Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak na elektřinu na chatě? Pomůže správná sazba, výhodný dodavatel i rozumná spotřeba

27.05.2016 10:47 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: úspora sazba elektřina chata

Říká se, že Češi jsou hned po Švédech nejnadšenějšími chataři na světě. A tak stovky tisíc z nich vyrážejí od jara do podzimu týden co týden na chaty a chalupy. Sázet, pracovat na zahrádce, řezat dřevo, odpočívat. Některým ale pohoda po sezóně trochu zhořkne, když dostanou účet za elektřinu. Ale nemusela by. (Tisková zpráva: Ušetřeno.cz)

V České republice existuje téměř půl miliónu chat, zahradních domků a objektů určených k rekreaci. Ve většině z nich běží všechno na elektřinu, protože nejsou připojené na plyn. Sporák, trouba, ohřev vody, přímotop pro občasný chladný večer, provoz televize, svícení. To vše, lidově řečeno “žere elektriku”, za kterou ale mnoho chatařů zbytečně přeplácí. Nejčastěji jen proto, že nemají správně zvolenou sazbu nebo mají příliš drahého dodavatele.

Správná sazba, stovky korun do kapsy

Podle Tomáše Suchého z portálu Ušetřeno.cz se většina chatařů (pokud na chatě nemají náročný spotřebič jako např. bojler) rozhoduje mezi klasickou jednotarifovou sazbou D01d a speciální dvoutarifovou sazbou D61d. Ta je určena právě pro chataře. Nízký tarif a tedy i levnější odběr elektřiny platí v této sazbě od pátku od 12 hodin do neděle do 22 hodin. Která z těchto dvou variant se vám vyplatí rozhodnou lidé celkem jednoduše podle toho, kdy a kolik času na chatě tráví. Víceméně mohou nastat tři základní situace:

  • na chatě jste výhradně o víkendu → vyplatí se vám spíše sazba D61d
  • na chatě prakticky bydlíte od dubna do října → vyplatí se vám spíše běžná sazba D01d
  • na chatě jste občas i ve všední dny → s menším odběrem, a pokud je odběr půl na půl rozdělen mezi víkendy a všední dny, se vám vyplatí spíše D61d

Konkrétní situace najdete v tabulce s modelovým příkladem. Z té je zřejmé, že ti, co jsou na chatě jen o víkendech s běžnou sazbou D01d přeplatí téměř o 2 000 Kč. Naopak lidé, kteří jsou na chatě hodně i ve všední dny, o pár stovek přeplatí se speciální víkendovou sazbou D61d.

Elektřina na chatě se spotřebou 850 kW

Kdy je spotřeba

Spotřeba NÍZKÝ tarif

Spotřeba VYSOKÝ tarif

Sazba

ČEZ Comfort

E.ON Variant PRO

MND Proud

více ve všední dny

850 kWh

D01d

5 287 Kč

4 983 Kč

4 906 Kč

více ve všední dny

200 kWh

650 kWh

D61d

5 589 Kč

5 269 Kč

5 133 Kč

především víkendy

800 kWh

50 kWh

D61d

3440 Kč

3 157 Kč

3 151 Kč

půl na půl

400 kWh

450 kWh

D61d

4 873 Kč

4 680 Kč

4 472 Kč

Ceny jsou vypočítány při použití jističe o velikosti nad 3×20 A do 3×25 A včetně pro liberecký kraj. Zdroj: kalkulačka Ušetřeno.cz údaje platné k 19. 5. 2016

___________________________________________________________________________

Odborník: “Chatařská” sazba hned tak nezanikne

Začátkem letošního roku se sice zdálo, že v rámci změn celé tarifní struktury dojde k zániku právě i chatařské sazby. Celá reforma ale byla již koncem února odložena na neurčito a nikdo neví, v jaké podobě a kdy k ní nakonec dojde. Přechod na speciální sazbu, pokud to pro vás znamená úsporu, má tedy určitě smysl. Pro změnu distribuční sazby na D61d nemusíte splnit žádné speciální podmínky. Když o ni zažádáte, automaticky ji dostanete přidělenou. Sazbu je ale možné měnit pouze jednou za 12 měsíců, takže je potřeba změnu promyslet.

Odpovídá Tomáš Suchý, energetický specialista z portálu Ušetřeno.cz

___________________________________________________________________________

 

Nejlevnější dodavatel, další stovky do kapsy

Vedle sazby si můžete vybrat také svého dodavatele, který určuje cenu za odebranou elektřinu. “Řada lidí má pocit, že řešit dodavatele u chaty nemá kvůli malé spotřebě cenu, ale i tam se ceny dodavatelů mohou v ročním součtu lišit o stovky korun,” vysvětluje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz, který se zabývá srovnáváním cen na trhu. Ukázku rozdílu cen u různých

dodavatelů vidíte i ve výše umístěné  tabulce. Kalkulačky na bezplatné porovnání dodavatelů najdete na internetu – například na www.eru.cz, www.usetreno.cz nebo www.elektrina.cz.

Sledujte i spotřebu

Tady je možností celá řada. Například si pořiďte do hlavních světel LED žárovky, přímotopy zapínejte, jen když už opravdu mrznete, nenechávejte spotřebiče zapojené v zásuvkách. Běžné spotřebiče jako je televize či DVD totiž kradou elektrický proud, i když jsou právě vypnuté. Odběr stan-by je u nových přístrojů zanedbatelný, ale u starých zařízení, které tak často odkládáme právě na chaty, se za rok nasčítá. “Například stand-by režim u starého videopřehrávače vás může ročně vyjít i na 500 Kč, u starého televizoru s CRT obrazovkou to pak za rok bude k jedné tisícikoruně,” vysvětluje Tomáš Suchý z portálu Ušetřeno.cz. Není proto nic jednoduššího, než při každém odjezdu z chaty přístroje odpojit. Buď vypojením ze zásuvek, pořízením vypínacích zásuvek nebo centrálně. 

 

Jak na elektřinu na chatě? Pomůže správná sazba, výhodný dodavatel i rozumná spotřeba >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »