Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak ovlivňuje nezaměstnanost zájem o hypotéky?

Autor: Luboš Svačina | 11.01.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Jak ovlivňuje nezaměstnanost zájem o hypotéky?

Míra registrované nezaměstnanosti dosáhla v prosinci loňského roku hodnoty 9,6 %, což bylo výrazně více, než ekonomičtí experti očekávali. Ovlivní další skokové navýšení počtu nezaměstnaných situaci na trhu hypoték?

V průběhu prosince 2010 míra registrované nezaměstnanosti v České republice vzrostla meziměsíčně o celý jeden procentní bod na 9,6 procenta. Celkově k 31. prosinci 2010 vzrostl počet lidí bez práce o 55 000 na téměř 562 000. V porovnání se stejným obdobím roku 2009 bylo bez práce o 22 400 lidí více, vyplývá ze včera publikovaných statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Čerstvé údaje o nezaměstnanosti v ČR většinu trhu nepříjemně překvapily. Analytici určitý sezónní nárůst  nezaměstnanosti předpokládali, ale rozhodně ne v takovéto výši. "Období prosince až března vždy bývá s pohledu míry nezaměstnanosti napnuté, protože chladné počasí znemožňuje řadu venkovních prací například ve stavebnictví či v zemědělství. A letos byla Česká republika pokryta sněhem souvisle od konce listopadu až do závěru roku," říká Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. 

"Ovšem letos se k těmto tradičním faktorům přidávají ještě úspory ve veřejném sektoru. Část státních zaměstnanců byla propuštěna, část těch, kteří již byli bez práce, se kvůli změně ve státní politice prostě jen zaregistrovala na úřadech práce. Do jisté míry je tak skok v míře nezaměstnanosti optickým jevem, kdy statistika najednou zahrnula i ty lidi bez práce, kteří dříve statistikou nebyly pochyceni. Ovšem každopádně navýšení míry nezaměstnanosti o celý jeden procentní bod za pouhý měsíc je dosud největším měsíčním skokem," upozorňuje Markéta Šichtařová.

   
Zdroj: MPSV

Kromě rychlého nárůstu počtu nezaměstnaných je dalším problémem také nízký počet volných míst, jejichž počet klesl o 4,7 %. Ještě v srpnu připadalo na jedno místo 13,7 uchazečů. V prosinci už to bylo 18,2.


"Ekonomika se rozjela po dvou kolejích. Velmi dobře se daří průmyslu taženému zejména německou poptávkou. V podstatě všechna ostatní odvětví se stále potýkají s útlumem. Jediným odvětvím, které by mohlo stáhnout míru nezaměstnanosti níže, je nyní průmysl. A průmysl šel ve druhé polovině roku 2010 cestou investic do technologií – což zase dokáže do určité míry nahradit lidskou práci," komentuje vývoj na pracovním trhu Markéta Šichtařová. "Takže bohužel nejsme poslové dobrých zpráv. V lednu se míra nezaměstnanosti ještě zvýší. V celém roce 2011 bude podle nás průměrná míra nezaměstnanosti kolem 9,3 %. Teprve až rok 2012 a růst ekonomiky kolem 4 % přinese výraznější pokles míry nezaměstnanosti," odhaduje Šichtařová.

Nezaměstnanost a hypotéky

Rostoucí nezaměstnanost ovlivňuje aktivitu na hypotečním trhu samozřejmě negativně. Rostoucí nezaměstnanost (riziko ztráty zaměstnání) totiž paralizuje jak poptávku po hypotékách (lidé se bojí zadlužovat), tak nabídku úvěrů. Na rozrůstající se armádu nezaměstnaných banky zpravidla celkem rychle reagují zpřísňováním poskytování hypoték a zvyšováním nároků na bonitu žadatele o hypotéku. Do jaké míry ovlivňuje výše nezaměstnanosti kvalitu úvěrového portfolia, ilustruje následující graf.

Graf 2: Vliv nezaměstnanosti na kvalitu úvěrového portfolia 

Zdroj: ČNB, MPSV

Nicméně při pohledu na graf č. 3 je patrné, že korelace mezi vývojem na trhu práce a objemem poskytnutých hypoték není zdaleka 100procentní. Situaci na trhu hypoték a apetit potenciálních klientů k zadlužování ovlivňuje celá řada dalších faktorů. Například v letech 2006 a 2007 obrovský nárůst poptávky po hypotékách spíše než klesající nezaměstnanost stimulovaly nízké úrokové sazby, rostoucí ceny nemovitostí a další očekávané zdražení vlastnického bydlení (zvýšení DPH). Investice do nemovitostí byly tou dobou zkrátka "in" a klesající míra nezaměstnanosti tento trend mohutně přiživovala.

Graf 3: Nezaměstnanost a objemy poskytnutých hypoték

Zdroj: MPSV, FINCENTRUM HYPOINDEX, MMR

Zlom však přišel záhy. S pádem investiční banky Lehman Brothers (září 2008) se finanční a hypoteční krize rychle přelila i do České republiky a záhy došlo k dramatickému útlumu jak nabídky, tak poptávky po hypotékách, takže objem poskytovaných hypoték během několika měsíců propadl na polovinu. Přitom z grafu č. 3 je patrné, že trh práce na tyto události reagoval se značným zpožděním. Nějakou dobu setrvávala míra nezaměstnanosti na svých minimech, ale s tím, jak začaly finanční potíže doléhat i na reálnou ekonomiku, došlo k dramatickému růstu i v případě tohoto ukazatele a rostoucí nezaměstnanost zpětně začala situaci na hypotečním trhu ještě více zhoršovat.

V současnosti je situace na hypotečním trhu více méně stabilizovaná a objemy poskytnutých hypoték v závěru roku pomalu ale jistě rostly. Z výše uvedených souvislostí vyplývá, že skokový nárůst nezaměstnanosti se nutně nemusí automaticky projevit zhoršením situace na trhu hypoték. V prvních dvou měsících očekáváme pokles objemu uzavřených obchodů, který je však spojen s určitou sezónností hypotéky, a teprve březnové výsledky budou skutečným indikátorem vývoje na hypotečním trhu. A na základě těchto údajů budeme moci teprve analyzovat, v jaké kondici se český hypoteční trh nachází a kam má v letošním roce nakročeno

Anketa

Váš současný měsíční plat je v porovnání s obdobím před krizí (polovina roku 2007)...

Vyšší (27)
 
Nižší (12)
 
Stejný (10)
 Celkem hlasovalo 49 čtenářů

Jak ovlivňuje nezaměstnanost zájem o hypotéky? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »