Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak co nejbezpečněji zaplatit za nemovitost?

Autor: Luboš Svačina | 07.11.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Jak co nejbezpečněji zaplatit za nemovitost?

Jednou z cest, jak bezpečně zaplatit nemovitost, je využití speciálních účtů, kde platba proběhne na principu "peníze proti dokumentům". Kde si tuto službu sjednat? A jak celý proces probíhá?

Koupě nemovitosti je vcelku komplikovaný proces. Rozhodně tato transakce neprobíhá tak, že kupující s prodávajícím podepíší kupní smlouvu, kupující zaplatí prodávajícímu dohodnutou cenu a v ten okamžik se stává novým vlastníkem nemovitosti. Skutečné vlastnictví nemovitosti vzniká až zápisem vlastnického práva do katastru nemovitostí, a to může trvat až 30 dnů. Pro převod kupní ceny se proto používá účet třetí strany, která peníze vyplatí až ve chvíli, kdy nemovitost přejde ve vlastnictví nového nabyvatele. Velmi často tento převod zabezpečuje zprostředkovatel obchodu - realitní kancelář. To může představovat nemalé riziko... 

Během včerejšího dne média zveřejnila zprávu o olomoucké realitní kanceláři Arden Reality, která se podle všeho dostala do platební neschopnosti. A v současné době, podle zmíněné zprávy, dluží klientům přibližně 23 milionů korun. Z drtivé většiny se jedná o prostředky za nezrealizované nemovitostní transakce. Kupující za nemovitosti sice zaplatili, ale celá transakce probíhala prostřednictvím účtu realitní kanceláře, a z tohoto účtu se peníze ztratily neznámo kam. Kupující nemají ani peníze, ani nový domov. Jak se takovým případům vyhnout? 

Platí, že prodej nebo nákup nemovitosti prostřednictvím kvalitní realitní kanceláře vám může ušetřit spoustu času a starostí. Ač na vás realitní kancelář může působit sebedůvěryhodněji, samotnou úhradu kupní ceny doporučujeme provádět prostřednictvím jiného nezávislého subjektu: Advokáta, notáře nebo banky.

Výhodou nezávislých subjektů je fakt, že peníze uložené v jejich úschově nemohou být v případě krachu, na rozdíl od realitních kanceláří, použity na úhradu věřitelských závazků. Klientům mohou být tedy vyplaceny obratem. Navíc jak advokáti, tak notáři jsou pojištěni pro případ odpovědnosti za škodu. 

V případě advokátů a notářů se jedná o tzv. notářkou/advokátní úschovu, banky tuto službu nabízí v rámci svých vázaných účtů. Například Komerční banka tuto službu nabízí pod názvem Správa kupní ceny.

Jak to funguje v praxi?

Smyslem celého procesu je eliminace rizika, že kupující za své peníze nezíská kupovanou nemovitost a na druhou stranu dává prodávajícímu jistotu, že mu bude včas a v plné výši zaplaceno. Úhrada probíhá přes speciální účty na principu "peníze proti dokumentům". V následujících odstavcích je uveden stručný popis jednotlivých fází převodu kupní ceny a samotné nemovitosti.

Krok 1: Sepsání a podpisy dokumentů
Podpis kupní smlouvy a návrhu na vklad vlastnického práva za přítomnosti advokáta/notáře. Všechny tyto dokumenty zůstávají v úschově advokáta/notáře. Výjimkou je situace, kdy kupující financuje nákup nemovitosti prostřednictvím bankovního úvěru (hypotékou, úvěrem ze stavebního spoření). Potom předání kupní smlouvy bance je jednou z podmínek čerpání úvěru a je zpravidla na žadateli o úvěr, aby tento dokument své financující bance doručil. 

Krok 2: Úhrada ze strany kupujícího
Úhrada kupní ceny na vázaný účet advokáta/notáře (do úschovy). Přičemž není rozdílu, zda kupující peníze posílá z vlastního účtu, nebo peníze na účet přijdou od financující banky (hypoteční banka, stavební spořitelna).

Krok 3: Podání návrhu na vklad vlastnického práva
Ve chvíli, kdy advokát/notář/banka zaregistruje, že prostředky v odpovídající výši dorazily na vázaný účet, podá na Katastrální úřad návrh na vklad vlastnického práva k nemovitosti, přiloží odpovídající počet vyhotovení kupních smluv a informuje všechny zúčastněné strany. Zmíněné dokumenty dosud držel "v úschově".

Krok 4: Převod kupní ceny
V předem stanoveném termínu advokát/notář/banka převede celou částku na účet prodávajícího.

Zúčastněné strany se rovněž mohou domluvit, že advokát část převede na účet realitní kanceláře (provize za zprostředkování obchodu), část převede prodávajícímu a zbylou část úschovy, v odpovídající výši, uhradí advokát na účet příslušného finančního úřadu (daň z převodu nemovitosti). Tomu však musí ještě předcházet podání daňového přiznání ze strany prodávajícího. 

Krok 5: Předání a převod nemovitosti
Záleží na ujednání v kupní smlouvě, kdy dojde ke skutečnému předání klíčů od nemovitosti. Zpravidla tomu tak bývá již ve chvíli, kdy peníze přijdou do úschovy. Skutečný převod je však právně dokončen až ve chvíli zapsání vlastnického práva do katastru nemovitostí. V takovém případě musí být v kupní smlouvě ošetřena varianta, kdy by Katastrální úřad z jekéhokoliv důvodu odmítl vklad vlastnického práva zanést. Pokud se jedná o formální chyby, řešení spočívá v opravě dokumentů, pokud by se jednalo o závažnější pochybení, může dojít k odstoupení od smlouvy a vrácení peněz. K tomuto extrémnímu řešením však dochází jen zřídka.

Anketa

Využil/a (byste) při prodeji nebo koupi nemovitosti notářské úschovy?

Ano (107)
 
Ne (23)
 Celkem hlasovalo 130 čtenářů

Jak co nejbezpečněji zaplatit za nemovitost? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »