Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak se bude vyvíjet cena plynu a elektřiny v roce 2009?

Autor: Luboš Svačina | 25.11.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Jak se bude vyvíjet cena plynu a elektřiny v roce 2009?

I přesto, že distributoři elektrické energie již vyložily své karty na stůl, neznamená to, že by společnosti nemohly s cenami v průběhu roku i nadále hýbat...

Cena jak elektrické energie, tak plynu v předchozích letech vytrvale stoupala. Nicméně klesající cena ropy, plynu a potažmo vývoj na finančních trzích dávaly odběratelům určitou naději na možnou změnu trendu. Bohužel čerstvá zpráva Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a distribučních společností odběratelům elektřiny příliš důvodů k radosti nedává. 

Domácnosti v České republice si příští rok za elektrickou energii výrazně připlatí. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) největší čeští distributoři navýší ceny elektrické energie v příštím roce v průměru o více než deset procent. ČEZ a Pražská energetika (PRE) plánují nárůst cen elektřiny pro domácnosti o 9,9 %. E.ON od nového roku zdraží dokonce o 16,4 %.

"Za zvýšením ceny elektřiny stojí především nárůst ceny komodity obchodované na burze v Lipsku a v Praze, a to v rozmezí 21 až 28 procent," vysvětluje plánované zdražení Miloš Homolka, místopředseda představenstva E.ON Energie.

Zatímco novoroční ceny elektřiny jsou již známy, nad cenami plynu pro následující období zatím visí otazník. Největší český distributor plynu - RWE Transgas - bude o své cenové politice pro nadcházející období informovat až tento pátek.

Jak se budou vyvíjet ceny energií v příštím roce?

Podle dosud publikovaných prohlášení plynárenské společnosti a podle kvalifikovaného očekávání ERÚ zůstanou ceny plynu minimálně na stávajících úrovních. Někteří odborníci dokonce očekávají v druhém a dalších čtvrtletích roku 2009 snížení cen plynu. Na základě čeho tak usuzují?

Globální ekonomický růst zpomaluje. Klesá poptávka po zboží a službách, a tím pádem také dochází k ochlazení poptávky po energiích všeho druhu. Názorným příkladem může být cena ropy, která se ještě v červenci letošního roku obchodovala na svém historickém maximu kolem 150 amerických dolarů za barel, aby se během následujících 4 měsíců opět postupně propadla až pod 50ti dolarovou hranici (listopad 2008).

Vývoj ceny ropy nejen že ovlivňuje ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích, ale je určující také pro vývoj cen další energetické zdrojů, včetně plynu. Samotný propad cen surovin na světových trzích však nemusí vždy znamenat pokles spotřebitelských cen na tuzemském trhu. Důležitou roli v konečném účtování hraje rovněž směnný kurz české koruny vůči euru a dolaru, což potvrzuje Martin Chalupský, tiskový mluvčí plynárenské společnosti RWE Transgas: "Současný trend v poklesu cen ropy se v roce 2009 v cenách plynu určitě projeví.  Proti zlevňování jde ale výrazné posilování kurzu dolaru, za který plyn nakupujeme."

Konkrétní odhad ceny plynu prezentovala například společnost ENA, která se dlouhodobě zabývá oblastí energetiky a energetickými audity. Ta, v souladu s očekáváním trhu, předpokládá, že v lednu letošního roku cena plynu klesne o pět až deset procent.  

I přesto, že Česká republika zatím nevykazuje známky nějakého hlubšího propadu ekonomického růstu, a i přesto že drtivá většina elektrické energie se v tuzemsku vyrábí v tepelných či jaderných elektrárnách, pokles ceny ropy a menší zájem o energetické zdroje by měl mít výhledově také pozitivní vliv na cenu elektrické energie. Zlevní tedy elektřina?

Jenže v případě elektřiny je situace složitější. Obchod s elektřinou probíhá na tzv. energetických burzách. Pražská burza však při svém startu ceny pro tuzemský trh regulovala, a tak obchodníci si stihli většinu kontraktů nasmlouvat ještě za regulované ceny. Díky tomu čeští spotřebitelé mají proud oproti svým sousedům levnější, nicméně efekt poklesu cen energií (v čele s ropou) se v maloobchodních cenách hned tak neprojeví.

"Pokud už ropa výrazně nezdraží, mohlo by se to pozitivně projevit v cenách pro domácnosti od roku 2010," řekl pro Hospodářské noviny Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.

Jak se bude vyvíjet cena plynu a elektřiny v roce 2009? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (335)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 486 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »