Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí?

Úrokové sazby v létě roku 2008 dosahovaly 5,82 %. Úvěry s jednoletou fixací bylo možné tehdy sjednat i s rekordní sazbou 6 %. Přitom dnes o osm let později banky nabízí hypotéky s úrokovou sazbou o více jak čtyři procentní body nižší.

Éra klesajících úroků započala ekonomickou krizí

Za poklesem úrokových sazeb stojí ekonomická krize, která se podepsala jak na fungování amerického finančního trhu, tak i na fungování toho evropského. Podporu ekonomiky do svých rukou vzaly centrální banky. Ty se za pomoci kvantitativního uvolňování měny snažily opět rozproudit ekonomiku. A tak započala éra klesajících úrokových sazeb.

V loňském roce v září dosahoval úrok hypoték zhruba 2,11 %. Letos v srpnu klesl na neuvěřitelných 1,84 %. Mírné snižování nás nejspíš čeká ještě v posledních pár měsících roku 2016. Od příštího roku by úrokové sazby měly dle prognóz ekonomů opět nabrat vzestupný trend. Na výpočet hypotéky a vyřízení půjčky je tak nejvyšší čas.

Nejnižší úrokovou sazbu hypoték nabízí UniCredit Bank

Na konkrétní výši úrokové sazby závisí mnoho faktorů. Ovlivňuje jí nejen aktuální trend, ale i bonita klienta, výše půjčky, doba fixace či splatnost. Jaká banka ale nyní nabízí opravdu nejnižší úrok hypotečních úvěrů?

Na pomyslné špici je hypotéka od UniCredit Bank. Žadatelé o půjčku mohou v bance získat roční úrok již od 1,29 %. Jen o píď horší sazby se dočkají zájemci v MONETA Money Bank. Stačí využít efektivního snížení úroku a radovat se ze sazby 1,40 %. Pomyslnou třetí příčku aktuálně obsadila banka Wüstenrot s úrokem 1,59 %. 

Bramborové čtvrté místo obsadily hned tři hypoteční produkty. Roční úrokovou sazbu 1,79 % nabízí Česká spořitelna, Komerční banka i Equa Bank hypotéka

V případě refinancování klient získá mnohdy ještě výhodnější úrokové sazby. Jak je tedy vidno, úrok pod 2 % není žádnou utopií. Ba naopak, kdybychom se v našem žebříčku chtěli dostat nad 2 %, museli bychom zapátrat v druhé desítce TOP hypoték.

dotfox-2

TOP 6 bank s nejnižší úrokovou sazbou hypoték

 

Produkt

Úrok

Splatnost

Výše půjčky

UniCredit Bank

Hypotéka

od 1,29 %

5 – 30 let

od 200 000 Kč

MONETA Money Bank

Pružná hypotéka

od 1,40 %

5 – 30 let

od 300 000 Kč

Wüstenrot

Hypotéka

od 1,59 %

5 – 30 let

od 300 000 Kč

Česká spořitelna

Hypotéka

od 1,79 %

5 – 30 let

od 500 000 Kč

Equa Bank

Účelová hypotéka

od 1,79 %

5 – 30 let

od 300 000 Kč

Komerční banka

Hypotéka

od 1,79 %

5 – 30 let

od 200 000 Kč

Zdroj: Pujcka.co

Ceny nemovitostí prodražují jinak levné hypotéky

Dostupná data jasně ukazují, že hypotéky ještě nebyly levnější. S cenou úzce souvisí i dostupnost úvěrů na bydlení, která se taktéž zvyšuje. Avšak levné hypotéky nevnáší na realitní trh jen slunnost. Značným negativem momentální situace na trhu nemovitostí jsou ceny bytů a domů. Ty rostou a s nimi i objem hypoték.

S vyšší půjčenou částkou je velmi často spjata delší doba splácení a vyšší měsíční splátky. V konečném důsledku se tak úvěr velmi prodraží, a to ať už vás nadchne hypotéka od Komerční banky s úrokem 1,79 % nebo úvěr na bydlení od UniCredit Bank s 1,29 %.

V příštím roce nás čeká konec měnové intervence

Úrokové sazby byly v létě na svém rekordním minimu. Důkazem tomu je nejen srovnání hypoték, ale i graf a hodnoty Hypoindexu. Kdy ale bude strmému poklesu úroků následovat nárůst? 

Další zlevňování hypotečních úvěrů by jistě ocenili žadatelé o úvěr. I přestože prostor pro snižování úrokových sazeb ještě je, predikce analytiků tvrdí opak. Na zvyšování úroků by se měl podepsat nový zákon o spotřebitelském úvěru a měnová politika České národní banky. Především konec měnové intervence, který centrální banka plánuje na rok 2017.

Avšak právě stále prognózovaného zvyšování úrokových sazeb v příštím roce chtějí banky využít. Na podzim řada z nich připravuje ještě lákavější nabídky úvěrů na bydlení. Klienti mohou získat během října a listopadu nejen výhodnější úrokovou sazbu, ale i peněžní bonusy.

I přes analýzy se 100% přesností není možné říci, že hypotéky již nezlevní. Na to, zda osmiletý pokles bude nyní zastaven, si musíme ještě počkat.

dotfox-3

Zdroj: Hypoindex.cz

Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Komerční sdělení

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Komerční sdělení

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Komerční sdělení za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »