Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


INSTITUCIONÁLNÍ INVESTOŘI OČEKÁVAJÍ V ROCE 2015 ZVÝŠENÍ ALOKAČNÍCH ZDROJŮ DO NEMOVITOSTÍ O 52 MILIARD DOLARŮ

10.03.2015 15:55 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: zdroje Čína nemovitosti

Přeshraniční investice v roce 2014 dosáhly 262 miliard dolarů, výrazný podíl měly asijské investice v čele s Čínou (Tisková zpráva: Colliers International)

KLÍČOVÉ ZÁVĚRY:

  • Životnost současného cyklu je pravděpodobně určena načasováním růstu úrokových sazeb ze strany centrálních bank

  • Je proto pravděpodobné, že tento býčí trh bude nerušeně fungovat nejméně do prvního zvýšení úrokových sazeb v USA (2015/2016), ve Velké Británii (2016/2017) a v eurozóně (na konci desetiletí)

  • Tento cyklus bude prodloužen o rostoucí váhu mezinárodního kapitálu, zlepšující se dostupnost dluhového financování, nové finanční produkty a nové vývojové fáze nemovitostí

  • Fondy hladové po výnosech hledají přeshraniční příležitosti s vyšším rizikem, vyšší přidanou hodnotou a oportunistické strategie, často formou joint venture s místními správci nemovitostí

  • Obrovský a stále rostoucí objem mezinárodního kapitálu směřuje do omezeného počtu institucionálních nemovitostí, které vytváří hodnoty zejména prostřednictvím zhodnocení nemovitostí 

  • Existuje uniktní příležitost jednou za generaci přesměrovat investice do infrastruktury a nových technicky náročných nemovitostí, které přinesou dlouhodobý hospodářský růst a zvýšenou produktivitu v celé Evropě a ve Velké Británii

Společnost Colliers International ve své nejnovější zprávě „How long will this property bull market last?“ zjistila, že institucionální investoři pravděpodobně v letošním roce zvýší své cílové alokační zdroje pro realitní investice na 9,6 % z 9,4 % v roce 2014. Tento zdánlivě mírný vzrůst znamená významnou podporu celkových finančních prostředků směřujících v tomto roce do celosvětových nemovitostí.

V loňském roce vzrostly alokační zdroje o 105 miliard amerických dolarů, což představuje nárůst alokačních zdrojů z průměrných 8,9 % existujících portfolií v roce 2013. Pokud bude toto zvýšení alokačních zdrojů aplikováno přes private equity a státní investiční fondy, pak dojde k celkovému zvýšení o 160 miliard amerických dolarů v roce 2014 a o 80 miliard amerických dolarů v roce 2015. Celkový objem globálních fondů je v současnosti 32 bilionů amerických dolarů.

Je také evidentní, že váha peněz určených na nemovitosti souvisí s velikostí toku přímých přeshraničních investic. Přeshraniční investice dosáhly v roce 2014 hodnoty 262 miliard amerických dolarů, s výraznou expanzí asijských investic v čele s Čínou. V roce 2007 činil asijský kapitál přibližně 13 % přeshraničních investic, do loňského roku se více než zdvojnásobil na 30 %, což představuje celkové zvýšení o 36 miliard amerických dolarů se známkami dalšího růstu.

Walter Boettcher, hlavní ekonom Colliers International pro region EMEA, řekl: „Váha kapitálu jako hnací investiční mechanismus není rozhodně novým jevem, ale v aktuálním cyklu představuje obzvlášť důležitý faktor. Novinkou však je vysoká úroveň globalizace investic do nemovitostí s fondy, které se potřebují dostat za domácí hranice, aby uspokojily své cílové alokační zdroje do nemovitostí. To je řízeno prostředím mimořádně nízkých úrokových sazeb a hledáním výnosů v mezinárodním měřítku, protože nemovitosti nabízejí relativně vysokou návratnost ve srovnání s dluhopisy a vlastním kapitálem. Velká Británie a Evropa zůstávají primárním mezinárodním cílem fondů, které mají větší ochotu riskovat.“

Zpožděný vývojový cyklus má také za následek akutní nedostatek kvalitních institucionálních produktů napříč všemi trhy, což s sebou nese značný tlak na hodnotu stávajících nemovitostí. Dluhové financování výstavby je stále dostupnější, takže investoři se budou muset stále více zaměřovat na vytváření vlastních investičních příležitostí prostřednictvím výstavby.

Vzhledem k nebývalé váze kapitálu společnost Colliers naznačuje, že existuje unikátní příležitost jednou za generaci směřovat investice do rozvoje výrobních aktiv, které nabízí dlouhodobou hodnotu napříč celou ekonomikou. Infrastrukturní projekty jako jsou letiště, univerzity, nemocnice a pečovatelská zařízení jsou náročné na výstavbu a velké kapitálové požadavky, ale nabízejí dlouhodobou pravidelnou návratnost, která je pro instituce přitažlivá. 

Walter Boettcher pokračoval: „Co by nás na tomto cyklu mělo znepokojovat je příliš velké množství peněz, které se zajímají o stejný produkt. Existuje dostatečné množství vhodných nemovitostí, které uspokojí stále rostoucí poptávku? Pokud přemýšlíte striktně pouze o nemovitostech, které nabízí zajištěný dlouhodobý příjem, který lze použít na splátku anuity, pak je odpověď pravděpodobně ne, a to zejména s ohledem na vývoj krátkodobých komerčních pronájmů.“

„Rozvoj infrastruktury vytváří nezbytný rámec pro tvorbu nových geografických oblastí, které naopak poskytují nové příležitosti k dodání jednotlivých nemovitostí. Trvalou příležitost v odvětví nemovitostí představuje přetvoření cyklu, namísto neustálého využívání dobře vyšlapané cesty, což ovšem vyžaduje odvážný krok celého odvětví směrem k novým příležitostem, které usnadní ekonomický růst a s ním i nastartují poptávku po technicky vyspělých a moderních komerčních nemovitostech,“ uzavřel Walter Boettcher.

INSTITUCIONÁLNÍ INVESTOŘI OČEKÁVAJÍ V ROCE 2015 ZVÝŠENÍ ALOKAČNÍCH ZDROJŮ DO NEMOVITOSTÍ O 52 MILIARD DOLARŮ >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »