Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


I na trhu hypoték se již pohnuly ledy

Autor: Luboš Svačina | 13.03.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
I na trhu hypoték se již pohnuly ledy

Po loňské bohaté úrodě českým hypotečním bankám podle všeho nastává hubenější období. Prostor pro individuální modifikace nabídek úvěrů a snižování poplatků se tímto otevírá.

Není tomu dlouho, co jsme zaznamenali první signály o výrazných změnách na bankovním trhu v oblasti depozitních účtů. Nyní téměř každý druhý den finanční instituce informují o zatraktivnění nabídky svých vkladových účtů. Jednou je to zvyšování úrokových sazeb na spořících či termínovaných vkladech, podruhé to je snížení nejrůznějších poplatků za poskytované služby.

Změny v cenové a úrokové politice bank byly dána jednak působením konkurenční nabídky na český trh nově vstoupivší mBank a jednak se také jednalo o reakci finančních domů na vývoj makroekonomické situace, kdy se inflace ke konci loňského roku nekontrolovatelně zvyšovala v očekávání novoročních změn v sazbách DPH a skončila až na letošních 7,5 % (leden, únor 2008).

Každá mince má však dvě strany. Zatímco střadatelé mohou být alespoň relativně spokojení, zájemci o úvěr nevěří svým očím. Aby Česká národní banka udržela inflaci na uzdě (inflaci se snaží dlouhodobě cílit na úroveň 3 %), přistoupila v předchozích měsících k několikerému zvýšení základních úrokových sazeb, které se však bohužel negativně projevily ve zvýšení komerčních úrokových sazeb úvěrů. Aktuálně se například průměrné úrokové sazby hypoték dostaly na úroveň sazeb roku 2003, viz. lednová data Hypoindexu.

 

Kam se budou úrokové sazby dále vyvíjet?

Jakou dobu fixace tedy při uzavírání hypotéky či dodatku k hypotéce v tomto období zvolit? Někteří analytici se donedávna domnívali, že únorové zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou bylo na dlouhou dobu poslední, a proto očekávali postupné snižování komerčních úrokových sazeb (například vlivem konkurence). Ovšem v souvislosti s neustupující inflací se začíná zvyšovat pravděpodobnost, že Česká národní banka přistoupí k dalšímu navýšení hlavních úrokových sazeb.

"Silným argumentem proti zvýšení úrokových sazeb je kurz koruny: je jasné, že růst repo sazby by korunu ještě více posílil. Jestliže centrální bankéři varují před neadekvátně silnou korunou, měli by se růstu sazeb bránit. Rozhodování v bankovní radě proto bude komplikované a nejspíš velmi těsné. Nakonec rozhodne koruna. Pokud mírně oslabí, dá centrálním bankéřům prostor pro zvýšení repo sazby, a tím pádem i pro mírný růst hypotečních sazeb," říká ve svém komentáři k úrokovým sazbám Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance.

Podobného názoru je také předseda společnosti Hyposervis Milan Roček, kterého jsme se dotazovali, jakým způsobem postupovat při rozhodování o fixaci úrokové sazby:

"V tuto chvíli nemá smysl sazbu fixovat na kratší dobu, než jsou tři roky, podle analytiků budou totiž úrokové sazby růst minimálně do roku 2009. Kdybychom si dnes vzali například jednoletou fixaci a nechtěli po roce celý úvěr splatit, banka by nám za rok s nejvyšší pravděpodobností nabídla o několik desetin vyšší úrokovou sazbu, což je zbytečné. Doporučuji tedy zvažovat fixace delší."

Pro pětileté fixace hovoří také podkladové statistiky sloužící při sestavování Hypoindexu. Podle lednových údajů preferovalo téměř 58 % klientů fixaci na dobu 5 let. Pro tříletou fixaci se rozhodlo pouze 20 % klientů podepisujících smlouvu o hypotečním úvěru. Tento fakt může být také dán skutečností, že úrokové sazby jednotlivých fixací se stále více přibližují, případně úplně splynuly.

 

Kde je slibované pohnutí ledů?

Zvyšování úrokových sazeb rozhodně není to, co by potenciální zájemce o koupi nemovitosti rozhoupalo k realizaci koupě a čerpání hypotéky. Nicméně banky jsou si vědomi neatraktivnosti stále rostoucích úrokových sazeb, a proto se snaží klienty motivovat k uzavírání smluv úlevami na poplatcích za vyřízení úvěru.

Bez časového omezení nyní nabízí zpracování úvěru zdarma Raiffeisenbank (nicméně zaručeno zatím jen po dobu platnosti sazebníku, tedy do června) a mBank bez výjimky. Ostatní banky, jako GE Money Bank, Oberbank, Poštovní spořitelna, Hypoteční banka, Wüstenrot, prozatím své kampaně časově omezily, nicméně doufejme, že vlivem konkurence prve zmíněných dvou bank k trvalému odpuštění poplatků za zpracování výhledově také přistoupí a klientům tak sníží náklady související s čerpáním hypotéky. Klient tímto způsobem může ušetřit několik tisícikorun.

Zajímavý z tohoto pohledu může být hypotetický příklad člověka, který má zájem o hypotéku na 2 000 000 Kč se splatností 30 let. Za současných úrokových podmínek vycházejících z lednového Hypoindexu by s pětiletou fixací získal úrokovou sazbu 5,51 % (v grafu zachycený údaj 5,54 % je průměr pro všechny fixační doby). Uvažujme, že klient na základě kampaně ušetřil 15 000 Kč na vstupním poplatku a tyto prostředky si uložil na spořící účet s 3% úrokovou sazbou a z tohoto účtu si bude průběžně dotovat splácení hypotéky do doby další změny úrokové sazby (5 let). Po přepočtu by potom reálně zaplacené splátky hypotéky odpovídaly úrokové sazbě 5,29 %, tedy téměř o více než dvě desetiny procenta nižší než je stávající, upozorňuji průměrná, úroková sazba pro pětiletou fixaci.

Jedná se o názorný příklad vycházející z průměrných hodnot. Klient s větší bonitou se může dostat i na mnohem zajímavější úrokovou sazbu, než je průměrná sazba uváděná Hypoindexem, a úspora může být ještě o stupeň vyšší.

I na trhu hypoték se již pohnuly ledy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »