Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak co nejbezpečněji zaplatit za nemovitost?

Autor: Luboš Svačina | 07.11.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Jak co nejbezpečněji zaplatit za nemovitost?

Jednou z cest, jak bezpečně zaplatit nemovitost, je využití speciálních účtů, kde platba proběhne na principu "peníze proti dokumentům". Kde si tuto službu sjednat? A jak celý proces probíhá?

Koupě nemovitosti je vcelku komplikovaný proces. Rozhodně tato transakce neprobíhá tak, že kupující s prodávajícím podepíší kupní smlouvu, kupující zaplatí prodávajícímu dohodnutou cenu a v ten okamžik se stává novým vlastníkem nemovitosti. Skutečné vlastnictví nemovitosti vzniká až zápisem vlastnického práva do katastru nemovitostí, a to může trvat až 30 dnů. Pro převod kupní ceny se proto používá účet třetí strany, která peníze vyplatí až ve chvíli, kdy nemovitost přejde ve vlastnictví nového nabyvatele. Velmi často tento převod zabezpečuje zprostředkovatel obchodu - realitní kancelář. To může představovat nemalé riziko... 

Během včerejšího dne média zveřejnila zprávu o olomoucké realitní kanceláři Arden Reality, která se podle všeho dostala do platební neschopnosti. A v současné době, podle zmíněné zprávy, dluží klientům přibližně 23 milionů korun. Z drtivé většiny se jedná o prostředky za nezrealizované nemovitostní transakce. Kupující za nemovitosti sice zaplatili, ale celá transakce probíhala prostřednictvím účtu realitní kanceláře, a z tohoto účtu se peníze ztratily neznámo kam. Kupující nemají ani peníze, ani nový domov. Jak se takovým případům vyhnout? 

Platí, že prodej nebo nákup nemovitosti prostřednictvím kvalitní realitní kanceláře vám může ušetřit spoustu času a starostí. Ač na vás realitní kancelář může působit sebedůvěryhodněji, samotnou úhradu kupní ceny doporučujeme provádět prostřednictvím jiného nezávislého subjektu: Advokáta, notáře nebo banky.

Výhodou nezávislých subjektů je fakt, že peníze uložené v jejich úschově nemohou být v případě krachu, na rozdíl od realitních kanceláří, použity na úhradu věřitelských závazků. Klientům mohou být tedy vyplaceny obratem. Navíc jak advokáti, tak notáři jsou pojištěni pro případ odpovědnosti za škodu. 

V případě advokátů a notářů se jedná o tzv. notářkou/advokátní úschovu, banky tuto službu nabízí v rámci svých vázaných účtů. Například Komerční banka tuto službu nabízí pod názvem Správa kupní ceny.

Jak to funguje v praxi?

Smyslem celého procesu je eliminace rizika, že kupující za své peníze nezíská kupovanou nemovitost a na druhou stranu dává prodávajícímu jistotu, že mu bude včas a v plné výši zaplaceno. Úhrada probíhá přes speciální účty na principu "peníze proti dokumentům". V následujících odstavcích je uveden stručný popis jednotlivých fází převodu kupní ceny a samotné nemovitosti.

Krok 1: Sepsání a podpisy dokumentů
Podpis kupní smlouvy a návrhu na vklad vlastnického práva za přítomnosti advokáta/notáře. Všechny tyto dokumenty zůstávají v úschově advokáta/notáře. Výjimkou je situace, kdy kupující financuje nákup nemovitosti prostřednictvím bankovního úvěru (hypotékou, úvěrem ze stavebního spoření). Potom předání kupní smlouvy bance je jednou z podmínek čerpání úvěru a je zpravidla na žadateli o úvěr, aby tento dokument své financující bance doručil. 

Krok 2: Úhrada ze strany kupujícího
Úhrada kupní ceny na vázaný účet advokáta/notáře (do úschovy). Přičemž není rozdílu, zda kupující peníze posílá z vlastního účtu, nebo peníze na účet přijdou od financující banky (hypoteční banka, stavební spořitelna).

Krok 3: Podání návrhu na vklad vlastnického práva
Ve chvíli, kdy advokát/notář/banka zaregistruje, že prostředky v odpovídající výši dorazily na vázaný účet, podá na Katastrální úřad návrh na vklad vlastnického práva k nemovitosti, přiloží odpovídající počet vyhotovení kupních smluv a informuje všechny zúčastněné strany. Zmíněné dokumenty dosud držel "v úschově".

Krok 4: Převod kupní ceny
V předem stanoveném termínu advokát/notář/banka převede celou částku na účet prodávajícího.

Zúčastněné strany se rovněž mohou domluvit, že advokát část převede na účet realitní kanceláře (provize za zprostředkování obchodu), část převede prodávajícímu a zbylou část úschovy, v odpovídající výši, uhradí advokát na účet příslušného finančního úřadu (daň z převodu nemovitosti). Tomu však musí ještě předcházet podání daňového přiznání ze strany prodávajícího. 

Krok 5: Předání a převod nemovitosti
Záleží na ujednání v kupní smlouvě, kdy dojde ke skutečnému předání klíčů od nemovitosti. Zpravidla tomu tak bývá již ve chvíli, kdy peníze přijdou do úschovy. Skutečný převod je však právně dokončen až ve chvíli zapsání vlastnického práva do katastru nemovitostí. V takovém případě musí být v kupní smlouvě ošetřena varianta, kdy by Katastrální úřad z jekéhokoliv důvodu odmítl vklad vlastnického práva zanést. Pokud se jedná o formální chyby, řešení spočívá v opravě dokumentů, pokud by se jednalo o závažnější pochybení, může dojít k odstoupení od smlouvy a vrácení peněz. K tomuto extrémnímu řešením však dochází jen zřídka.

Anketa

Využil/a (byste) při prodeji nebo koupi nemovitosti notářské úschovy?

Ano (106)
 
Ne (23)
 Celkem hlasovalo 129 čtenářů

Jak co nejbezpečněji zaplatit za nemovitost? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Monika Hrušová | 30.09.2016 00:00 Sousedské boje: Kokrhajícího kohouta zákonem neumlčíte

Sousedy si většinou člověk nevybere. Navíc problémoví nájemníci se mohou v bytech kolem vás střídat jak na běžícím páse. Ať už vám vadí kouření, hluk nebo smrad z odpadků na chodbě, moc s tím nenaděláte. Ale jsou případy, kdy v sousedských sporech nejste úplně bezmocní. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 29.09.2016 00:00 Developeři straší růstem cen kvůli ekologii

Od roku 2020 se budou stavět pouze domy s nulovou spotřebou. Nové standardy by měly snížit energetickou náročnost budov a potažmo majitelům náklady na jejich provoz. Někteří developeři se ale ohání výpočty a varují před růstem cen energeticky úsporných bytů. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 29.09.2016 20:13

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

30.09.2016 12:59 Nejvyšší budova v Praze změnila majitele

Transakce v hodnotě 4,4 miliardy korun proběhla mezi původním vlastníkem společnosti PPF Real Estate Holding a ČS nemovitostním fondem, který budovu kupuje.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.09.2016 16:00 Nová pražská čtvrť na Praze 5

Poblíž pražského Smíchova by měla vyrůst nová zástavba. Developer hovoří o kapacitě až pro 12 tisíc lidí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.09.2016 14:45 Kupujete byt? Dejte pozor na zajíce v pytli

Vysoká poptávka po novostavbách, ale i nemovitostech po prvním majiteli zapříčiňuje, že dobře postavené nemovitosti jsou velmi obtížně sehnatelné. Realitním kancelářím zbývají již jen ležáky a noví majitelé si musejí dát větší pozor na skryté vady. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.09.2016 14:45 Hotel Tančící dům otevřel své dveře

Dvě patra Tančícího domu v Praze na Rašínově nábřeží se přeměnila na čtyřhvězdičkový hotel. Většina pokojů hotelu má výhled na Pražský hrad. Investorem luxusního ubytování je bývalý fotbalista Vladimír Šmicer. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (246)
 
Spíše ano. (42)
 
Spíše ne. (42)
 
Rozhodně ne. (42)
 Celkem hlasovalo 372 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »