Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték?

Autor: Luboš Svačina | 24.02.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték?

Úrokové sazby hypoték se na přelomu roku opět vydaly směrem vzhůru. Jak dlouho se tento trend udrží? Součástí textu jsou také prognózy jednotlivých bank.

Na hypotečním trhu přituhuje. Klienti si stále více rozmýšlejí pořízení nového bydlení a rapidním tempem klesá také zájem jak o úvěry ze stavebního spoření, tak o hypoteční úvěry. Důkazem je rekordně nízký počet hypoték poskytnutých v lednu letošního roku, kdy hypoteční banky poskytující data pro výpočet FINCENTRUM HYPOINDEXu vyřídily 2675 hypoték v celkovém objemu 4,595 miliardy korun. Nejméně za poslední tři roky.

Důvodů zmíněného poklesu je celá řada. Za prvé leden a únor jsou již tradičně co do počtu a objemu nově poskytnutých hypoték jedny z nejslabších měsíců celého roku, nicméně meziroční propad o více než 40 % již nelze svalovat pouze na sezónní výkyvy. Hlavním důvodem je podle všeho vyčkávání potenciálních klientů a jejich spekulace na budoucí pokles cen nemovitostí. Podle některých analýz můžeme v letošním roce v některých méně atraktivních lokalitách očekávat pokles cen o dalších více než 10 %.
 
Kromě výše uvedených příčin lze mezi hlavní důvody zařadit také stávající úroveň úrokových sazeb. Hypotéky zdražují a úrokové sazby měřené FINCENTRUM HYPOINDEXem se v posledních dvou měsících opět začaly přibližovat k hranici 6 % p. a. Klient žádající o hypotéku v hodnotě 1 717 923 (průměrná částka hypotéky v lednu 2009) s 25 letou splatností a úrokovou sazbou 5,74 % p. a. musí dopředu počítat s měsíční splátkou ve výši 10797 Kč.

Graf 1: FINCENTRUM HYPOINDEX leden 2009

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Jak se budou vyvíjet úrokové sazby v následujících měsících?


Z pohledu autora článku prostor pro částečné snižování úrokových sazeb na trhu existuje. Vlivem expanzivní měnové politiky České národní banky, a tedy díky razantnímu snižování základních úrokových sazeb cena peněz na mezibankovním trhu přece jen částečně klesla, a to především u zdrojů s krátkou dobou splatnosti. Proto by v následujících měsících mohly hypoteční banky přistoupit k odvážnějšímu snížování úrokových sazeb hypoték s fixacemi na jeden nebo dva roky. 

Nicméně hypoteční banky jsou ve svých predikcích vývoje úrokových sazeb stále velmi opatrné a uvádí, že prostor pro výraznější snižování úrokových sazeb v současnosti na trhu není (viz. následující anketa).

Jak vidí budoucí vývoj úrokových sazeb hypoték samotné banky? 


Pavla Hávová, Hypoteční banka: V tomto roce neočekáváme žádné významné změny sazeb u hypoték oproti současné situaci.

Tomáš Kofroň, Raiffeisenbank: Jakékoli odhadování je v tuto chvíli spíše věštěním z křišťálové koule. Bude záviset především na tom, zda a kdy se rozhýbe mezibankovní trh. Dosavadní kroky ČNB se na mezibankovních sazbách prakticky neprojevují.

Monika Klucová, Komerční banka: Dopady posledního snížení úrokových sazeb ČNB. Nevylučujeme, že na ně budeme v brzké době přiměřeně reagovat. Spekulace o konkrétní výši sazeb u jednotlivých produktů však v tuto chvíli považujeme za předčasné. Výše úrokových sazeb je dána nejen cenou peněz na mezibankovním trhu, ale i vysoce konkurenčním prostředím a rizikovými náklady. Dramatické snížení úrokových sazeb hypotečních úvěrů neplánujeme. Není však vyloučeno, že k mírnému snížení přistoupíme.

Martina Lambert, LBBW Bank: Jakékoliv odhady na delší časový horizont není možné, vzhledem k situaci na trhu, provádět. Víceleté mezibankovní sazby (zejména fixace do 5 let, které jsou u hypoték nejčastější), jsou nyní výrazně pod 3% p.a. V horizontu několika měsíců je možný ještě jejich mírný pokles, ale pravděpodobně jsme blízko dna.

Pavla Renčínová, mBank: Neočekáváme, že by úrokové sazby hypoték šly v roce 2009 významně dolů.

Kristýna Havligerová, Česká spořitelna: V současné situaci je prakticky nemožné předpovědět, jak se budou sazby v budoucnu vyvíjet. Zásadní bude směr vývoje dlouhodobých sazeb na mezibankovním trhu. Sazby kratších fixací klesají a zároveň stagnují sazby dlouhých depozit. Může to znamenat, že pro určité typy hypoték či fixací se úrokové sazby změní, v současné chvíli ještě přesně nevíme, kdy a v jakém rozsahu ke změně dojde.

Anketa

V únoru vykáže podle vás FINCENTRUM HYPOINDEX nárůst nebo pokles?

Nárůst (34)
 
Pokles (47)
 Celkem hlasovalo 81 čtenářů

Jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (373)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 535 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »