Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéky bez úroků aneb Koupě domu podle Islámu

Autor: Petr Zámečník | 02.06.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 27 komentářů
Hypotéky bez úroků aneb Koupě domu podle Islámu

Na první pohled to zní neuvěřitelně. Koupíte si dům na hypotéku a nezaplatíte ani korunu úroků. V Česku nemožné, v islámských zemích standard. Úrok odporuje náboženským pravidlům. Přesto islámské banky prosperují. Jak je to možné?

Úrok a náboženství

„Teologové a faráři upozorňují, že v Bibli je úrok zakázán, připouštějí ale, že dnes to ale křesťanský svět vidí liberálněji,“ uvádí článek Křesťané bojují s americkou hypoteční krizí ze dne 2. ledna 2008 na serveru Křesťan dnes. Nebýt Martina Luthera, v křesťanských zemích by na úrok mohli dodnes poskytovat půjčky na úrok jen Židé.

„Eastonský slovník Bible shrnul Mojžíšův zákon o úroku touto pasáží: …vyžaduje, aby Izraelité, potřebují-li si vypůjčit, bylo jim to poskytnuto volně, bez úroku, ačkoli lze úrok vzít od cizince (Exodus 22:25; Deuteronomium 23:19,20; Levitikus 25:35-38),“ píše Džamal al-Dín Zarabozo v pojednání Úrok a jeho role v ekonomii a v životě.

Ani Židé to ale s úrokem neměli příliš snadné. „Ti ve středověké společnosti nesměli vykonávat žádné řemeslo, jediné čím se mohli zabývat byl obchod a finančnictví. Zároveň byli jedinými, kteří mohli půjčovat na tehdy nekřesťanský, a tedy zakázaný, úrok (který se pohyboval mezi 27 a 550 %),“ uvádí Jiří Šimek v pojednání Česko-německé vztahy ve středověku a dodává: „Pokud se středověký panovník ocitl v dluzích, často řešil svou naléhavou situaci obligátní větou: "Vezměte si to na mých Židech."“

Islám se úroku vyhýbá dosud. „Při čtení islámských textů ohledně úroku je člověk ihned zaujat jak striktní jsou varování proti jakémukoli zacházení s úrokem. Islám zakazuje množství nemorálností jako smilstvo, cizoložství, homosexualita, konzumace alkoholu a vražda. Ale častost zmínek a rozsah varování proti těmto skutkům nedosahuje stejné úrovně s těmi, které se týkají úroku,“ uvádí Džamal al-Dín Zarabozo.

Přesto ve světě fungují a prosperují i islámské banky, které dodržují veškerá náboženská nařízení - a i u nich lze získat automobil na úvěr nebo hypotéku.

Islámské hypotéky a jejich princip

Úrok je cenou peněz. Kdo peníze půjčuje se vzdává současné spotřeby (nemůže si za ně aktuálně nic koupit) ve prospěch dlužníka, který je ochoten za možnost využití peněz zaplatit - úrok. Jak ale postupují islámské banky půjčující bez úroku?

Princip je velmi jednoduchý. Chce-li zájemce o koupi domu nebo bytu financovat svůj záměr úvěrem, obrátí se na banku. Banka mu ale nepůjčí přímo peníze na koupi. Naopak - sama si nemovitost pořídí. Klient následně splácí kupní cenu bez jakéhokoli úroku. Splácet může i 20, 25 nebo 30 let, jak je běžné i u nás. Z čeho ale žije banka?

Činnost banky v tomto případě více připomíná činnost realitního podnikatele. Zakoupenou nemovitost svému klientovi - dlužníkovi pronajímá. Jakmile je celá kupní cena splacena, přechází vlastnické právo na klienta banky.

Klient platí kromě splátky úvěru a „nájemného“ i pojištění, která se k nemovitosti váží. Zároveň musí uhradit zpravidla 20 % kupní ceny předem. Kdykoli také může vložit mimořádnou splátku a zkrátit tak splatnost úvěru.

Islámské hypotéky a hypoteční krize - jsou bezpečnější?

„Zastánci islámského přístupu k penězům jsou totiž přesvědčeni, že principy, jako je sdílení rizik a odmítání úroku, ochránily islámské banky před dopady globální finanční krize. Ta začala, jak známo, kolapsem nafouklého amerického trhu s hypotékami,“ uvádí v úvodu svého článku Islámské hypotéky by krizi předešly, uspějí na Západě? Karel Toman. O islámský způsob poskytování hypoték se v souvislosti s krizí zajímají i západní ekonomové. Je ale rozdíl opravdu tak velký?

Hypotéky odpovídající islámskému náboženství se od „klasických“ hypoték v mnohém liší. Většina odlišností je ale spíše formálních než ekonomicky „efektivních“. Důvod, proč jsou islámské banky i v období krize zdravější, není ve způsobu, jakým jsou poskytovány hypotéky, ale v jejich větší konzervativnosti.

V čem mohou být hypotéky islámských bank bezpečnější? Pořizovaná nemovitost přechází vlastnicky na banku. V případě, že klient neplatí své závazky, může odstoupit od smlouvy a prodat ji. To je ale mimo islámský svět řešeno zástavním právem - banka tak má stejné možnosti, jen jim předchází uplatnění zástavního práva.

Klient musí složit nejčastěji 20 % kupní ceny předem. To je ale ekvivalentní s hypotékou v poměru k zástavní hodnotě nemovitosti ve výši 80 %. Pokud by se banky držely tohoto poměru, byly by jejich půjčky srovnatelně zabezpečené s půjčkami islámských bank. Pravidlo jednoduché, ale klienti a snaha o vyšší zisky chtějí něco jiného. A tak ještě nedávno banky inzerovaly půjčky na 100 % LTV i více. Dnes již neinzerují a klienty na takovéto úvěry si pečlivě vybírají.

Klasický úrok islámské banky nahrazují nájemným. Z pohledu dlužníka je to srovnatelné a závisí především na výši úroků či nájemného.

Islámské banky mají přibližně 30letou tradici. A oproti mnohem starším a „zkušenějším“ bankám euroamerického typu přečkaly hypoteční krizi výrazně lépe. Není to ale tím, že odmítají úrok. Je to především tím, že jsou mnohem konzervativnější. S tím souvisí i nevyužívání různých derivátových nástrojů, do kterých byly zabaleny nekvalitní sub-prime americké hypotéky a hojně prodávány po celém světě.

Anketa

Odporuje přijímání a vyžadování úroku vašemu přesvědčení?

Ano. (25)
 
Ne. (49)
 Celkem hlasovalo 74 čtenářů

Hypotéky bez úroků aneb Koupě domu podle Islámu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 27 komentářů)

naliehavé úver ponuku na 2% úrokovou sadzbou Foxx leonard loan company | 11.07.2013 01:55
reinhardassistance@live.com rein | 10.10.2012 00:46
nechte si to pro sebe matous | 06.06.2012 11:40
úvěr nabídka carlos ramirez | 09.04.2012 21:07
dobrý den John Fox | 23.01.2012 00:54

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »