Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak cenná je vaše domácnost

Autor: Petr Zámečník | 14.12.2011 00:00 | Kategorie: Pojištění | 0 komentářů
Jak cenná je vaše domácnost

Jsou věci, které si za peníze nekoupíte. Vybavení domácnosti ale mezi ně rozhodně nepatří. Kolik vás bude stát jejich pořízení, pokud vám zloděj vybílí byt, nebo když vyhoříte? Určit hodnotu domácnosti pro stanovení odpovídající pojistné částky pomáhá nová kalkulačka České asociace pojišťoven.

 

Odhadnout cenu vybavení domácnosti není snadné. A přitom je to v určitých životních situacích nezbytné. Např. při sjednání či aktualizaci pojištění domácnosti. Pokud je vybavení domácnosti oceněno příliš vysoko, je zbytečně drahé. A pokud příliš nízko, dochází k podpojištění a domácnost není dostatečně kryta pro případ škody.

Televize, počítač, pračka, lednička, sedací souprava, stoly, židle, postele, pohovka, umyvadla, vana nebo sprchový kout, sporák a trouba, kuchyňská linka, skříně, skříňky a poličky, záclony, závěsy a žaluzie, myčka, hi-fi soustava, lustry, lampy a lampičky, koberce, dveře… to vše a mnohem víc je kryto pojištěním domácnosti.

Je-li domácnost podpojištěna, tedy je-li pojištěna na částku nižší, než jaká je hodnota vybavení domácnosti, je pojistné plnění kráceno vždy – i při škodě, která je nižší než sjednaná pojistná částka. Je-li kupříkladu hodnota vybavení 1 mil. Kč a pojištění domácnosti sjednáno na 600 tis. Kč, pak v případě škody za 200 tis. Kč dostane domácnost pojistné plnění jen 120 tis. Kč.

Pojišťovny zpravidla částečně podpojištění tolerují. Nejčastěji pokud je pojistná částka sjednána o 10 – 15 % níže, než kolik činí hodnota domácnosti, ke krácení pojistného plnění nedochází. Jen v případě totální škody (tedy při zničení veškerého vybavení) je vyplacena nejvýše sjednaná hodnota.

Pojišťovny upozorňují, že k aktualizaci pojistné smlouvy by mělo docházet alespoň jednou za pět let. Domácnosti ale pojištění mnohdy vnímají jako nezbytný výdaj, který nepřináší žádný užitek, a tak spíše vítají nižší pojistné než odpovídající pojistnou částku. Svou chybu si pak uvědomují až při pojistné události, kdy místo náhrady plné škody obdrží pouze krácené pojistné plnění. A i pak často chybu přičítají pojišťovně.

Na kolik pojistit domácnost

Odhadnout cenu vybavení domácnosti (vč. stavebních součástí, které také kryje pojištění domácnosti) pomáhá nová kalkulačka České asociace pojišťoven. Na stránkách ČAP.cz lze ve třech krocích spočítat odhad výše pojistné částky, na kterou by domácnost měla uzavřít pojistnou smlouvu.

V prvním kroku si uživatel kalkulátoru zvolí, zda se jedná o domácnost s jednoduchým, standardním nebo nadstandardním vybavením.


  • Jednoduchá domácnost - méně vybavená, vybavení tvořící soubor zařízení domácnosti i věci osobní potřeby jsou běžného průmyslového provedení, převážně v nižších cenových relacích, elektronika v omezeném množství, minimum cenností (0 - 5%)
  • Standardní domácnost - vybavená množstvím doplňků, vybavení tvořící soubor zařízení domácnosti i věci osobní potřeby jsou běžného průmyslového provedení, převážně ve středních cenových relacích, elektronika v běžném množství, cennosti tvoří menší část z celkové hodnoty domácnosti (5 - 10%)
  • Nadstandardní domácnost - vybavená komfortně, vybavení tvořící soubor zařízení domácnosti i věci osobní potřeby jsou ve středních a vyšších cenových relacích, významnou část hodnoty domácnosti mohou tvořit předměty vyšší hodnoty a cennosti (nad 10%)

Zdroj: ČAP.cz

Dalšími údaji, které kalkulátor vyžaduje, je obytná plocha bytu a hodnota specifických předmětů v domácnosti. Těmi jsou „hodnota speciálních sportovních potřeb (např. horolezecké vybavení, paraglidingový padák), profesionálního vybavení hobby dílny, profesionální zahradní techniky pro hobby využití a dalších předmětů, které nelze považovat za běžné ve většině domácností.“

Tabulka 1: Odhad výše hodnoty domácnosti

Obytná plocha (m2)

Typ domácnosti

jednoduchá

standardní

nadstandardní

25

125 000 Kč

200 000 Kč

312 000 Kč

45

225 000 Kč

360 000 Kč

562 000 Kč

65

422 000 Kč

650 000 Kč

910 000 Kč

80

520 000 Kč

800 000 Kč

1 120 000 Kč

90

585 000 Kč

900 000 Kč

1 260 000 Kč

120

660 000 Kč

1 080 000 Kč

1 560 000 Kč

250

1 250 000 Kč

2 000 000 Kč

3 120 000 Kč

Zdroj: Kalkulátor ČAP

Odhadované výše pojistných limitů pro pojištění domácností jsou pouze orientační. Vždy záleží na konkrétním vybavení domácnosti. A vždy je k nim třeba přičíst specifické nadstandardní vybavení, které nelze v rámci zjednodušeného výpočtu automaticky zahrnout.

Při uzavírání pojistné smlouvy o pojištění domácnosti je vhodné dbát zejména na několik důležitých bodů. V prvé řadě je důležité sledovat, zda je případné pojistné plnění vypláceno v cenách nových či časových. Kalkulátor ČAP počítá s cenami novými, tedy takovými, za jaké by bylo možné vybavení pořídit nové. Na rozdíl od tohoto přístupu při pojištění v cenách časových je vypláceno pojistné plnění v takové výši, aby bylo možné pořídit vybavení obdobného opotřebení.

U cen nových pojišťovny zpravidla vymezují skupiny věcí, u nichž určují, jak staré mohou být, aby byla jejich náhrada uplatněna v cenách nových. Jsou-li pak starší, je pojistné plnění vypláceno v cenách časových.

Pojišťovny také vyčleňují specifické skupiny předmětů, pro něž stanovují samostatné pojistné limity. Nejčastěji se jedná o cennosti, starožitnosti či elektroniku. Pokud je vaše domácnost vybavena větším množstvím takto vymezených předmětů, je vhodné vybírat pojišťovnu a pojistku, která má dostatečné i toto dílčí krytí.

Zejména při vyšších pojistných částkách si pojišťovny stanovují povinnost dostatečného zabezpečení domácnosti. V případě, že klient nesplní požadavky pojišťovny na zabezpečení, může být pojistná částka pro případ krádeže snížena a případné pojistné plnění kráceno.

Pokud vaše domácnost přesahuje rozměry běžné domácnosti, může být vyžadováno též její zabezpečení bezpečnostní službou a sofistikovaným bezpečnostním systémem. V takovém případě je ale vždy vhodné případné pojištění sjednávat na individuální bázi – standardní produkty již nelze ani použít.

Anketa

Máte pojštěnou domácnost?

Ano. (104)
 
Ne. (33)
 
Nevím. (4)
 Celkem hlasovalo 141 čtenářů

Jak cenná je vaše domácnost >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »