Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéky 2012: Trochu jiný pohled na výsledky uplynulého roku

Autor: GOLEM FINANCE | 22.01.2013 08:37 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: hypoteční úvěr refinancování Hypotéka

Objem v prosinci poskytnutých hypoték dosáhl podle statistik serveru hypoindex.cz částky 13,1 miliard korun. V součtu od začátku roku potom hodnota poskytnutých hypoték činí 123,2 miliardy korun. V meziročním srovnání tato suma znamená nárůst o 3,6 procenta a druhý nejvyšší objem poskytnutých hypoték v dosavadní historii. Kolik z této částky však tvoří refinancování?

Hypotéky
Podle statistik serveru hypoindex.cz tuzemské banky v posledním měsíci loňského roku poskytnuly svým klientům hypotéky za 13,1 miliardy korun, což je o necelá 2 procenta více, než ve stejném období předchozího roku. Podobně jako v roce 2011 se stal prosinec z pohledu bank obchodně nejúspěšnějším měsícem celého roku, a navíc, jak je patrné z následujícího grafu, uvedená suma je nejlepším prosincovým výsledkem v historii. Dokonce ani v rekordním roce 2007 banky v tomto měsíci nesjednaly větší sumu hypoték.

V souhrnu za celý loňský rok hypoteční banky poskytující data hypoindexu sjednaly hypotéky za 123,2 miliardy korun. K tomuto číslu je však nutné přičíst ještě výsledky nereportujících bank*, jejichž produkce v loňském roce přesáhla 6 mld. Kč. V součtu tedy banky v roce 2012 poskytly klientům – občanům – hypoteční úvěry v objemu 129,5 miliard korun. A díky nadprůměrnému listopadu a prosinci banky překonaly náš poslední odhad, který pro rok 2012 počítal s objemem sjednaných hypoték na úrovni 124 miliard Kč.

Kolik ze 130 mld. tvoří recyklované hypotéky?

Problémem současných statistik je, že v objemech produkce jsou započítány také hypotéky, které slouží k refinancování dříve poskytnutých hypotečních úvěrů a podíl těchto recyklovaných hypoték podle našich statistik v posledním roce výrazně vzrostl. Jestliže v roce 2011 jsme odhadovali podíl objemu refinancovaných hypoték na zhruba 20 %, v roce 2012 již refinancování tvořilo zhruba čtvrtinu všech sjednaných hypotečních úvěrů. Po očištění tedy objem nově sjednaných hypoték v roce 2012 dosahuje cca 95 mld. Kč a trh nových hypoték fakticky meziročně klesá. 

V letošním roce očekáváme, že podíl refinancování ještě naroste a může tvořit i třetinu trhu. Velký refinanční potenciál představují hypotéky z let 2008 a 2010, kdy byly sazby relativně vysoko a nyní klientům dobíhají 3 a 5leté fixace. Ale připočíst musíme také úvěry s odlišnými fixacemi a úvěry s druhou a další otočkou úrokové sazby.

Konkurence bank v letošním roce ještě přiostří. Vedle úrokových sazeb se stanou kolbištěm také poplatky. Faktory, které ovlivňovaly růst trhu v loňském roce, se ve velké míře přenášejí i do letošního roku. Prim mezi faktory podporující poptávku po úvěrech budou hrát nízké úrokové sazby, příznivý vývoj cen nemovitostí, ale také očekávaný nárůst DPH, neboť podle dosud platné legislativy by v roce 2014 mělo dojít ke sjednocení sazby DPH na úrovni 17,5 procenta.

Fundamentálně se však poptávka po novém bydlení bude odvíjet od stavu reálné ekonomiky, míry nezaměstnanosti a očekávání budoucího vývoje na straně kupujících. A zde vyhlídky nejsou příliš optimistické. Trh nových hypoték podle našich odhadů bude v meziročním srovnání ztrácet a banky se vedle nových hypoték zaměří především na klienty již splácející hypotéky. Trh refinancování v letošním roce podle našich odhadů poroste a objem těchto hypoték může přesáhnout 40 mld. Kč.

Stavební spoření

Stavební spořitelny mají za sebou obtížný rok, kdy se musely vypořádat s legislativními změnami a zostřenou konkurencí hypotečních bank a nízkých úrokových sazeb hypoték. V období od ledna do listopadu sjednaly úvěry v celkovém objemu 40,2 mld. Kč, což v meziročním srovnání značí pokles o 7 %. Nicméně vzhledem k velice silnému závěru předloňského roku, očekáváme, že prosincová data meziroční propad ještě prohloubí a ten dosáhne za celý rok 2012 bezmála 10 %.

Propad obchodních výsledků však není ničím výjimečným a stavební spořitelny se s tímto poklesem, jako v minulosti už několikrát, dokážou vyrovnat. Mnohem horší pro sektor stavebního spoření je dlouhodobě trvající nejistota, jakým směrem se budou ubírat legislativní změny upravující podnikání stavebních spořitelen, které se snaží prosadit Ministerstvo financí a mohou hrát z pohledu budoucího fungování stavebního spoření v dosavadní podobě klíčovou roli.

Rok 2013 bude bezpochyby, a to nejen z tohoto důvodu, zajímavý. Bližší analýzu včetně konkrétní predikce pro rok 2013 plánujeme uveřejnit v následujícím vydání MI, kdy budou známy i konečné výsledky stavebních spořitelen. 

*    LBBW Bank, mBank, Waldviertler Sparkasse von 1842, Oberbank AG
  jedná se o expertní odhad vycházející z bankami zveřejňovaných údajů a statistik společnosti GOLEM FINANCE

Zdroj: GOLEM FINANCE, s.r.o., banky, stavební spořitelny, <a>www.hypoindex.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR)

Hypotéky 2012: Trochu jiný pohled na výsledky uplynulého roku >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Hypotéky 2012: Sazba v průměru 3,51 % Petr Zámečník | 12.02.2013 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »