Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéky 2014: Prosincový pokles sazeb korunoval rekordní rok

Autor: GOLEM FINANCE | 06.01.2015 10:28 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: pokles sazeb hypotéky

Úrokové sazby hypoték klesají bez přestání již 13 měsíců. Titulní index GOFI, který mapuje vývoj průměrných nabídkových sazeb hypoték všech bank na trhu, klesl v prosinci meziměsíčně o 3 setiny procentního bodu na 2,40 %. Roční průměr úrokových sazeb poprvé klesl pod 3 %. Z levných hypoték těží klienti i banky. Objem poskytnutých hypoték se přiblíží 155 mld. Kč. 

Aktivita bank v uplynulém měsíci odrážela blížící se konec roku. Změnu nastavení úrokových sazeb jsme zaznamenali u Fio banky, mBank, Komerční banky, Oberbank a České spořitelny, která zároveň přišla v předvánočním období se zajímavým konceptem slev – Štědrá hypotéka. Výsledkem je posunutí indexů fixních úrokových sazeb na další rekordní minima.

Titulní index GOFI 70, který napříč všemi bankami mapuje vývoj průměrných nabídkových sazeb hypoték do 70 % LTV, klesl v prosinci meziměsíčně o 3 setiny procentního bodu. Jeho aktuální hodnota činí 2,40 %. V prosinci 2013, kdy pokles indexu odstartoval, průměrná nabídková sazba dosahovala hodnoty 3,09 %. V meziročním srovnání to znamená rozdíl bezmála 70 bazických bodů. Pokud bychom tento rozdíl promítnuli do výše splátky 2 milionové hypotéky s 20letou splatností, rozdíl ve splátce by aktuálně činil 681 Kč. Zatímco v prosinci 2013 by klient platil měsíčně 11 182 Kč, v prosinci 2014 by splátka té samé hypotéky vycházela na 10 501 Kč.

clipboard0532

Kromě hypoték poskytovaných do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (70 % LTV) úrokově zlevňovaly také hypotéky ve vyšších pásmech LTV. Tzv. 100% hypotéky banky v prosinci nabízely v průměru za 3,49 %, což je o 2 setiny p.b. méně než v předchozím měsíci a o 95 setin procenta méně, než v prosinci 2013!

V případě 85procentních hypoték klesl úrokový index GOFI85 meziměsíčně o 3 setiny p.b. na 2,55 %, čímž se dorovnal na dosavadní úroveň indexu variabilních sazeb GOFI 70 VAR. Hodnota indexu variabilních úrokových sazeb kromě říjnového skokového nárůstu dlouhodobě oscilovala právě kolem 2,55 %. V prosinci vlivem cenových změn ve Fio bance index klesl na 2,51 %, přesto rozdíl mezi indexy činí 11 bazických bodů stále ve prospěch fixních sazeb. Variabilní sazby jsou v tuto chvíli na okraji zájmu jak klientů, tak bankéřů, z čehož plyne tento úrokový paradox.

clipboard0533

Index GOFI70 s vysokou mírou úspěšnosti predikuje vývoj respektovaného ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX. Ten měří průměrnou úrokovou sazbu skutečně sjednaných hypoték a jeho hodnota v listopadu propadla na 2,44 %. S ohledem na vývoj indexu GOFI70 a s přihlédnutím k silnému konkurenčnímu boji, očekáváme v prosincových statistikách FINCENTRUM HYPOINDEXu další pokles směrem k hranici 2,4 %.

Úrokové sazby na rekordu

Rok 2014 v oblasti hypoték byl jak z pohledu klientů, tak bank nadprůměrně příznivý. Nízké úrokové sazby, jejichž celoroční průměr klesl poprvé v historii pod 3 procenta (tabulka 1), v kombinaci s pozitivními zprávami z české ekonomiky a obratem v oblasti cen nemovitostí, přinesl nárůst poptávky po novém bydlení a spolu s tím i zájem o nové hypotéky.

clipboard0534

Objem sjednaných hypoték za rok 2014 dosáhne zhruba 155 miliard korun, přičemž v tomto čísle je započtena i produkce bank nereportující své výsledky MMR ani serveru hypoindex.cz. Zároveň odhadujeme, že podíl nových hypoték vzrostl na úkor refinancování z 64 % na 77 %.

clipboard0535

Pokles úrokových sazeb a redukce poplatků přinesly výrazné zlevnění hypoték jak stávajícím klientům, kterým skončilo fixační období, tak novým klientům pořizujícím nové nebo lepší bydlení. Levnější hypotéky a přístupnost bank znamenají lepší dosažitelnost úvěrového financování a přeneseně také dostupnosti bydlení. Na realitním trhu sice došlo v uplynulém roce k obratu a ceny nemovitostí začínají v průměru růst. Stále se však jedná o statistiku a existuje mnoho regionů a typů nemovitostí, kde zlevnění hypoték v konečném efektu převyšuje případný nárůst pořizovací ceny nemovitosti.

Hypotéky ukrajují z příjmů domácností čím dál méně

Ve spolupráci s realitním portálem REALITYČECHY míru dostupnosti bydlení dlouhodobě monitorujeme prostřednictvím indexu dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část čistého příjmu průměrné české domácnosti si ukrojí splátka hypotéky, jejíž výše odpovídá průměrné ceně bytu v daném segmentu. Souhrnný index dostupnosti bydlení zahrnující celou ČR a všechny velikosti bytů v prosinci 2014 klesl na 30 %. V součtu za celý rok 2014 a navzdory nárůstu cen bytů index dosáhl hodnoty 30,1 %.

clipboard0536 clipboard0537

Mezi regiony s nejlepší dostupností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj, Vysočina a Liberecký kraj. Na opačném konci a vysoko nad celorepublikovým průměrem je hlavní město Praha, kde v roce 2014 průměrná domácnost vynaložila na splátku hypotéky bezmála 65 % svého čistého měsíčního příjmu.

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.realitycechy.cz, banky, www.hypoindex.cz

Hypotéky 2014: Prosincový pokles sazeb korunoval rekordní rok >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »