Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak Čechům škodí vítr, hromy a blesky a jak se proti nim brání?

Přestože jména Emma, Kyrill či Xaver působí celkem přátelsky, skrývají se za nimi orkány, které v posledních letech bezlítostně pustošily Českou republiku. Jak vyplývá z údajů České asociace pojišťoven (ČAP), jen loňské větry, včetně orkánu Xaver, napáchaly škody ve výši 1,7 miliardy korun. Ani výše škod způsobená bouřemi a krupobitím není zanedbatelná. To je důvod, proč se v rámci své sedmé kampaně Únor – měsíc pojištění zaměřuje ČAP detailněji právě na živly.

Rozhodně není pravidlem, že nás vichřice ohrožují především v létě. Ty nejničivější  nás většinou postihují v zimních měsících. Za škody způsobené orkánem Kyrill, který se Českou republikou prohnal v lednu 2007, pojišťovny vyplatily přes dvě miliardy korun. Březnová vichřice Emma  z roku 2008 byla sice o něco mírnější, přesto vystavila účet ve výši 1,27 mld. Kč a výše její průměrné škody představovala 35 tis. Kč. „Loňský orkán Xaver byl ve srovnání se jmenovanými událostmi výrazně menšího rozsahu. Pojišťovny vyplatily za více než 3 tisíce škod „jen“ 130 mil. Kč. Vezmeme-li však v úvahu, že je majetek Čechů pojištěn proti následku živlů jen z 50 %, pak se více než 3 tisíce z nás muselo pár dní před Vánoci vyrovnat z vlastních zdrojů se škodami ve výši až několika desítek tisíc,“ komentuje nedávnou situaci manažerka komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová.

Vichřice a krupobití měří městům i venkovu stejným metrem…

Celkově loňské vichřice a krupobití, které na celém území republiky způsobily škody ve výši 1,7 miliardy korun, se staly v časovém horizontu posledních deseti let druhým nejničivějším přírodním živlem, hned po povodních. V letních měsících bývají vichřice často spojené s bouřkami, údery blesku, případně i s krupobitím a lokálními záplavami. „Nejčastějším typem škod z těchto letních živlů jsou střechy poničené vichřicí, krupobitím nebo pádem stromu. Výjimkou nejsou sklepy podmáčené prudkými přívalovými dešti. Takovéto škody dosahují v průměru 48 tisíc korun,“ pokračuje manažerka komunikace ČAP. O tom, že tyto živly není radno podceňovat, se mohli přesvědčit například obyvatelé Prahy v roce 2010, kdy svatováclavské krupobití způsobilo během jednoho víkendu škody na majetku za bezmála dvě miliardy korun.

Jak je to s obavami Čechů z vichřic, bouřek a blesků? 

Podle exkluzivního průzkumu ČAP jsou požár, úder blesku a vichřice pro Čechy ta nejobávanější rizika. A přestože jen 21 % lidí nezná nikoho, kdo ještě neřešil živelní pojistnou událost, chrání si odpovídajícím pojištěním svůj dům jen 67 % Čechů a svou domácnost dokonce jen necelá třetina z nás. Přitom hlavní typy těchto škod bývají kryty již ze základního pojištění, stejně jako požár, k němuž může následkem úderu blesku dojít. Pojišťovny však nabízejí i různá připojištění, na která je vhodné se při sjednání informovat. „Jedním z nich může být pojištění elektrospotřebičů proti riziku přepětí v síti, které 30 % lidí zaměňuje s rizikem přímého úderu blesku,“ uvádí Marcela Kotyrová a vysvětluje: „Přímý úder blesku poškodí obvykle všechny elektrospotřebiče v objektu, které byly v tu chvíli zapojeny do sítě. K zakolísání napětí však dochází v širším okolí od místa úderu a elektrospotřebiče, nejčastěji napájecí zdroje, jsou poškozeny pouhým důsledkem úderu blesku.“

Pojištění nestačí jen dobře sjednat, je třeba jej i dobře spravovat!

Aby pojistné plnění, splnilo to, co se od něj očekává, tedy úplnou finanční kompenzaci škody, je třeba pojistnou smlouvu průběžně aktualizovat a úměrně navyšovat pojistnou částku podle aktuálních výdajů. Pokud totiž vichřice odnese zcela novou střechu za 300 tisíc Kč a dům je historicky pojištěn na půl milionu Kč, hrozí, že bude při pojistné události pojišťovna plnění krátit ve stejném poměru, v jakém je pojistná částka k hodnotě pojištěného majetku. „Pokud již ke škodě došlo, škodu pečlivě zdokumentujte a co nejdříve nahlaste pojišťovně. Pro plynulejší vyřízení pojistné události doložte pojišťovně faktury a ostatní doklady o nabytí zničeného majetku. Na to standardně zapomíná 51 % respondentů výzkumu,“ upozorňuje Marcela Kotyrová. Nezapomínejte na prevenci. Blesk nebo zkrat nejsou jedinými příčinami požáru, někdy stačí preventivní opatření a dostatečná opatrnost, aby se škodě předešlo. Také na bouřku nebo vichřici je možné se připravit, aby byla škoda co nejmírnější.

Jak minimalizovat škody způsobené vichřicí, bouřkou, krupobitím či požárem? 

  • Před příchodem větru nebo krupobití preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek), které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí.
  • Dávejte si pozor zejména na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně.
  • Silná bouřka bývá provázena i silným větrem, zajištěním oken a dveří zabráníte průvanu a jejich případnému poškození nebo poškození dalšího vybavení domácnosti.
  • Udržujte bleskosvod v provozuschopném stavu. Jeho revize by měla být vždy prováděna licencovaným revizním technikem.
  • Pokud nemáte instalované přepěťové ochrany a blíží se bouřka, vytáhněte napájecí kabely elektrospotřebičů ze zásuvek, škody vzniklé přepětím v síti v rámci pojištění úderem blesku pojišťovna nehradí. Zvlášť ohrožené jsou elektronické přístroje s obrazovkou, ale i pračka, telefonní linky, počítače.
  • Pokud zjistíte požár v jeho počáteční fázi, pokuste se ho uhasit hasicím přístrojem. V opačném případě kontaktujte hasiče. Pokud lze, zastavte přívod plynu a vypněte elektrický proud.
  • Do příjezdu hasičů neodvětrávejte prostory, v nichž hoří. Přístup vzduchu intenzitu hoření zvyšuje, a tím vzniká další škoda.
  • Motorová vozidla neparkujte pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávejte si pozor na vysoké sloupy.

Jak Čechům škodí vítr, hromy a blesky a jak se proti nim brání? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (379)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 542 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »