Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak se bude vyvíjet trh financování bydlení v roce 2012?

Autor: | 30.01.2012 17:31 | Kategorie: Hypotéky | Komentáře zakázány komentářů

Celkově banky v loňském roce na účely bydlení rozpůjčovaly přes 170 miliard Kč. Co bude ovlivňovat vývoj trhu financování bydlení v letošním roce? A podaří se bankám zopakovat nebo dokonce překonat loňské výsledky?

 

Shrnutí roku 2011

V roce 2011 klientům z řad fyzických osob banky poskytnuly hypotéky v hodnotě 124 miliard korun (dle statistiky MMR 119  mld. Kč, k těm je však třeba připočíst nevykazující banky, jejichž objem v součtu přesáhl 5 mld. Kč). Hypoteční trh v meziročním srovnání tedy výrazně oživil, neboť zmíněných 1 24 miliard korun znamená meziroční nárůst objemu uzavřených hypoték o více než 37 % a celkově se jedná o druhý nejlepší výsledek v historii.

V případě úvěrů ze stavebního spoření to bylo bohužel naopak. Necelých 47 miliard znamená meziroční pokles zhruba o 20 %, nicméně v kontextu se změnami, kterými stavební spoření v loňském roce prošlo, se dá jednoznačně hovořit o úspěchu. Díky excelentnímu výsledku v oblasti hypoték trh financování bydlení celkově v loňském roce v objemu poskytnutých úvěrů vzrostl oproti roku 2010 o 15 %. Jak vyplývá z našeho grafu, celkově banky loni na bydlení rozpůjčovali přes 170 miliard Kč.

Výhled pro rok 2012

Vzhledem k mnoha otazníkům ohledně budoucího ekonomického vývoje v České republice, ale i na úrovni Evropské unie, budeme opět pracovat při odhadu budoucího vývoje na trhu hypoték a úvěrů ze stavebního spoření pracovat se dvěma scénáři. Konzervativní je založen na předpokladu, že vývoje ekonomiky půjde negativním směrem, navíc zde předpokládáme negativní dopad vládních úsporných opatření v oblasti stavebního spoření. V případě optimistického scénáře vycházíme z předpokladu, že vývoj ekonomiky nebude nijak výrazně negativní, nedojde k většímu propadu a situace v oblasti stavebního spoření se stabilizuje a bude klidnější než vloni.

Výsledek letošního roku bude závislý na vývoji několika klíčových faktorů, které dlouhodobě sledujeme a které mají zásadní vliv na poptávku po úvěrech v oblasti financování bydlení. Které to jsou?

ZÁKLADNÍ FAKTOR

KONZERVATIVNÍ SCÉNÁŘ

OPTIMISTICKÝ SCÉNÁŘ

Důvěra klientů v budoucnost

Vývoj nezaměstnanosti bude narůstat, a to jak ve státním sektoru, tak u firem. Firmy nebudou vytvářet nové pracovní příležitosti. Nejistotu bude přinášet především oslabení ekonomik, na kterých jsme závislí a větší destabilizace eurozóny.

Nezaměstnanost bude stabilizovaná. Důvěra v budoucnost se bude držet na stimulační úrovni – ekonomika domácností se nebude zhoršovat. I když nezaměstnanost nemusí nutně statisticky klesnout, přesto ekonomicky stabilní domácnosti budou mít ochotu financovat vlastnické bydlení. 

Vývoj úrokových sazeb

Úrokové sazby začnou výrazněji narůstat už ve druhém čtvrtletí roku a dynamika růstu se zrychlí ve druhé polovině roku, sazby narostou v průměru o více než 0,4% až 0,7%.

Úrokové sazby zůstanou blízko svého dna a na velmi příznivé úrovni. Hypotéka bude cenově velmi dostupná. Úvěr ze stavebního spoření budou rovněž cenově přijatelné. Podmínky nízkých sazeb se udrží i ve druhé polovině roku, sazby výrazně neporostou, poroste konkurenční tlak a tím tlak na marži bank, průměrný nárůst sazeb nepřekročí v rozmezí roku  0,2% až 0,4%.

Vývoj trhu s nemovitostmi

Trh bude dál zamrzlý. Ceny nemovitostí budou stagnovat nebo klesat v řádu jednotek procent. Bude dále přetrvávat očekávání v ještě další pokles cen nemovitostí na straně kupujících.

Trh bude nasycen dalšími dokončenými projekty nových bytů a prodej nebude oživovat.

Vývoj cen nemovitostí bude stabilizován, nabídka na trhu je dostatečná a klienti, kteří odkládali v době recese svůj záměr koupit nemovitost, se rozhodnou svůj projekt realizovat. Významným stimulem se ukázalo být zvýšení DPH, které nás opět čeká s přelomem roku 2012/1013 a stejně jako vloni i letos bude oživovat poptávku.

Zásahy státu a EU

Novelizace stavebního spoření se bude široce opět diskutovat a bude se výrazně medializovat. Dojde ke zrušení daňové úlevy odpočtu úroků u hypoték nebo k výraznému omezení. Zprávy v médiích budou ovlivňovat běžné střadatele negativním směrem.

Podpora odpočtu úroků u hypoték a úvěrů ze stavebního spoření zůstane zachována. Stavební spoření si i nadále zachová parametry výhodného masového produktu.

Nebudou realizovány některé zásadní návrhy známé z minulosti (drastická varianta omezení účelovosti, atd.). 

Chování vlastníků českých bank

Chuť půjčovat bude limitována situací v kontextu s ekonomikou vlastníka banky, požadavky regulátorů a situací v eurozóně.

Banky se i letos nebudou bát půjčovat – akční nabídky budou stimulovat k realizaci úvěru a banky udrží příznivé podmínky a parametry úvěrování. Nedojde k výraznějšímu omezení běžných typů hypoték. Konkurenční boj se bude zostřovat.

OBJEM POSKYTNUTÝCH HYPOTÉK

Odhad: 95 mld. Kč

Odhad: 110 mld. Kč

OBJEM ÚVĚRŮ STAVEBNÍHO SPOŘENÍ

Odhad: 45 mld. Kč

Odhad: 55 mld. Kč

Náš odhad pro příští rok je z pohledu situace v prvním čtvrtletí letošního roku spíše optimistický. Očekáváme, že úrokové sazby se budou i v letošním roce držet nízko. Banky vnímají hypotéky jako prioritu, tudíž neočekáváme nějaké zásadní změny v obchodní strategii bank a zpřísňování dostupnosti hypoték. Výjimkou mohou být hypotéky na 100 % hodnoty nemovitosti, kde není reálné uvolnění parametrů úvěrů, ale těchto hypoték je malý počet.

Pozitivní roli ve formování poptávky po úvěrech budou hrát také příznivé ceny nemovitostí, které by podle našich odhadů ani v letošním roce neměli zdražovat, ba spíše naopak. Ve hře je navíc opět plánované zvýšení DPH na 17,5 %, které stejně jako vloni bude klienty jednorázově motivovat k pořízení nového bydlení.

Budoucí vývoj ekonomiky je stále s velkým otazníkem. Tempo růstu evropských ekonomik, včetně té české, sice výrazně zpomaluje, ale reálné dopady na finanční situaci domácností zatím nepozorujeme. Lidé si však stále více uvědomují hodnotu reálných aktiv a investice do nemovitosti se opět nabízí jako jedna z možností, jak úspory ochránit před případnou inflací či dokonce znehodnocením měny. 

Stavební spoření zůstává atraktivní i po snížení výše státního příspěvku. Navíc poslední měsíce naznačily, že se stavební spořitelny nehodlají svého tržního podílu vzdát bez boje. Upravují ceny svých úvěrů, a proto v letošním roce očekáváme, že jejich postavení na trhu financování bydlení opět trochu posílí. Banky budou v případě některých typů hypoték konzervativnější, což otevře prostor stavením spořitelnám, jejichž úvěry mohou velice dobře posloužit pro dofinancování klientova záměru.

V souhrnu tedy očekáváme obchodně dobrý rok. Přesto očekáváme v meziročním srovnání pokles objemu nově sjednaných úvěrů na bydlení na zhruba 150 až 161 miliard korun. Nicméně v tomto kontextu je dobré uvést, že loňský rok s více než 170 miliardami korun byl extrémně úspěšný.

Jak se bude vyvíjet trh financování bydlení v roce 2012? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Stavební spořitelny vzdaly boj o klienty? Petr Zámečník | 06.04.2012 00:00

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »