Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


I rekreační nemovitosti lze pojistit

Autor: Pavel Vančura | 15.04.2009 00:00 | Kategorie: Pojištění | 0 komentářů
I rekreační nemovitosti lze pojistit

S blížícím se jarem se stále více chatařů a chalupářů těší a připravuje na návrat do svých víkendových obydlí. Často je však tento příjemný zážitek pokažen nepříjemným zjištěním, že přes zimu byla chata nebo chalupa poškozena nebo že ji dokonce navštívili nějací nenechavci. A aby odstraňování škod nezatížilo rodinný rozpočet, je možné se proti těmto rizikům pojistit.

Proti jakým rizikům rekreační nemovitost pojistit

Pojištění rekreačních chat a chalup lze obvykle sjednat proti stejným rizikům jako pojištění rodinných domů. Některé pojišťovny navíc ani nerozlišují, zda se jedná o rodinný dům, tedy nemovitost obývanou trvale, nebo zda se jedná o chatu nebo chalupu, tedy nemovitosti neobývané trvale.

Každá chata nebo chalupa by určitě měla být pojištěna pro případ požáru a výbuchu, zejména pak pokud jsou konstrukční prvky pojišťované budovy provedeny ze dřeva nebo pokud se k vytápění či vaření používá stlačený plyn (např. propan-butan). Dalším pojištěním, na které by správný chatař nebo chalupář neměl zapomenout, je určitě pojištění pro případ krupobití, vichřice a nadměrné tíhy sněhu nebo námrazy. Nejčastější přírodní škody, které u chat a chalup pojišťovny registrují, jsou právě škody způsobené těmito pojistnými nebezpečími.

Pokud se chata nebo chalupa nachází v blízkosti lesa nebo se v její blízkosti nachází vzrostlé stromy, mělo by se sjednávané pojištění určitě vztahovat i na škody způsobené pádem stromů nebo jiných předmětů. K jejich pádu nebo pádu jejich větví může totiž dojít nejen v souvislosti s vichřicí, ale také například díky jejich špatnému „zdravotnímu“ stavu. Vzrostlý smrk uprostřed obývacího pokoje je sice velmi stylový a svědčí o dobrém vztahu majitele objektu k přírodě, nicméně drtivou většinu vlastníků chat určitě nepotěší.

A protože hodně chat v minulosti vyrostlo na březích řek, potoků a rybníků, určitě by zodpovědný chatař neměl zapomenout ani na pojištění povodně a záplavy.

Krádeže vloupáním do chat a chalup jsou častější

To, že chaty a chalupy jsou častým terčem útoků zlodějů, je obecně známá věc. Podle statistik Policejního prezídia za rok 2008 je ale vloupání do rekreačních objektů o 10 % častější než vloupání do rodinných domů, a to přesto, že celkový počet rekreačních objektů v ČR je podstatně nižší než celkový počet rodinných domů.

Zejména pak v zimním období, kdy majitelé svá víkendová obydlí nenavštěvují tak často jako v létě, je počet vloupání do chat až dvakrát větší než v období letních prázdnin. Nejvíce krádeží vloupáním do rekreačních objektů je jejich majiteli hlášeno v měsíci březnu a dubnu, kdy se po zimním „spánku“ většina chatařů a chalupářů vypraví poprvé na svou chatu nebo chalupu.

Pojištění pro případ odcizení nebo úmyslného poškození (vandalismu) nabízí většina pojišťoven v České republice, a to buď rovnou jako součást základního pojištění nebo jako volitelné doplňkové pojištění k základnímu pojištění. Vzhledem k pojištění nemovitosti je ale důležité, aby se sjednané pojištění vztahovalo i na škody, které pachatel způsobí na nemovitosti při vloupání jako jsou například rozbitá okna, poškozené okenice nebo dveře, přestože samotné vloupání nebylo úspěšné.

Přestože objasněnost vloupání do rekreačních objektů je o něco vyšší než u vloupání do rodinných domů (téměř každý 4 případ je objasněn), bude současně dobré přesvědčit se, zda na výši pojistného plnění nebude mít vliv skutečnost, že pachatel vloupání nebude zjištěn.

Důležitá je i prevence

Kromě sjednání kvalitního pojištění je důležitá i prevence. Majitel chaty nebo chalupy by měl zejména před zimou učinit taková opatření, která by zabránila nebo alespoň minimalizovala pravděpodobnost vzniku škody.

Z pohledu krádeže vloupáním se nejčastěji bude jednat o důkladné uzavření a uzamčení všech oken a dveří nemovitosti. K odrazení pachatele pak jistě přispějí i okenice, kterými budou zakryta okna a které budou upevněny nejlépe z vnitřní strany okna. Často se může jednat o okenice používané pouze při dlouhodobém opuštění chaty nebo chalupy, které nejsou při běžném užívání chaty nebo chalupy připevněny k nemovitosti.

Součástí „zazimování“ chaty nebo chalupy by mělo být i odstranění spadaného listí a větví ze střechy a okapních žlabů. Toto listí a větve totiž mohou bránit v samovolném odtoku srážkové vody (ať už z deště nebo ze sněhových srážek), která má potom více šancí zmrznout a svojí váhou zničit okapní žlaby nebo poškodit střešní krytinu. Sněholam nebo protisněhové tašky jsou jistě dobrou ochranou před sesuvem sněhu nebo ledu ze střechy, v kombinaci s větvemi a listím ale mohou zabránit postupnému odtávání sněhu, které při spolupůsobení deště může být příčinou zničení střešní krytiny nebo dokonce poškození nosných konstrukcí střechy.

Správný chatař a chalupář by také neměl zapomenout vypustit vodu z vodovodního potrubí, které by mohlo v zimě zamrznout, nebo ve vytápěcím potrubí zkontrolovat kvalitu nemrznoucí směsi. Na škody způsobené mrazem na potrubí nebo na napojených zařízeních se sice pojištění některých pojišťoven vztahuje, pokud jste ale neučinili žádné opatření, které by mohlo vzniku škody zabránit, pojišťovna může pojistné plnění krátit nebo dokonce v mimořádných případech úplně odmítnout.

Co všechno mám s chatou nebo chalupou pojištěno

Pojištění chaty nebo chalupy se obvykle vztahuje pouze na samotnou chatu nebo chalupu. Pokud tedy k rekreačnímu objektu patří i nějaké vedlejší stavby, jako je například oplocení, studna, samostatná garáž, bazén nebo čistička odpadních vod, je nutné je připojistit. Často stačí, když všechny tyto vedlejší stavby uvedete do pojistné smlouvy a stanovíte si pro ně samostatnou pojistnou částku.

Pojištění rekreačních nemovitostí může být dražší

Pojistné za pojištění rekreačních nemovitostí se může u jednotlivých pojišťoven velmi lišit. Tento rozdíl je způsoben nejen různým rozsahem sjednávaného pojištění, ale také je dán přístupem konkrétní pojišťovny k pojišťování trvale neobývaných nemovitostí.

U některých pojišťoven skutečnost, že budova je trvale neobývána, nemá vliv na výši pojistného. V těchto případech majitel chaty nebo chalupy zaplatí za pojištění stejně jako majitel rodinného domu, přestože riziko vzniku například vloupání do rekreačního objektu je vyšší než u rodinného domu.

Díky tomuto rozdílnému přístupu pojišťoven k pojišťování rekreačních nemovitostí tak lze pojištění chaty v hodnotě 1,5 mil. Kč pořídit za necelých 1 500 Kč nebo také za více než 3 000 Kč, přičemž užitná hodnota pro klienta bude v obou případech srovnatelná.

A příště si přečtete o… Pojištění vybavení rekreačních chat a chalup

Autor je produktový manažer divize neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Anketa

Vlastníte chatu/chalupu?

Ano. (27)
 
Ne. (2)
 Celkem hlasovalo 29 čtenářů

I rekreační nemovitosti lze pojistit >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »