Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Investiční byt: Bez práce nejsou koláče!

Investiční byt: Bez práce nejsou koláče!

Skutečnost, že ceny rezidenčních nemovitostí poklesly a hypotéky jsou extrémně levné, by neměla být impulsem k bezhlavému nákupu investičního bytu. Vše vyžaduje zvážení udržitelnosti zájmu o bydlení v daném bytě a finanční udržitelnosti zvoleného modelu, včetně rozvahy, zda se to skutečně vyplatí.

Kupte byt a máte zajištěn snadný pasivní příjem, láká nejedna reklama podporující prodej bytů. Vize je zřejmá, majitel inkasuje pravidelný příjem a hodnota bytu se v průběhu času zhodnocuje. Navíc situace na hypotečním trhu investicím přeje, úrokové sazby dosahují rekordních minim a ceny nemovitostí spíše stagnují. Hypotéky jsou velice nízké, tak proč toho nevyužít?

Lesk investičních bytů v reklamě těch, kteří byty nabízejí

Čtení Kiyosakiho knih podněcuje k investování do nemovitostí jako k bezpečné a zvládnutelné formě investování. Právě investiční motiv je v hojné míře používán nabízejícími, používají ho jak developeři, tak realitní kanceláře. Proč ne, vždyť oslovení lačných investorů vytváří potenciál byznysu.

V reklamní inzerci pak můžeme najít sdělení typu: „Výhodná investice pro samotné bydlení nebo jako investiční byt na pronájem nebo jako letní byt.“ Nejedna realitní kancelář také pořádá semináře pro ty, kteří uvažují o nákupu bytu a jeho pronajímání. Výzva zní jednoduše: „Zhodnotíte úspory, uděláte něco pro své zaopatření ve stáří, právě dnes je atraktivní investovat do koupě bytu a spoléhat se na růst hodnoty a výtěžek z nájemného.“

Vezměme jednu z konkrétních nabídek, doprovázené reklamním sdělením: „Koupíte-li investiční byt z našeho developerského projektu, budeme vám po dobu 2 let smluvně garantovat nájemné v dané výši. V průběhu 24 měsíců je proto investiční byt bezrizikovou investicí. Pokud se po zařazení bytu do nabídky našich realitních kanceláří byt nepodaří pronajmout, získáte dané nájemné od nás.“

Reklamní sdělení dále říká, že výnos, který je garantován, je 4 % ročně. Tento výnos je srovnán s průměrným výnosem vkladu, který se při investici na dobu 5 let pohybuje v rozmezí 1 až 1,5 % ročně. Chamtivost a touhu po zisku navíc posiluje sdělení, že výnos, který je po dobu 24 měsíců díky garanci nájemného jistý, může být i vyšší, stačí pronajmout za lepších než minimálně garantovaných podmínek.

Podrobnější čtení nabídky ale ukáže, že investor byt musí na vlastní náklady vybavit minimálně kuchyňskou linkou s varnou deskou, troubou a digestoří, osvětlením ve všech místnostech a základním zařízením koupelny (světly a zrcadlem). O tom, jakou péči bude muset investor správě pronajímaného bytu věnovat, jaké průběžné náklady bude muset hradit, nebo jak bude shánět nájemce po skončení garance, se už nepíše.  

V dalším se zkusíme zamyslet nad některými skutečnostmi, které by měly být při pořízení investičního bytu zvažovány.

Nákup a pronajímání bytů, bez práce nejsou koláče

Kupujeme-li investiční byt, kupujeme investiční příležitost. Zatímco akcie stačí pořídit a v závislosti na investiční strategii třeba jen držet a inkasovat dividendy, popřípadě je v příhodný okamžik prodat, nemovitost přináší vlastníkům starosti. Investice do dividendových burzovně obchodovaných ETF je v podstatě bezpracná a zajistí vyvarování se riziku sázky na jednoho koně, umožňuje diverzifikovat.

Příjem plynoucí z pronájmu bytu až tak moc pasivní není, není to bezpracné, je nutné vynakládat čas a úsilí. Pravidelný příjem z nájmu a případný zisk jako rozdíl mezi příjmy a výdaji nevznikne sám od sebe. Byt je nutné pronajmout spolehlivým a solventním nájemcům, je nutné provést jejich výběr, administrovat smlouvu, čas od času byt zkontrolovat, občas někoho vyhodit, a v neposlední řadě byt udržovat. Investování, kupování a správa bytů je tak jistou formou podnikání.

Na počátku cesty stojí otázka, kdo bude tím nájemníkem, který bude mít zájem o byt dané dispozice v dané lokalitě. Zájem společně se situací na místním trhu předurčí výši nájmu a tedy i průběžný výnos. Je-li nabídka vyšší než poptávka, jako třeba někde v horní dolní, shánění nájemce dá podstatně větší práci.

Zásadní problém nastane, pokud nebude možné sehnat solventní a spolehlivé nájemce – výnos se rychle rozplyne jako pára nad hrncem. Klidně se může stát, že po změně podmínek nebo třeba za 30 let bude na daném místě volných bytů tolik, že majitelé ještě budou prosit, aby právě v tom jejich někdo bydlel třeba i za nižší nájemné. I toto je riziko podnikání na realitním trhu.

Kdy se investiční byt vyplatí?

Investiční byt se vyplatí, když na sebe vydělá a když se pokryjí všechny nutné náklady a případné výpadky příjmů z nájemného. Kiyosakiho zásada investování do rezidenčních nemovitostí je, že byt musí na sebe vydělat – neměl by být dotován z jiných příjmů. Kdo chce koupit a pronajímat byt, na sebe bere riziko ztráty a prodělku. Když už to podstupuje, měl by mít vyhlídky, že dostane patřičně zaplaceno (nikoliv že na to bude ještě doplácet). Předpokladem je zvládnutí odhadu návratnosti investice, tedy že se investované peníze v reálné kupní síle v budoucnu vrátí. Závěry výpočtů, které jsou častou zmiňovány jako stimul k investici do bytu, nemusí být tak zřejmé. Často se zapomíná na zahrnutí nákladů obětované příležitosti nebo vyčíslení vynaloženého času a související práce. Suma vynaložená na akontaci může být použita pro alternativní investiční příležitosti a vydělat třeba 3 % ročně.

Obrázek 1: Na jedné straně majitel investičního bytu inkasuje nájemné (peníze tečou do jeho kapsy), na straně druhé hradí celou řadu nákladů (peníze z jeho kapsy odcházejí)

investicni-byt-04

Na straně jedné majitel bytu inkasuje nájemné, na straně druhé hradí různé náklady. Při odhadu výnosu je nutné tyto náklady neopomenout. V případě bytu v bytovém domě to bude zahrnovat platby za dodávané služby, příspěvek do fondu oprav, podílení se na rekonstrukcích domu jako celku, a jiné náklady související se správou domu. Neopomenout bychom měli platbu daně z inkasovaného nájemného a výpady příjmů po dobu, kdy dojde k výpadkům platby nájemného, včetně rezervy na neočekávané náklady jako je vedení soudních sporů nebo vymáhání dlužných částek.

Několikaměsíční propad v obsazenosti a ztráta čítající několik tisíc korun se v případě neexistence rezerv snadno odrazí v problémech se splácením hypotéky. Racionální tedy není počítat se 100% obsazeností, v odhadu není špatné nižší obsazenost zahrnout (tzn. například roční příjem z pronájmu x 0,85).

Součástí finančního plánu také musí být budoucí náklady vyplývající z nutné údržby a oprav. Mohou nastat situace, kdy po započtení všech nákladů, včetně zohlednění vynaložené práce, vše končí v mínusu. Neviditelná ruka trhu v tomto případě určuje, že podnikatelský záměr na sebe nevydělal a bez dotací není dlouhodobě životaschopný.

Investiční byty ano, ale dvakrát měř, jednou řež

Každé podnikání má své taje, své know-how. V případě investičních bytů záleží na lokalitě a poloze, čistém ročním výnosu, na pořizovacích nákladech i dosažitelném tržním nájmu. Záleží také na situaci, jaká je nabídka a poptávka, nejen jaká je dnes, ale i jaká bude za rok nebo za deset let!

Vše se pojí s rozhodnutím, jaký druh bytu, v jaké lokalitě a za jakou cenu pořídit. Součástí je také zvládnutí procesu hledání slušných nájemníků a procesu správy pronajímaného bytu. Chce to rozeznat investičně vhodnou nemovitost a dokázat v tomto smyslu ocenit všechna pro a proti a po dobrém zamíření také vystřelit.

Po nalezení prvního investičního bytu může třeba následovat hledání prostředků pro získání bytu dalšího a získání pravidelného měsíčního příjmu. Důležité je, aby model stojící na pozadí byl dlouhodobě finančně udržitelný. Nastane-li situace, kdy tržní nájemné převýší splátky hypotéky a pokryje i související průběžné náklady, je to situace ideální.

Anketa

Pronajímáte byt/byty?

Ano. (792)
 
Ne. (357)
 Celkem hlasovalo 1149 čtenářů

Investiční byt: Bez práce nejsou koláče! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »