Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak pojistit rozestavěnou stavbu?

Autor: Pavel Vančura | 19.12.2008 00:00 | Kategorie: Pojištění | 0 komentářů
Jak pojistit rozestavěnou stavbu?

I když v době zimních radovánek se zdá být téma „pojištění rozestavných staveb“ jako méně aktuální, investoři, kteří se chystají na jaře zahájit výstavbu rodinného domu, prožívají již dnes naplno přípravy k tomuto kroku. A kromě nákupu pozemku, přípravy projektu, stavebního a územního řízení a zajištění financování výstavby tohoto domu je určitě dobré myslet i na jeho pojištění.

Pojištění jako nezbytná součást hypotečního úvěru

Většina stavebníků, kteří si pro financování výstavby rodinného domu zvolí hypoteční úvěr, se poprvé s pojištěním budovaného domu setkává již při jednání o poskytnutí tohoto úvěru. Sjednání pojištění bývá totiž jednou ze základních podmínek pro čerpání hypotečního úvěru.

Případné pojistné plnění z takto sjednaného pojištění je často vinkulováno ve prospěch banky, která hypoteční úvěr poskytuje, a to jako součást zajištění tohoto úvěru. Z tohoto důvodu dnes většina bank dokáže svým klientům nabídnout a zpracovat na jednom místě nejen úvěr, ale také pojištění nemovitosti, na jejíž pořízení vám tento úvěr poskytuje. A opravdu dobré pojišťovny jsou naopak schopny prostřednictvím svých agentů nejen navrhnout a sjednat pojištění rozestavěné budovy pro bydlení, ale také vám pomoci při vyřízení hypotečního úvěru nebo půjčky.

Stavím sám, stavím rád

I když pro financování výstavby rodinného domu nevyužijete úvěr, měli byste si pojištění tohoto domu sjednat, a to co nejdříve. Většina pojišťoven nabízí možnost sjednat si pojištění již od zahájení výstavby domu, tj. od okamžiku, kdy vám na tomto rozestavěném domě mohou vzniknout první škody. A nemusí se jednat pouze o škody způsobené požárem, odcizením nebo vandalismem.

Stává se, že v důsledku povodně nebo záplavy vzniklé při přívalových deštích, dojde k poškození základů nebo základové desky. Náklady na jejich opravu se pak mohou pohybovat ve statisících korun. Takováto škoda pak v případě absence pojištění může podstatným způsobem navýšit rozpočet stavby a zkomplikovat tak její financování. 

Na co byste neměli zapomenout

Každý dům je v jednotlivých fázích své výstavby ohrožován různými riziky. V počátku to bývá zejména povodeň nebo záplava, později pak i vichřice nebo sesouvání půdy. A v okamžiku, kdy je stavba takříkajíc „pod střechou“, může být ohrožena navíc požárem, výbuchem, krupobitím nebo dokonce tíhou sněhu. Pokud stavíte dům ve svahu, určitě by se vaše pojištění mělo vztahovat i škody způsobené sesouváním půdy.

Pozor na zloděje

Jakmile má rozestavěný dům instalována okna, dveře nebo vnitřní vybavení, jako je například topení, klimatizace, rozvody vody a elektřiny, stává se často cílem zlodějů, kteří jsou schopni odnést vše, co se dá nějak zpeněžit. A to včetně zabudovaných oken, radiátorů a kotlů topení, van nebo sprchový koutů. Z tohoto důvodu je dobré mít stavbu pojištěnu i pro případ odcizení jejích součástí nebo jejího úmyslného poškození.

Při sjednávání tohoto pojištění je ale potřeba si dát si pozor na dvě věci. Jednak na to, zda není sjednávané pojištění v těchto případech omezeno nějakým zvláštním limitem. Zejména pokud je pojištění rozestavěné budovy pro případ odcizení nebo úmyslného poškození automatickou součástí již základního pojištění, stává se, že pojistné plnění je omezeno limitem v řádu desetitisíců korun. Pokud tomu tak skutečně je, bude dobré s pojišťovnou jednat o možnosti navýšení tohoto limitu tak, aby z tohoto pojištění byly uhrazeny i škody ve výši řádově statisíců korun, což jsou běžné škody, které řáděním zlodějů vznikají.

Druhou věcí, na kterou by si pojistník měl dát pozor, jsou podmínky, za jakých je poskytováno pojistné plnění v případě úmyslného poškození rozestavěného domu. Některé pojišťovny v těchto případech podmiňují výplatu pojistného plnění zjištěním pachatele policií. Pokud pachatel zjištěn není, a takovéto případy jsou poměrně časté, může se stát, že nárok na pojistné plnění pojištěnému vůbec nevznikne.

Jak stanovit pojistnou částku

Přestože se hodnota budovaného domu s jeho výstavbou postupně navyšuje, pojistná částka se nejčastěji sjednává ve výši odpovídající nové (reprodukční) ceně domu po jeho dokončení. Klienti se tak během výstavby nemusí starat o aktuální hodnotu svého domu a nemusí podle jejího růstu průběžně navyšovat sjednanou pojistnou částku.

Nová cena domu po jeho dokončení se nejčastěji stanovuje podle rozpočtu na jeho výstavbu. Pokud ale součástí budovaného domu bude i nějaká speciální technologie jako například technologie bazénu, tepelné čerpadlo nebo fotovoltaické články a cena této technologie nebyla do rozpočtu zahrnuta (například protože je tato technologie montována samostatně nebo dodatečně), je nutné cenu této technologie včetně nákladů na její montáž připočítat k nové ceně domu stanovené podle rozpočtu na výstavbu. 

Co všechno mám s domem pojištěno

Pojištění rozestavěné budovy pro bydlení se obvykle vztahuje nejen na samotnou budovu, ale velmi často také na stavební materiál určený k její výstavbě nebo na zařízení staveniště jako je například míchačka, lešení nebo drobné nářadí. Pro případ jejich odcizení ale pojišťovny požadují, aby tyto věci byly uzamčeny v budově nebo ve stavební buňce nebo aby byly alespoň uloženy na pozemku, který náleží k pojišťované budově a který je oplocen. Často je pojistné plnění v případě odcizení těchto věcí také omezen limitem pojistného plnění, který se pohybuje ve výši řádově desetitisíců korun.

Naproti tomu vedlejší stavby jako je například bazén, samostatná garáž, čistička odpadních vod nebo oplocení automaticky pojištěny nejsou. Jejich pojištění si tak klient si musí sjednat, přičemž často stačí, když všechny tyto vedlejší stavby uvede do pojistné smlouvy a stanoví si pro ně samostatnou pojistnou částku.

Slevy na pojištění rozestavěného domu

Přestože riziko vzniku pojistné události je při výstavbě rodinného domu větší než při jeho běžném užívání, poskytuje většina pojišťoven na pojištění rozestavěných budov pro bydlení kromě standardních slev i speciální slevu z pojistného. Výše této slevy je u jednotlivých pojišťoven různá a pohybuje se od 10 % do 50 %, přičemž její poskytování většinou končí s vydáním kolaudačního rozhodnutí.

Zpravidla se sleva vztahuje pouze na pojištění samotné budovy pro bydlení, nicméně některé pojišťovny tuto slevu poskytují i na další pojištění sjednaná stejnou pojistnou smlouvou jako pojištění rozestavěné budovy pro bydlení, a to včetně pojištění vedlejších staveb nebo pojištění odpovědnosti za škodu.

Autor je produktový manažer divize neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny

Anketa

Máte dobře zabezpečenou domácnost?

Ano. (25)
 
Ne. (21)
 
Nevím. (8)
 Celkem hlasovalo 54 čtenářů

Jak pojistit rozestavěnou stavbu? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (385)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 549 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »