Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéky budou v roce 2015 pokračovat na úspěšné vlně

Banky v listopadu prostřednictvím hypoték rozpůjčovaly 12,5 miliardy korun, z nichž bezmála 2/3 tvoří úvěry na koupi nemovitosti. Nízké úrokové sazby umožňují klientům dosáhnout na větší částky, takže průměrná výše úvěru pozvolna roste k 1,7 milionům Kč. Stavební spořitelny bojují s konkurencí rekordně levných hypoték. 

Tuzemské banky v předposledním měsíci letošního roku sjednaly 7351 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 12,5 miliardy korun, jak vyplývá ze statistik portálu www.hypoindex.cz*. Průměrná výše úvěru tentokrát opět vyšplhala na bezmála 1,7 mil Kč. Jak v meziměsíčním, tak meziročním srovnání počet i objem sjednaných úvěrů klesl, stále se však jedná o vysoce nadprůměrné výsledky. V listopadu se nad hranici 12 miliard banky dostaly pouze v letech 2007, 2012, 2013 a letos je to těsně druhý nejlepší výsledek v historii.

Loni v listopadu banky sjednaly rekordních 8267 hypoték v hodnotě 13,4 miliardy korun, tedy o 7 % víc. Z pohledu účelovosti dominují koupě nemovitostí (62 %), výstavba tvoří 14 % a na ostatní účely připadá zbývajících 24 %.

clipboard0493

Průměrná výše úvěru dosáhla v listopadu 1,7 milionu korun. Za letošní rok dojde k výraznému navýšení průměrné půjčované částky. Loni to bylo 1,63 mil. Kč, letošní roční průměr vystoupá na 1,67 mil. Kč. Tento posun vzhůru je způsoben jednak příznivou cenou hypoték s vyšším LTV, rostoucími cenami nemovitostí a faktem, že klienti v době levných úvěrů raději volné prostředky investují jinak nebo si je nechávají jako rezervu pro nečekané události.

clipboard0494

V letošním roce jednoznačně oslabuje trend refinancování. Podle našeho odhadu, který vychází z dat České národní banky, míra refinancování v letošním roce dosahuje zhruba 23 %, což v listopadové produkci znamená zhruba 2,9 miliardy korun. Zbývajících 9,6 mld. Kč jsou nové hypotéky. Loni při odhadované 35% míře refinancování objem refinancovaných úvěrů dosahoval téměř pěti miliard, jak je patrné z následujícího grafu. Pro banky, ale obecně i ekonomiku jako celek jsou to pozitivní čísla, která reflektují oživení na realitním trhu a menší fluktuaci klientů na trhu hypoték.

clipboard0495

Úrokové sazby hypoték míří ke 2 procentům

Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték dál klesá. Oproti předchozímu měsíci ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX propadl o 7 setin procentního bodu. Jeho aktuální hodnota činí 2,44 % a s ohledem na vývoj indexu nabídkových úrokových sazeb GOFI 70 a aktivitě bank očekáváme, že jeho hodnota v následujícím měsíci pravděpodobně ještě nepatrně klesne. Index nabídkových sazeb GOFI 70 aktuálně dosahuje hodnoty 2,41%.

Stavební spořitelny v útlumu

Stavební spořitelny v listopadu půjčily svým klientům 3,358 mld. Kč, což je o 100 mil. Méně než v říjnu, a o 9 % méně než loni. Největší tržní podíl v objemu nově sjednávaných úvěrů si udržuje Českomoravská stavební spořitelna. V listopadu  ČMSS rozpůjčovala 1,8 mld. Kč, což je výrazný propad, oproti říjnovým výsledkům, minulý měsíc to bylo 2,05 mld. Kč. Na druhé pozici je Raiffeisen stavební spořitelna, jejíž produkce naopak meziměsíčně posílila z 0,56 mld. Kč na 0,72 mld. Kč. Třetí místo patří Buřince (SSČS) s 0,41 mld. Kč. Modrá pyramida meziměsíčně také a sjednala úvěry za 0,34 mld. Kč. Pětici uzavírá Wüstenrot stavební spořitelna se stabilním objemem 0,09 mld. Kč.

clipboard0496

Zatímco v poskytování úvěrů stavební spořitelny meziročně měsíc co měsíc ztrácí. V počtu uzavřených nových smluv vykazují rostoucí trend. Počet nových smluv o stavebním spoření roste meziročně o 3 procenta. Celkem od začátku roku spořitelny sjednaly 555 950 smluv (počítáno včetně navýšení cílové částky).

Meziročně objem úvěrů na bydlení klesá o 6,5 %

Konec roku se kvapem blíží. Za 11 měsíců banky a stavební spořitelny společně rozpůjčovaly v součtu na bydlení 172 miliard korun. Za loňskými výsledky již banky zaostávají o bezmála 12 miliard, což je jednak způsobeno menším zájmem o refinancování na straně hypoték a na druhé straně také poklesem úvěrů ze stavebního spoření. V součtu si však banky vedou velice dobře. Nyní chybí pouze statistiky za poslední měsíc a už je zřejmé, že naše odhady byly správné. Stavební spořitelny nejspíš dosáhnou na metu 40 miliard korun. Objem poskytnutých hypoték včetně bank nereportujících své výsledky MMR ani Hypoindexu se vyšplhá ke 195 miliardám korun.  

clipboard0497

Hypotéky v roce 2015

Pokles sazeb v letošním roce předčil naše očekávání. Blíží se přelom roku, takže pokles by se mohl zastavit. Ovšem další zlevňování v rámci jarních kampaní je reálné. Index nabídkových sazeb GOFI 70 by mohl na jaře oscilovat v pásmu +/- jedné, dvou desetin. Příští rok by mohl být rok s historicky nejnižší průměrnou roční sazbou. Co se týče objemů poskytnutých úvěrů, očekáváme obdobný vývoj jako letos a objem poskytnutých hypoték v rozmezí 140 až 155 mld. Kč

*Pozn. ve statistikách nejsou započteny hypotéky mBank, Oberbank, WSPK, Fio banky, které svoje výsledky portálu hypoindex.cz nereportují

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR), AČSS, Česká tisková kancelář (ČTK), www.financninoviny.cz

Hypotéky budou v roce 2015 pokračovat na úspěšné vlně >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »