Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


II. bankovní reality test – neúčelové úvěry. 7. kolo testování - 2. čtvrtletí 2014

Cílem II. bankovního reality testu je reálné porovnání neúčelových úvěrů na českém trhu. Testování reálného porovnání neúčelových úvěrů je zajištěno metodou mystery shopping, který imituje chování člověka, který hledá nejlepší nabídku banky na osobní úvěr na trhu.Výše úvěru pro účely II. bankovního reality testu je 50 000 Kč na 5 let (60 měsíců). Profily mystery shopperů se v jednotlivých kolech testu liší. (Tisková zpráva: Bankovnípoplatky.com)

Metodologie tohoto testu byla připravena serverem www.bankovnipoplatky.com, který provedl vyhodnocení. Pro realizaci aktuálního testu byli využiti mystery shoppeři ze sítě agentury MindBridge, kteří sbírali informace v průběhu měsíců dubna až června 2014. Celkově mystery shoppeři navštívili 14 bank. I v tomto druhém čtvrtletí roku 2014 byl využit stejný profil mystery shopperů jako ve druhém kvartále roku 2013. To nám kromě samotných výsledků za další období umožnilo i meziroční srovnání.

Profil mystery shoppera pro testování v 2Q 2014:

Pohlaví:                                   muž

Věk:                                        26 – 32 let

Čistý příjem:                            20.000 – 30.000 Kč

Dosažené vzdělání:                  VŠ

Velikost místa bydliště:            nedefinováno

Rodinný stav:                          svobodný

Počet vyživovaných dětí:         bezdětný

Délka a typ zaměstnaneckého poměru: zaměstnanec na dobu neurčitou, (vždy nad 3 měsíce, nikdy ve zkušební době)

Bez negativního záznamu v registru dlužníků.

Není klientem banky, u které žádá o půjčku.

Klient nemá žádný úvěrový produkt, který by při žádosti znamenal riziko předlužení. 

Základní výsledky reality testu:

 • V tomto kole se výrazně zvýšil počet bank, ve kterých klient dostal standardní předsmluvní nabídku. Zatímco v prvním čtvrtletí šlo jen o 6 bank, nyní jejich počet stoupl na 10. Náhradní vytištěný dokument poskytly klientovi Equa bank, GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.

 • Po dotazech klientů bylo všem sděleno, že jde o finální parametry půjčky, tzn., že předložená nabídka není odlišná od parametrů, které budou uvedeny v konečné úvěrové smlouvě.

 • V průběžném pořadí za dosavadních sedm kol vede Air Bank před Equa Bank a mBank. Pořadí naopak uzavírají a jako dlouhodobě nejdražší vychází GE Money Bank (v aktuálním kvartále došlo k posunu nahoru), ČSOB a Česká spořitelna.

 • V pořadí za dosavadních sedm kol podle průměrného rozdílu mezi úrokem a RPSN, které porovnává banky od těch s nulovými či nízkými až po ty s nejvyššími poplatky, průběžně vede Air Bank před Equa Bank, mBank a Raiffeisenbank. Půjčku s nejvyššími poplatky podle testu dlouhodobě nabízí UniCredit Bank (v aktuálním čtvrtletí došlo k výraznému zlepšení – rozdíl mezi úrokem a RPSN jen 2,3 procentního bodu, banka například zrušila poplatek za vedení úvěrového účtu ve výši 150 Kč měsíčně).

Výsledky 7. kola (duben ažčerven 2014)

 • Zatímco v předchozím kole se na první příčce umístily 3 banky, aktuálně prvenství (tedy půjčku s reálně nabídnutou nejnižší hodnotou RPSN) obhájily Air Bank a mBank (10,4 %). Na třetí příčce se umístila Equa bank (11, 5 %).

 • Hned trojice bank naopak poskytla reálnou nabídkou s hodnotou RPSN 25 % a více – LBBW Bank (25 %), Zuno Bank (26,8 %) a ČSOB (28 %). Zuno Bank opět doplatila na cenovou politiku znevýhodňující půjčky do 50 000 Kč včetně (poznámka: v případě Zuno Bank odráží vysoká RPSN cenovou politiku banky, která nabízí klientům výhodnější půjčky až u částek nad 50.000 Kč, tedy od 50.001 Kč. To se změnilo v průběhu května, od kdy se banka vrátila k původnímu schématu a u nás se to projeví v dalším kvartále).

 • Rozdíl mezi nabídkou s nejvyšší a naopak nejnižší hodnotou RPSN dosáhl v tomto kole 17,7 procentních bodů. To je dosud druhý největší rozdíl (větší nalezneme pouze ve výsledcích 2Q 2013 – 18,8 procentních bodů). Při půjčce 50 000 Kč by tak klient za 5 let splácení u nejdražší nabídky celkově zaplatil o 28 747 Kč více, než pokud by využil nejlevnější nabídky.

 • Nejmenší rozdíl mezi hodnotou úrokové sazby a RPSN byl tradičně u bank s nulovými poplatky. V šesti případech byl rozdíl nižší než 1 procentní bod (nejmenší u Air Bank a mBank – 0,5 % procentního bodu), u dalších tří bank se pak vtěsná pod hranici 2 procentních bodů. Na začátku celého reality testu se přitom pod 1 % nebo 2 % hranici dostala jen čtveřice bank.

 • Hned 9 bank poskytlo reálnou nabídku shodnou s údaji úvěrové kalkulačky na webech bank. U tří bank byla reálná sazba vyšší. U dvou bank se klient dostal paradoxně na nižší sazbu (Česká spořitelna a Raiffeisenbank).

 • Banky již tradičně spustily akce slibující odměnu za řádné splácení. Na tento benefit vsadily GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Standardní součástí produktu je pak v případě Air Bank a Sberbank. Obě banky také do nabídky uvedly, na jakou hodnotu klesne RPSN po uplatnění odměny za řádné splácení. V nabídce Raiffeisenbank je pak alespoň rukou dopsaná zmínka o výši bonusu. Naopak GE Money Bank a UniCredit Bank tento benefit v nabídce pro klienta nikde nezmiňuje.

 • V květnu přišla také Poštovní spořitelna se speciální akcí – zákazníkům slibuje, že v druhé polovině splácení nebudou hradit žádné úroky. Vzhledem k tomu, že nabídka byla získána v dubnu, výše popsaný benefit není v nabídce uveden.

 • Při srovnání výsledků z 2Q 2013 a 2Q 2014 (v obou případech výzkumná agentura vyslala do bank mystery shoppery se shodným profilem) nejvíce snížila nabídnutou hodnotu RPSN – Česká spořitelna (o 8,2 procentních bodů) a GE Money Bank (o 10,8 procentních bodů). Nejvíce si naopak pohoršily ČSOB (hodnota RPSN stoupla o 5,8 procentních bodů), LBBW Bank (zhoršení o 12,5 % procentního bodu) a z výše uvedených důvodů také Zuno Bank (15,3 procentních bodů).

  Závěr z hlediska meziročního srovnání 2Q 2013/ 2Q 2014:

  V meziročním srovnání, které můžeme prezentovat vzhledem ke sledování stejného profilu cílové skupiny klientů ve stejném období, došlo k mírnému zvýšení průměrné RPSN o 0,17 procentního bodu a to i přesto, že průměrná úroková sazba vzrostla o více než 1 procentní bod. Z toho jasně vyplývá závěr stejný jako v 1Q 2014 a to, že banky pokračují v rušení různých poplatků, které jsou na úvěry navázány“, vysvětluje Patrik Nacher z www.bankovnipoplatky.com.

Tabulka 1 – aktuální výsledky za 2Q 2014

clipboard095 

Průměrný úrok a RPSN                    14,99%         16,96%

*Zdrojem jsou úvěrové kalkulačky na webech bank

Zpracování: www.bankovnipoplatky.com

Tabulka 2 – výsledky za 2Q 2013

clipboard096

Průměrný úrok a RPSN                               13,98%             16,79% 

Zpracování: www.bankovnipoplatky.com

*Zdrojem jsou úvěrové kalkulačky na webech bank 

Graf 1

clipboard097Zpracování: www.bankovnipoplatky.com

V pořadí za dosavadních sedm kol podle průměrného rozdílu mezi úrokem a RPSN, které porovnává banky od těch s nulovými či nízkými až po ty s nejvyššími poplatky, průběžně vede Air Bank (průměrný rozdíl 0,4 procentního bodu) před Equa Bank (0,5 procentního bodu) a mBank s Raiffeisenbank (obě 0,8 procentního bodu). Půjčku s nejvyššími poplatky podle testu nabízí UniCredit Bank (průměrný rozdíl 7,9 procentního bodu).

Graf 2

clipboard098Zpracování: www.bankovnipoplatky.com

II. bankovní reality test – neúčelové úvěry. 7. kolo testování - 2. čtvrtletí 2014 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »