Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték?

Autor: Luboš Svačina | 01.09.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték?

Hypoteční banky, ačkoliv s přestávkami již od začátku roku prohlašují, že na trhu není příliš prostoru pro další snižování úrokových sazeb, neustále přicházejí s novými a novými akčními nabídkami a úrokové sazby neustále redukují. Jak dlouho ještě trend klesajících úrokových sazeb potrvá?

Banky k radosti klientů nedrží slovo

Před 14 dny jsme uspořádali mezi bankami průzkum, kdy jsme zjišťovali, jak vidí budoucí vývoj úrokových sazeb  samotní bankéři. Téměř všechny banky bez výjimky opět zopakovaly svou mantru, kterou s občasnými přestávkami opakují již od začátku roku. Opět jsme se dozvěděli, že sazby již více méně dosáhly svého dna a ve zbývajících měsících neočekávají jejich výrazný pokles. Spíše prý budou stagnovat, případně mírně růst.

Zastáncem tohoto proudu byla také Komerční banka, jejíž tisková mluvčí Monika Klucová v odpovědi uvedla: „Vzhledem k velmi nízkým sazbám na mezibankovním trhu je určitě dobrá doba na financování bydlení hypotékou. Další výrazné změny v úrokových sazbách neočekáváme, spíše budou stabilní.“ Neuteklo však ani 14 dnů a Komerční banka oznámila další výrazný pokles nabídkových úrokových sazeb.

S platností od 30. srpna 2010 snižuje Komerční banka úrokovou sazbu hypotéky Klasik (tzn. hypotéka do 85 % LTV) na 3,95 %. Podmínkou získání zvýhodněné úrokové sazby je sjednání 3-leté fixační doby. Nabídka se podle vyjádření KB vztahuje jak na standardní hypoteční úvěry, tak na Flexibilní hypotéku.

Vedle Komerční banky navíc snížení úrokových sazeb těsně před uzávěrkou tohoto článku oznámila UniCredit Bank a LBBW Bank, které rovněž ve svých predikcích ohledně možného poklesu úrokových sazeb byly více než zdrženlivé.

Jak se tedy budou vyvíjet úrokové sazby hypoték?

V následujících měsících bude hodně záležet na další interakci mezi jednotlivými hráči na trhu a jejich ochotě soupeřit o nové klienty. Při pohledu na finanční trhy je však patrné, že prostoru pro další snižování úrokových sazeb mají banky stále více než dost, a proto se domnívám, že další snižování úrokových sazeb bude následovat.

Graf 1: Vývoj úrokových sazeb na hypotečním, peněžním a kapitálovém trhu

Z grafu č. 1 je patrné, že na trhu zůstává relativně veliká propast mezi cenou peněz a průměrnými úrokovými sazbami hypoték. Rozevírání těchto nůžek bylo z počátku dáno příchodem ekonomické krize a obavou z rostoucí nezaměstnanosti, kdy banky navyšovaly své rizikové marže, čímž sazby hypoték vystřelily k 6procentní hranici, a kdy naopak ČNB uvolňovala svou měnovou politiku s cílem dodat na trh likviditu a oživit hospodářský růst.

I přesto, že s odezníváním krize začaly banky sazby hypoték opět snižovat, zůstaly průměrné úrokové sazby těchto úvěrů vysoko nad sazbami, za které si mohou banky půjčovat na finančních trzích a výše zmíněná propast se téměř nezmenšila. Přitom hlavní makroekonomické indikátory signalizují velmi rychlé zotavování české ekonomiky a pokles míry nezaměstnanosti, což by mělo mít rovněž pozitivní vliv na vývoj nabídkových úrokových sazeb hypoték.

Jak vidí budoucí vývoj úrokových sazeb experti?

Odhadovat budoucí vývoj úrokových sazeb je poměrně složité, proto jsme se na budoucí vývoj úrokových sazeb zeptali finančních expertů, kteří se zabývají oblastí financování bydlení. Zde jsou jejich odpovědi na otázku: „Jak se budou podle vás vyvíjet úrokové sazby hypoték ve zbývajících měsících tohoto roku?“

Jan Kruntorád, generální ředitel Gepard Finance
Vzhledem ke stabilizaci a mírnému posilování trhu realit a hypoték, dochází v průběhu celého roku 2010 k uvolňování v předchozím období nastavených restriktivních riskových parametru u hypoték v bankách. Banky mají opět větší ambici financovat hypoteční úvěry a cena je jedním ze základních vstupních parametrů pro klienta. Lze tudíž předpokládat, že úrokové sazby hypoték, jak fixních, tak variabilních budou do konce roku oscilovat okolo stávající úrovně, či mírně klesat v návaznosti na podzimní marketingové akce jednotlivých bank. Pro klienty se jedná jednoznačně o pozitivní signál a vývoj.

Libor Ostatek, ředitel Golem Finance
K oživení trhu je pokles úrokových sazeb hlavním signálem a předpokladem. Trend poklesů úrokových sazeb bude ještě pokračovat a bude tažen především konkurenčním bojem, který právě v polovině srpna odstartovala Česká spořitelna. Očekáváme, že trend snižování úrokových sazeb bude pokračovat až do skončení podzimní sezóny (tedy do prosince) a poté je reálné, že si úrokové sazby sednou na dno. Konkrétně očekáváme pokles fixních sazeb o 0,2 až 0,3% (fixace 3 roky a 5let) a u variabilních sazeb by mohlo dojít dokonce i k výraznějšímu přiblížení k hranici 3%. Tento náš pohled ovlivňuje rovněž i stabilní prostředí nízkých základních sazeb, které podporuje ČNB.

Tomáš Prčík, Callido Finance
Podle mého názoru budou letos sazby klesat. Podle mého názoru už letos česká ekonomika nedostane nějaké šokové negativní impulzy a rizikové marže by tedy mohly stagnovat nebo klesat. Dokazuje to podle mého názoru také snížení sazeb České spořitelny, Komerční banky a Hypoteční banky, která byla vyhlášena v posledních 14 dnech. Navíc se množí signály, že rozhodující ekonomiky USA a Eurozóny směřují do další, doufejme že mělké, recese, což může pokles sazeb podpořit v případě, že nedojde k narušení makroekonomické stability. Toto je současně hlavním rizikem vývoje sazeb - že by světová ekonomika upadla do hospodářské krize, která by zapříčinila růst nezaměstnanosti a tím růst rizikových marží.

Lucie Drásalová, analytička Partners
Od září očekáváme v souvislosti s tradičním podzimním "boomem" u většiny bank poměrně výrazný pokles sazeb. Průměrné úroky na nových hypotékách by na podzim mohly klesnout zhruba o 0,2-0,3 %, přičemž některé hypoteční domy (konkrétně ČS i HB) půjdou dolů i o více jak 1 %. Tento pokles by mohlo zbrzdit jen zvýšení sazeb ČNB, o kterém začínají někteří členové bankovní rady veřejně mluvit. Ale i tak předpokládám, že tlak na navýšení obchodu bude zřejmě mít větší vliv a sazby půjdou dolů bez ohledu na kroky ČNB.

Markéta Šichtařová, ředitelka Next Finance
Úrokové sazby u hypoték se odvíjí od mezibankovních úrokových sazeb PRIBOR a IRS. V poslední době sazby IRS v korunách v likvidním segmentu od 2 do 9 let v průměru poklesly o 4 bazické body. Reagovaly tak na vývoj v eurozóně, kde sazby v průměru poklesly o 13 bazických bodů. Trh tak dramaticky tlačí sazby dolu už druhý týden v řadě. Za poslední měsíc sazby v eurozóně poklesly už o 33 bodů. (údaje platné ke dni poskytnutí komentáře - 26. 8.). To indikuje, že trh dluhopisů a dlouhodobých úrokových sazeb již reaguje na očekávanou černou budoucnost. S výjimkou 25leté splatnosti poklesly všechny sazby delší 14let o 44 bodů. Musíme říci, že z toho nemáme vůbec dobrý pocit. Můžeme to možná říci ještě jinak - pětiletá sazba nebyla nižší ani v dobách recese, ani v dobách deflace - kdybychom viděli svět čistě optikou úrokových sazeb, znamenalo by to, že se na nás žene ještě něco horšího.
 
V dalších dnech a týdnech bude vývoj na trhu dluhopisů plně ovlivněn děním v eurozóně a na akciových trzích. Nové zprávy by měly být spíš přinést špatné, což by mělo tlačit sazby a výnosy ještě dolů. A bude to platit o hypotékách. Například pětiletou sazbu IRS očekáváme v září v průměru kolem 1,9 %. Trhy totiž zabedněně stále ignorují obrovskou nabídku státních dluhopisů ve vidině možného budoucího zlepšení ratingu. Navíc vývoj ve světě ukazuje, že šance na snížení repo sazby nejsou tak nízké, jak se ještě před měsícem zdálo. Za rok čekáme 5letou sazbu IRS kolem 2,8 %. 10letou sazbu čekáme v intervalu 3,4 až 3,6 %. Samozřejmě v odpovídající míře na to budou reagovat i sazby u hypoték. 

Anketa

Jakou variantu úrokové sazby preferujete?

Fixní (298)
 
Variabilní (76)
 Celkem hlasovalo 374 čtenářů

Jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »