Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak co nejbezpečněji zaplatit za nemovitost?

Autor: Luboš Svačina | 07.11.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Jak co nejbezpečněji zaplatit za nemovitost?

Jednou z cest, jak bezpečně zaplatit nemovitost, je využití speciálních účtů, kde platba proběhne na principu "peníze proti dokumentům". Kde si tuto službu sjednat? A jak celý proces probíhá?

Koupě nemovitosti je vcelku komplikovaný proces. Rozhodně tato transakce neprobíhá tak, že kupující s prodávajícím podepíší kupní smlouvu, kupující zaplatí prodávajícímu dohodnutou cenu a v ten okamžik se stává novým vlastníkem nemovitosti. Skutečné vlastnictví nemovitosti vzniká až zápisem vlastnického práva do katastru nemovitostí, a to může trvat až 30 dnů. Pro převod kupní ceny se proto používá účet třetí strany, která peníze vyplatí až ve chvíli, kdy nemovitost přejde ve vlastnictví nového nabyvatele. Velmi často tento převod zabezpečuje zprostředkovatel obchodu - realitní kancelář. To může představovat nemalé riziko... 

Během včerejšího dne média zveřejnila zprávu o olomoucké realitní kanceláři Arden Reality, která se podle všeho dostala do platební neschopnosti. A v současné době, podle zmíněné zprávy, dluží klientům přibližně 23 milionů korun. Z drtivé většiny se jedná o prostředky za nezrealizované nemovitostní transakce. Kupující za nemovitosti sice zaplatili, ale celá transakce probíhala prostřednictvím účtu realitní kanceláře, a z tohoto účtu se peníze ztratily neznámo kam. Kupující nemají ani peníze, ani nový domov. Jak se takovým případům vyhnout? 

Platí, že prodej nebo nákup nemovitosti prostřednictvím kvalitní realitní kanceláře vám může ušetřit spoustu času a starostí. Ač na vás realitní kancelář může působit sebedůvěryhodněji, samotnou úhradu kupní ceny doporučujeme provádět prostřednictvím jiného nezávislého subjektu: Advokáta, notáře nebo banky.

Výhodou nezávislých subjektů je fakt, že peníze uložené v jejich úschově nemohou být v případě krachu, na rozdíl od realitních kanceláří, použity na úhradu věřitelských závazků. Klientům mohou být tedy vyplaceny obratem. Navíc jak advokáti, tak notáři jsou pojištěni pro případ odpovědnosti za škodu. 

V případě advokátů a notářů se jedná o tzv. notářkou/advokátní úschovu, banky tuto službu nabízí v rámci svých vázaných účtů. Například Komerční banka tuto službu nabízí pod názvem Správa kupní ceny.

Jak to funguje v praxi?

Smyslem celého procesu je eliminace rizika, že kupující za své peníze nezíská kupovanou nemovitost a na druhou stranu dává prodávajícímu jistotu, že mu bude včas a v plné výši zaplaceno. Úhrada probíhá přes speciální účty na principu "peníze proti dokumentům". V následujících odstavcích je uveden stručný popis jednotlivých fází převodu kupní ceny a samotné nemovitosti.

Krok 1: Sepsání a podpisy dokumentů
Podpis kupní smlouvy a návrhu na vklad vlastnického práva za přítomnosti advokáta/notáře. Všechny tyto dokumenty zůstávají v úschově advokáta/notáře. Výjimkou je situace, kdy kupující financuje nákup nemovitosti prostřednictvím bankovního úvěru (hypotékou, úvěrem ze stavebního spoření). Potom předání kupní smlouvy bance je jednou z podmínek čerpání úvěru a je zpravidla na žadateli o úvěr, aby tento dokument své financující bance doručil. 

Krok 2: Úhrada ze strany kupujícího
Úhrada kupní ceny na vázaný účet advokáta/notáře (do úschovy). Přičemž není rozdílu, zda kupující peníze posílá z vlastního účtu, nebo peníze na účet přijdou od financující banky (hypoteční banka, stavební spořitelna).

Krok 3: Podání návrhu na vklad vlastnického práva
Ve chvíli, kdy advokát/notář/banka zaregistruje, že prostředky v odpovídající výši dorazily na vázaný účet, podá na Katastrální úřad návrh na vklad vlastnického práva k nemovitosti, přiloží odpovídající počet vyhotovení kupních smluv a informuje všechny zúčastněné strany. Zmíněné dokumenty dosud držel "v úschově".

Krok 4: Převod kupní ceny
V předem stanoveném termínu advokát/notář/banka převede celou částku na účet prodávajícího.

Zúčastněné strany se rovněž mohou domluvit, že advokát část převede na účet realitní kanceláře (provize za zprostředkování obchodu), část převede prodávajícímu a zbylou část úschovy, v odpovídající výši, uhradí advokát na účet příslušného finančního úřadu (daň z převodu nemovitosti). Tomu však musí ještě předcházet podání daňového přiznání ze strany prodávajícího. 

Krok 5: Předání a převod nemovitosti
Záleží na ujednání v kupní smlouvě, kdy dojde ke skutečnému předání klíčů od nemovitosti. Zpravidla tomu tak bývá již ve chvíli, kdy peníze přijdou do úschovy. Skutečný převod je však právně dokončen až ve chvíli zapsání vlastnického práva do katastru nemovitostí. V takovém případě musí být v kupní smlouvě ošetřena varianta, kdy by Katastrální úřad z jekéhokoliv důvodu odmítl vklad vlastnického práva zanést. Pokud se jedná o formální chyby, řešení spočívá v opravě dokumentů, pokud by se jednalo o závažnější pochybení, může dojít k odstoupení od smlouvy a vrácení peněz. K tomuto extrémnímu řešením však dochází jen zřídka.

Anketa

Využil/a (byste) při prodeji nebo koupi nemovitosti notářské úschovy?

Ano (105)
 
Ne (23)
 Celkem hlasovalo 128 čtenářů

Jak co nejbezpečněji zaplatit za nemovitost? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypostroj

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 13.07.2016 14:37

Zbyněk Drobiš | 08.07.2016 00:00 Kolik osob může žít v nájemním bytě?

Nový občanský zákoník upravuje problematiku počtu osob žijících v bytě, a to stanovením jednotlivých práv a povinností nájemce a pronajímatele. Pojďme se blíže zaměřit na tuto zákonnou úpravu k lepší znalosti nájemního práva. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

22.07.2016 12:37 Česká spořitelna má zálusk na nejvyšší mrakodrap v Praze

REICO investiční společnost České spořitelny chce od skupiny PPF Petra Kellnera koupit nejvyšší pražský mrakodrap City Tower. Transakci by měl do měsíce schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.07.2016 12:23 Majitelem bývalého kláštera na náměstí Republiky je slovenský miliardář

Účetní závěrka společnosti Eco-Invest ukázala, že bývalý klášter na pražském náměstí Republiky patří slovenskému miliardáři Milanovi Fil´ovi. Miliardář přitom vlastnictví oficiálně popíral.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.07.2016 13:16 Na čtrnácti místech Prahy vyrostou mrakodrapy

Ve čtrnácti lokalitách v Praze vyrostou mrakodrapy až s 27 podlažími. S výstavbou mrakodrapů na Roztylech, Chodově, Rohanském ostrově, ve Vysočanech či Libni počítá návrh nového metropolitního územního plánu Prahy, který by měl platit od roku 2020. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.07.2016 13:00 AirBnB se zaměří na byznysmeny

Ubytovací platforma AirBnB rozšiřuje své pole působnosti, připravuje web pro byznysmeny. Platforma navíc začala ve Spojených státech nabízet ubytování v soukromých bytech firemním klientům přes cestovní agentury.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.07.2016 12:59 Metrostav míří před soud kvůli šizení stavebních prací

Jedna z největších stavebních společností v České republice Metrostav čelí obžalobě z šizení některých stavebních prací při opravě hotelu Bohemia v Chrudimi. Pracovníci společnosti se měli údajně pokusit o dotační podvod za desítky milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1195)
 
Ne. (1490)
 
Nevím. (49)
 Celkem hlasovalo 2734 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »