových materiálech, a ne garantované podmínky.

Dalším poměrně podstatným problémem tohoto postupu je rozdílná metodika kalkulace úroků mezi některými ústavy. Potom to vede k tomu, že se srovnávají hrušky s jablky, například mezi měsíční a denní bází. Rovněž je třeba si uvědomit úroková sazba není jediné kritérium výhodnosti.

Mýtus 2: To mi řekl můj bankéř nebo poradce, musí to být pravda

Úroveň znalostí mnohých úvěrových poradců na pobočkách je žalostná (stejně jako u mnoha zprostředkovatelů). Vždy je třeba si položit otázku, jak často tento člověk s tímto produktem pracuje. Je-li to jeho denní chléb, je vysoce pravděpodobné, že bude mít stále aktuální informace a bude si uvědomovat i potenciální příčiny neúspěchu schvalovacího procesu. Takovýto člověk nepoužívá slova jako jednoduchý a snadný, ale dává přednost výrazům typu pravděpodobný či standardní.

Důležité je dát si pozor obzvláště na „finančníky“, kteří slibují mnoho. I když se pobočka vaší mateřské banky může zdát majestátní, je klidně možné, že jste jejich jediný nebo jeden ze dvou klientů na hypotéku za celý měsíc. Na takovýchto pobočkách je vyřizování úvěru adrenalinový sport.

Podobné to je u zprostředkovatelů, kteří se primárně živí například prodejem penzijního připojištění nebo životních pojistek. U těch dejte pozor zejména na to, aby vás nechtěli pojišťovat, ještě než k nějaké hypotéce vůbec dojde. Obvykle to bývá pro klienta nevýhodný misseling.

Mýtus 3: Když je úvěr schválen, je to hotovo

Ani náhodou. Jednak vždy jsou nějaké podmínky stanovené pro čerpání. U některých účelů, jako je výstavba domu, bych vždy doporučil pečlivě ohlídat předem šance na jejich splnění. A pokud byste náhodou podmínky nesplnili a úvěr nečerpali, tak se můžete těšit na sankci od banky , která může být klidně i 25 % objemu nečerpaného úvěru.

Chyba by byla si i myslet, že v případě, kdy podmínky splním, mi banka se 100% pravděpodobností vyčerpá. Už jsme zaznamenali případy, kdy k čerpání nedošlo. Důvod je ten, že se radikálně může změnit schvalovací politika banky, a banka se klidně raději s klienty bude soudit, než aby vpustila do svého portfolia úvěr, který se jí přestal líbit.

Mýtus 4: Finanční poradce je gauner

Je to jen asi 95 %. Jak ale poznat toho správného? Správný se nikdy nezačervená, pokud má hovořit o své odměně za práci pro vás. Správný poradce je seriozní obchodník, který nemá problém s konkurencí. Uvědomuje si, že není jediný, kdo vám předkládá nabídku, a že potřebujete čas pro rozhodování. Poskytne veškeré informace o konstrukci produktů, jejich skryté nákladovosti.

Měl by také být schopný a ochotný objektivně porovnat jednotlivé varianty včetně těch konkurenčních. Pakliže to však udělá, tak nečekejte, že to budě dělat zadarmo, protože i on je člověk, který chce je z něčeho živ.

Finanční poradce je člověk, který klientovi může ušetřit spoustu budoucích nepříjemností. Zároveň se díky němu můžete dostat na lepší podmínky vaší hypotéky. Jak ale nalézt toho správného? Hledejte takové lidi, kteří jsou schopni samostatně myslet a nepracují s naučenými schématy. Hledejte ve vodách firem, jejichž členská obec nepřekračuje výrazně 100 lidí. Kvalita je totiž ruku v ruce s kvantitou. V tomto případě, čím více lidí, tím proměnlivější úroveň kvality poradenství a zprostředkování.

Anketa

Máte hypotéku?

Ano. (611)
 
Ne. (348)
 Celkem hlasovalo 959 čtenářů

Hypotéka není pro finanční samouky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »