Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéky mohou ještě zlevnit

Autoři: Markéta Šichtařová, Ilona Hrušová | 29.10.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 6 komentářů
Hypotéky mohou ještě zlevnit

Český hypoteční trh se už zase rozhýbal. A vzal to pěkně zostra. Jen za září objem poskytnutých hypoték dosáhnul 8 miliard korun, což je skoro o polovinu větší objem, než banky poskytnuly loni touhle dobou. Měli by si zájemci o hypotéku pospíšit nebo se vyplatí si ještě počkat? Pojďme se podívat, jak to bude s hypotékami a jejich sazbami vypadat dál.

Směr úrokových sazeb u hypoték by měl být teoreticky odvislý od vývoje signálních úrokových sazeb centrální banky, potažmo od sazeb na mezibankovních trzích. V Evropě tržní úrokové sazby nyní rostou. Tak například 3měsíční EURIBOR (tržní to úroková sazba popisující peněžní trh v eurozóně) už opět vzrostla na úroveň nejvyšší od července loňského roku. To v české ekonomice je situace jiná. Centrální banka drží již nějakou dobu své signální úrokové sazby beze změny. A ani podle posledních náznaků z ČNB nic nenasvědčuje domněnce, že by se to třeba do konce roku mělo změnit.

A přesto, že centrální banka nijak na peněžním trhu nevíří prach, 3měsíční PRIBOR lehce klesá. A úrokové sazby, za které komerční banky poskytují hypotéky klientům, klesají také. Průměrný úrok u hypotéky se dostal (podle indexu Hypoindex) na 4,56 %. To není moc. Přesněji řečeno je to nejméně za tři roky.

Prémie, kterou si banky účtují za riziko spjaté s poskytnutím hypotéky, se tak přiblížila třem procentním bodům. Zdá se být logické, aby úrokové sazby – a teď myslíme i koncové úrokové sazby pro klienty – byly nejnižší, když je ekonomika v recesi, a s tím, jak ekonomika postupně zrychluje, zase rostly. Jenomže to se nestalo.

Vzpomeňme, jak se celá Evropa zoufale snažila srazit úrokové sazby, které platí klienti bankám, tím, že bude do ekonomiky pumpovat likviditu. Moc to nefungovalo. Vlastně to nefungovalo vůbec, protože ač likvidity přibývalo, úrokové sazby dál vesele rostly, ačkoliv měly dělat opak.

Důvodem bylo, že v bankovnictví vládla nejistota. Bez ohledu na to, jak levně banky získávaly peníze od centrální banky, nebyly ochotny je půjčovat dál. Leda za velmi vysoký úrok. Banky se prostě bály ztrátových úvěrů. A bály se půjčovat dokonce i jedna druhé. A teď v české ekonomice ledy povolují. Centrální banka stále nijak nejedná, a když už vysílá nějaké signály, tak se spíš mluví o utažení její měnové politiky, tedy zvýšení jejích úrokových sazeb. A přesto úroky pro klienty bank klesají, protože banky se již tolik nebojí. Klienti se také bojí méně. Světové ekonomiky se pomalu rozjíždějí a poslední data Českého statistického úřadu ukazují, že obavy z nezaměstnanosti slábnou. Takže se zvyšuje ochota půjčovat si. Počet hypoték tedy roste.                                                 


Budou sazby hypoték růst nebo klesat?
Takže jak se vlastně budou sazby hypoték vyvíjet v následujících měsících? Špatnou zprávou pro klienty bank je, že centrální banka už minimálně akademicky přemýšlí, kdy by zase mohla své signální úrokové sazby zvednout. Dobrou zprávou je, že to klientům bank může být tak trochu jedno. Krize ukázala, že na signálních sazbách centrální banky záleží až na druhém místě.
 
Na místě prvním stojí důvěra bank v budoucnost. Spread (rozpětí) mezi úrokovými sazbami ČNB a sazbami hypoték ukazuje, že úroky z hypoték zatím stále ještě mají prostor k poklesu. Protože i důvěra bank má prostor ke zlepšení. Kam? Věříme, že posuzováno podle průměrné úrokové sazby u hypotéky, může se důvěra bank zlepšit ještě o celou polovinu procentního bodu. V roce 2005 dosahovala rekordního minima kolem 3,7 %. To byl hypotéční trh značně přehřátý. V roce 2008 to bylo už kolem 5,7 % - a to byl zase trh úplně zamrzlý. Průměrná úroková sazba hypotéky kolem 4,0 % by mohla odpovídat nastavení měnové politiky centrální banky. Neboli – hypotéky ještě zlevní.

Konkrétně nejlevnější by mohly být na konci zimy. Těžko totiž lze očekávat, že signální úrokové sazby ČNB a tržní úrokové sazby pro klienty bank se mohou pohybovat rozdílným směrem příliš dlouho.

Anketa

Prolomí souhrnný ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX letos hranici 4,5 %?

Ano (95)
 
Ne (6)
 
Nevím (3)
 Celkem hlasovalo 104 čtenářů

Hypotéky mohou ještě zlevnit >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 6 komentářů)

RE: RE: RE: sazba pod 4% jsem v pohodě | 22.11.2010 15:51
RE: RE: sazba pod 4% Radek | 03.11.2010 14:18
RE: sazba pod 4% sazba pod 4% | 03.11.2010 12:04
sazba pod 4% jsem v pohodě | 02.11.2010 12:26
Hypoteční trh selskyrozum | 30.10.2010 14:19

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »