Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéka pozpátku? Zpětné refinancování existuje

Hypotéka pozpátku? Zpětné refinancování existuje

Klienti často přemýšlejí o tom, zda by se vyplatilo vzít si hypotéku, nebo zda pokrýt nákup nemovitosti ze svých zdrojů – pokud jimi samozřejmě disponují. Existuje však ještě další cesta. Pokud máte volné prostředky, můžete nemovitost zafinancovat ze svého, a poté využít zpětné refinancování.

Zpětné refinancování je taková hypotéka pozpátku. Zjednodušeně řečeno ji může využít každý, kdo již nemovitost koupil ze svých prostředků, nebo nemovitost rekonstruoval na své vlastní náklady. Pravidla, která se vážou na zpětné hypotéky, jsou samozřejmě v každém finančním ústavu odlišná.

Peníze dostanete, ale…

Protože se jedná o zpětné financování hypotéky, banky mají tuto službu vždy vázanou na několik pravidel. Důvodem je snaha minimalizovat zneužití peněz například pro podnikání nebo třeba nákup automobilu místo klasického úvěru, který je dražší (má vyšší úrokovou sazbu). Pokud se pro zpětné refinancování rozhodnete, musíte splňovat následující:

  • Je nutné doložit vynaložené výdaje (např.: výpisy z účtu, faktury, kupní smlouvy),
  • musíte být dostatečně bonitní, aby vám byl úvěr schválen,
  • nesmíte mít negativní záznamy v registrech dlužníků a v bankovních registrech,
  • na vaši nemovitost lze zřídit zástavní právo (na nemovitosti neleží věcné břemeno).

Pokud splňujete tyto pravidla, nic vám nebrání o zpětné refinancování požádat. Velmi často se například využívá v momentě, kdy stavíte dům nebo rekonstruujete byt z vlastních prostředků, ale špatně jste odhadli výši nákladů. Pokud vám vlastní finance dojdou, je levnější zažádat o zpětné refinancování a zatížit svoji nemovitost hypotékou, než si brát klasický spotřebitelský úvěr, který má několikanásobně vyšší úrokovou sazbu.

Zpětné refinancování nemovitostí využívá v dnešní době cca 10 % klientů. Mohou tak relativně levně dokončit výstavbu nebo rekonstrukci svých nemovitostí bez strachu z nevýhodných úvěrů a vysokých úroků.

Dalším příkladem může být půjčka v rodině. Například prarodiče půjčí svému vnoučeti finance na koupi vysněné nemovitosti a na tuto půjčku existuje řádně sepsaná a ověřená smlouva. Avšak prarodiče potřebují peníze zpět dříve, než bylo dohodnuto. Protože byl prokázán účel úvěru – koupě nemovitosti, tak je zde možnost zpětného refinancování.

K refinancování se však váží ještě další důležitá „ale“:

  • Uznávají se náklady staré maximálně jeden až tři roky (konkrétní období, za které je možné žádat zpětné refinancování, je vždy v pravomocích konkrétní banky),
  • u těchto úvěrů nelze odečítat zaplacené úroky od základu daně z příjmu (protože nejsou poskytnuty za účelem vyjmenovaným v zákoně),
  • minimální výše úvěru se může u jednotlivých bankovních domů lišit. Například banky skupiny ČSOB a Sberbank mají podmínku pro minimální výši hypotéky, kdy pro využití zpětného proplacení vlastních prostředků musí být úvěr vyšší než 1,88 miliónu korun.

Tabulka 1: Maximální stáří podkladů, které lze uznat pro zpětné refinancování

Banka

Možné refinancování

Za jaké období

Hypoteční banka

ano

24 měsíců zpětně

Česká spořitelna

ano

12 měsíců zpětně

ČSOB

ano

24 měsíců zpětně

Komerční banka

ano

12 měsíců zpětně

Raiffeisenbank

ano

24 měsíců zpětně

Unicredit Bank

ano

24 měsíců zpětně

Wüstenrot hypoteční banka

ano

12 měsíců zpětně

Sberbank

ano

36 měsíců zpětně

mBank

ne

12 měsíců zpětně

Expobank CZ

ano

12 měsíců zpětně

Equa bank

ano

12 měsíců zpětně

Zpětné refinancování není zpětná hypotéka

Mnoho klientů si plete pojmy zpětné refinancování hypotéky se zpětnou hypotékou, avšak jedná se o dva různé finanční produkty. Zpětné financování hypotéky můžete využít pro získání volných finančních prostředků na rekonstrukci, dokončení stavby a podobně. Jedná se o zaběhnutý produkt, který nabízejí všechny bankovní domy, vyjma mBank.

Zpětná hypotéka je naopak finanční produkt cílený na seniory starší 70 let, který v ČR nabízí pouze jedna nebankovní společnost. Zpětná hypotéka je určena zejména lidem, kteří vlastní nemovitost a nemají žádné dědice, případně nikdo z dětí ani příbuzných jejich dům či byt nepotřebuje nebo nechce. V praxi je nejčastěji využívána forma doživotní renty pro zajištění vyšší životní úrovně.

Nic není nemožné

Profinancovat lze i 100 % hodnoty zástavy, pokud je klient dostatečně bonitní a jedná se o nemovitost pro vlastní bydlení. Některé banky nabízejí i více, než kolik činily profinancované náklady. Například Equa banka proplatí investované náklady v částce vyšší až o 20 %, stejně tak i banky skupiny ČSOB (ČSOB, Era a Hypoteční banka), maximálně však půjčí navíc 300 tisíc korun. Většinou však banky proplácejí 70 až 90 procent celkové hodnoty zástavy a to i na nemovitosti určené k rekreaci. Výjimku tvoří Česká spořitelna a Raiffeisenbank, kde dostanete úvěr pouze do výše již vynaložených výdajů.

Rada na závěr

Sjednat si hypotéku sám nebo požádat o pomoc finančního specialistu? Na tom není nic složitého, to zvládnu sám – řekne si spousta z vás. Máte sice pravdu, ale protože průměrný člověk řeší hypoteční financování většinou jednou za život, bude pro vás vždy jednodušší a hlavně výhodnější žádat o hypotéku ve spolupráci s finančním poradcem. S někým, kdo těchto případů řeší několik měsíčně a dobře zná jednotlivé produkty každé banky.

Osobní zkušenosti konkrétního finančního poradce a jeho kontakty nejen v bankovní sféře hrají vždy ve prospěch klienta. Pokud klient využije specialistu, vždy dostane finančně zajímavější produkt nebo lepší podmínky úvěru.

Anketa

Máte hypotéku?

Ano. (608)
 
Ne. (345)
 Celkem hlasovalo 953 čtenářů

Hypotéka pozpátku? Zpětné refinancování existuje >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

Chybná informarce - Sberbank Hana Drápalová | 19.07.2016 11:02
Re: chyba v článku Roman Klein | 15.07.2016 20:35
chyba v článku Michal Rusnok | 11.07.2016 22:36

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »