Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak může nová vláda rozhýbat českou ekonomiku? Většími investicemi do Nové zelené úsporám

Rusnokova vláda se musí soustředit na dofinancování Nové zelené úsporám, kde je navzdory velkému a rychlému růstovému efektu na českou ekonomiku zatím vyčleněna pouhá jedna miliarda korun. Dále by se měla zaměřit na efektivní využití evropských fondů k renovacím bytových domů i veřejných budov. [1] (Tisková zpráva Šance pro budovy) 

Ekonomiku lze podpořit chytrými investicemi a zajištěním stabilního prostředí pro firmy i občany. Vláda, i ve svém omezeném mandátu, by proto měla podpořit energeticky úsporné stavebnictví a udělat následující kroky:

  • Pro program Nová zelená úsporám vytvořit dlouhodobě stabilní podmínky s kontinuálním financováním a umožnit průběžný příjem žádostí. Vlastníci domů by pak mohli renovaci naplánovat podle své situace a nikoliv podle data stanoveného ministerstvem. Na stavebním trhu by čekání žadatelů na výzvy nepůsobilo výkyvy v poptávce po stavebních pracích, jako se to děje nyní.
  • Podpořit přesun nevyčerpaných peněz v Operačním programu Životní prostředí na podporu úspor energie ve veřejných budovách, jako jsou školy, školky, nemocnice nebo třeba obecní úřady. Je třeba spěchat, programové období končí již v tomto roce. Nevyčerpaných téměř 9 miliard korun lze efektivně a rychle proinvestovat již v příští stavební sezóně.
  • Vyřešit chybějící podporu bytových domů, která znevýhodňuje zájemce o kvalitní energeticky úsporné byty. Dostatečné prostředky lze získat z evropských fondů, které v novém programovém období s energeticky úspornými renovacemi bytových domů počítají. Neměla by být opomenuta ani výstavba nových bytů v pasivním energetickém standardu.
  • Pokračovat v přípravě nového programového období evropských fondů a zajistit koherentní podmínky, jednoduchou administrativu a dostatečnou alokaci pro úspory energie v budovách napříč novými operačními programy.
  • Nepodpořit návrh bývalého ministra Kuby předložený jihočeskými poslanci ODS Dědičem a Bauerem, který by umožnil náhradu průkazů energetické náročnosti budov fakturami za energie. Kromě věcné nesprávnosti ohrožuje čerpání evropských fondů v budoucím období. Průkazy jsou závaznou předběžnou podmínkou (tzv. ex-ante kondicionalitou) pro čerpání evropských peněz pro oblast energetické účinnosti.
  • Dát prostor pro posouzení energeticky úsporných scénářů v aktualizaci Státní energetické koncepce. Ty tam zatím chybějí. Úspory energie v budovách jsou pro stavebnictví a ekonomiku jednoznačným přínosem, nikoli hrozbou.

Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance podporující energeticky úsporné stavebnictví, říká: „Česká ekonomika klesá, stavebnictví hlásí téměř 16% meziroční propad. Nová vláda, ať už bude u moci měsíc nebo tři čtvrtě roku, musí podpořit rozjezd ekonomiky chytrými investicemi. Je důležité sehnat další prostředky do programu Nová zelená úsporám, aby se dostalo na více domácností, a také zajistit plynulé čerpání dotací ze stávajících i budoucích evropských fondů pro energeticky úsporné renovace bytových domů a veřejných budov."  A dodává: „Vláda by se také měla postavit proti návrhu bývalého ministra Kuby, který by umožnil nahrazení průkazů energetické náročnosti budov fakturami za energie. Návrh ohrožuje čerpání evropských fondů a v tuto chvíli leží zaparkován ve sněmovně."

Na programy podporující energeticky úsporné renovace, které pomohou rodinám k energeticky úspornému bydlení a institucím výrazně omezit náklady na provoz budov, lze efektivně využít 10–12 miliard korun ročně (do roku 2020 je tedy absorpční kapacita na úrovni 80–100 miliard). Taková investice by znamenala každoroční příspěvek HDP až o 38 miliard korun, tedy až o 1 %. Státu se navíc peníze vrátí v podobě zhruba 30 tisíc nových pracovních míst zejména v malých a středních firmách v regionech a tím i vyšších odvodech na daních. [2]

[1] Jednat o tom bude vláda poprvé již zítra s Asociací krajů České republiky

http://icm.vlada.cz/usneseni/usneseni_webtest.nsf/9F7E44531B899F5FC12573EF0047DADB/5FED047FB9F4FFF8C1257BAA004453B9?OpenDocument

[2] Více v analýze Miroslava Zámečníka zde: http://www.sanceprobudovy.cz/studie/analyzy/2012/studie-srovnani-dopadu-narodnich-programu-zvysovani-energeticke-efektivity-budov-s-jinymi-alternativami

a v tiskové zprávě z 18 .6. 2012 zde: http://www.sanceprobudovy.cz/pro-media/tiskove-zpravy/nova-zelena-usporam-muze-prinest-1-rust-hdp

Jak může nová vláda rozhýbat českou ekonomiku? Většími investicemi do Nové zelené úsporám >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů