Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Půjčte bance na hypotéky

Autor: Daniel Kuchta | 15.11.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Půjčte bance na hypotéky

Hypoteční zástavní listy jsou investičním produktem, který slibuje stabilní a zajímavé zhodnocení společně velkou mírou zabezpečení. Rizikem v poslední době může být hrozící vysoká inflace a zdanění výnosů zavedené v roce 2008. Vyplatí se půjčit bance na hypotéky?

Hypoteční zástavní listy jsou považovány za zajímavou investiční příležitost zejména pro konzervativní investory, kteří chtějí kromě výnosu také vysokou úroveň bezpečí investovaných peněz. Bankám, které je emitují, slouží k získání prostředků potřebných k poskytování hypoték, dalo by se tedy říci, že si od investorů půjčují peníze, které pak půjčují klientům na hypotékách. Největšími emitenty HZL jsou Česká spořitelna a Hypoteční banka, poměrně pravidelně emitovala HZL také Raiffeisenbank, své HZL pak vydaly také Wüstenrot Hypoteční banka, UniCredit Bank, Komerční banka a Volksbank.

Pro investory jsou zase zajímavým a hlavně bezpečným investičním nástrojem. HZL jsou, na rozdíl, od běžných dluhopisů často vydávány i v nízkých jmenovitých hodnotách (tisíc až deset tisíc korun), což z nich dělá zajímavý nástroj také pro retailové investory, kteří pak nemusí nakupovat tyto cenné papíry prostřednictvím fondů apod.

Hlavní je bezpečnost

Bezpečí HZL spočívá v krytí jak pohledávkami bank z hypotečních úvěrů, tak i zástavním právem na dané nemovitosti. Tyto nemovitosti ale musí být na území ČR, nebo EU a poskytnutý úvěr na jednu nemovitost nesmí překročit 70 % hodnoty zastavené nemovitosti. Závazky z HZL nemusí být kryty hypotékami úplně, minimálně to ale musí být 90 %. Náhradní krytí, jako jsou státní dluhopisy, nebo vklady v národní bance, tvoří pouze 10 %.  

I když je většina HZL emitována s pevným úrokem, který platí po celou dobu trvání HZL a je vyplácen každoročně, vydávají se emise také s pohyblivým úrokem, který se mění v závislosti na změně úrokových sazeb. Obecně se dá říct, že tento způsob úročení HZL je pro investory výhodnější v časech nízkých úrokových sazeb, kdy se dá očekávat jejich růst v budoucnu, pevný úrok je zase lepší v době vysokých úroků.

Nízké úroky v poslední době nejsou vzhledem k možné inflaci v následujících letech velkým ternem, protože i když úroky HZL překonávají úroky termínovaných vkladů a spořicích účtů, reálný výnos po odečtení inflace může být záporný.

Nejvýhodnější bylo nakupovat HZL ještě před rokem 2008, kdy byly jejich výnosy do splatnosti poměrně vysoké, a také byly osvobozeny od daně z příjmů. Bohužel dnes neplatí ani jedno ani druhé. Výnosy jsou zdaněny 15% srážkovou daní od začátku roku 2008 a úroky u nových tranší hypotečních zástavních listů rovněž nepatří k nejvyšším. Většina bank navíc v nejbližší době neplánuje vydávat nové HZL kvůli drastickému propadu objemu hypoték za poslední roky a vystačí si s vlastními zdroji.

Cena je důležitá

Při koupi HZL je dobré si kromě roční úrokové sazby dávat pozor na cenu, za níž dluhopis kupujeme. Některé dluhopisy se již při emisi neprodávají za obvyklý emisní kurz 100 % emisní ceny, ale vyšší. To samozřejmě snižuje efektivní úrok, a to tím více, čím je doba splatnost dluhopisu kratší. Výnos do splatnosti HZL tedy může být na první pohled velmi zajímavý, ale v konečném důsledku to nemusí být nic moc. Pokud HZL nekupujeme při emisi přímo od emitenta, je rovněž nutné sledovat aktuální cenu, která se pohybuje v závislosti na pohybu úrokových sazeb.

Snižování úrokových sazeb zvýšilo ceny dluhopisů s vyššími úroky na sekundárním trhu a nakupování dnes již nemusí být nejvýhodnější.  Teoreticky je možné nakoupit HZL od několika emitentů na pražské burze nebo RM-Systému, ve skutečnosti je však likvidita na tomto trhu prakticky nulová a ne každý broker tuto službu svým klientům nabízí. Stejné je to s prodejem, kdy investor nemusí čekat až do doby splatnosti, ale může HZL prodat před dobou splatnosti a realizovat tak kapitálový výnos, i zde je však problémem likvidita na burze. Většinou je pak jednodušší odprodat HZL rovnou emitentovi.

Anketa

Investujete do hypotečních zástavních listů?

Ano. (5)
 
Ne. (35)
 Celkem hlasovalo 40 čtenářů

Půjčte bance na hypotéky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »