Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéka se "spořicím účtem": Zase méně možností

Autor: Petr Zámečník | 12.11.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Hypotéka se "spořicím účtem": Zase méně možností

Máte hypotéku? A líbil by se vám spořicí účet se stejnou úrokovou sazbou jako u hypotéky? Je-li libo, máte možnost. Ovšem nabídka českých bank se zúžila. Kdo vám dnes nabídne hypotéku "se spořicím účtem"?

Úroky na spořicích účtech padají. Aktuálně se pohybují kolem 2 % ty z lépe úročených. Navíc z úroku ještě zaplatíte daň z příjmů. Zhodnocení lze dosáhnout ale mnohem vyššího a navíc nezaplatíte ani korunu na dani. Stačí mít tu správnou hypotéku.

Říká se jí offsetová hypotéka nebo hypotéka s bilančním mechanismem. Její princip je poměrně jednoduchý: Banka vám schválí hypotéku v určité výši a tu splácíte klasickou anuitní splátkou. K hypotéce dostanete ale zároveň "bilanční účet", jehož význam je zásadní. Peníze, které na bilanční účet uložíte, snižují objem prostředků, které máte od banky půjčené - a tím snižují i úroky placené bance.

Máte-li tedy kupříkladu hypotéku na 1 mil. Kč a zároveň na bilančním účtu uloženo 100 tis. Kč, úroky zaplatíte jen z částky 900 tis. Kč. Proč je to zásadní výhodou?

Každá domácnost nejen při čerpání hypotéky by měla mít určitou likvidní rezervu - tedy peníze, které může využít v mimořádných situacích, jako je ztráta zaměstnání, nemoc, neočekávaná porucha automobilu apod. Likvidní rezerva by se řádově měla pohybovat na úrovni šesti měsíčních příjmů (výdajů) domácnosti.

Rozdíl mezi příjmy a výdaji domácnosti není zpravidla příliš vysoký - a to bez ohledu na výši příjmů. Optimální je, pokud domácnost odkládá na dlouhodobé spoření/investice alespoň 10 % příjmů.

Domácnost s hypotékou a dostatečnou likvidní rezervou se tak dostává do situace, kdy platí řádově 4,5 % za půjčené peníze formou hypotéky (méně šťastné domácnosti i více) a zároveň dostávají od banky úrok kolem 2 % (po zdanění 1,7 %). 100 tis. Kč rezervy (kterou by měla mít domácnost s příjmem necelých 20 tis. Kč čistého měsíčně) ji tak stojí 2 800 Kč ročně (233 Kč měsíčně) na úrocích, které navíc zaplatí bance na úrocích hypotéky.

Začala mBank, štafetu převzala Raiffeisenbank

S offsetovou hypotékou na český trh přišla jako první mBank v rámci své mHypotéky a její "vlastnosti" mBilans. Nejprve nabízela bilanční účet a s ním možnost snížení úroků z hypotéky ke každé poskytnuté hypotéce - včetně neúčelových. Nic ale netrvá věčně. Banka v období "hypoteční krize" omezila poskytování veškerých hypoték a službu mBilans nabízela již jen k "odlehčené" hypotéce mHypotéka Light. Ani to jí ale příliš dlouho nevydrželo a nyní již offsetovou hypotéku nenabízí vůbec.

mBank je v tomto směru poměrně zvláštním ústavem. Banka pochází z Polska, ovšem od letošního jara zajišťuje její komunikaci směrem k veřejnosti její slovenská sestřička. Možná i proto se nám k dotazům na otázky týkající se uživatelů hypotéky s bilančním mechanismem (jací klienti a jak významně mBilans využívají) dostalo od Mateja Kubinca, PR Specialist BRE Bank SA, pobočka zahr. banky mBank v SR, jen velmi stručné odpovědi: "Bilančný mechanizmus k hypotékam neponúkame."

Na jaře letošního roku přišla s nabídkou offsetové hypotéky Raiffeisenbank. Podmínky získání hypotéky s bilančním mechanismem jsou u banky stejné jako u klasické hypotéky. "Pokud má pro klienta mít tento typ hypotéky smysl, měl by mít po dočerpání hypotéky nějaké prostředky na vklad na spořící účet, aby si mohl snižovat splátky," uvádí Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

Podmínky offsetové hypotéky Raiffeisenbank jsou téměř totožné s klasickou hypotékou od téže banky. Liší se pouze v jediném parametru: V úrokové sazbě, která je přibližně o 0,2 procentního bodu vyšší. Maximální splatnost hypotéky je stejná jako u klasické 30 let, maximální výše úvěru dosahuje 90 % zástavní hodnoty nemovitosti. Poplatky za schválení i vedení úvěru jsou stejné jako u klasického.

"Bilancujeme uložené prostředky až do výše nesplacené jistiny, takže kdo takové prostředky má, neplatí žádné úroky," uvádí Tomáš Kofroň. Toto nemusí být vždy standard. Banka si může stanovit, že klient může mít na bilančním účtu jen určitý podíl nesplacené jistiny. V tomto případě ovšem klient s offsetovou hypotékou (pokud má dostatečné volné finanční prostředky) získává významně levný neúčelový kontokorentní úvěr. Jak to?

Máte na vlastní nemovitost? Berte offsetovou hypotéku!

Pokud má klient prostředky na pořízení vlastní nemovitosti (a úvěr by nepotřeboval), může získat velmi levný neúčelový kontokorent. Postup je jednoduchý: Zvolenou nemovitost nebude financovat vlastními prostředky, ale na 70 % zástavní ceny nemovitosti (pro tuto úroveň, kromě 50% hypoték, jsou úrokové sazby nejnižší) si vezme offsetovou hypotéku, z níž nemovitost zaplatí. Následně vloží své volné prostředky na bilanční účet.

Co je výsledkem? Klient zaplatí poplatek za získání hypotéky (u Raiffeisenbank zdarma) a za odhad ceny nemovitosti, dále bude platit 150 Kč měsíčně za vedení úvěru a každý měsíc bude splácet patřičnou část jistiny tak, aby byl úvěr za 30 let splacen. Nebude platit žádné úroky. Když ale bude potřebovat úvěr na libovolný účel (opravdu libovolný), může využít peníze z bilančního účtu - a zaplatí jen úrok ve výši úroku z klasické účelové hypotéky zvýšený o dvě desetiny. Jedná se tak o nejlevnější a nejsnáze získatelný neúčelový úvěr.

Anketa

Splácíte v současnosti hypotéku?

Ano (492)
 
Ne (362)
 Celkem hlasovalo 854 čtenářů

Hypotéka se "spořicím účtem": Zase méně možností >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Odkazující články

Máte peníze? Neplaťte úroky z hypotéky Petr Zámečník | 27.06.2012 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »